ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται αρσενικό ζεμπράκι του '09

ria

PB Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
77
χαριζεται αρσενικο ζεμπρακι φετινο..σε οποιον εχει αδυναμια και αγαπη στο ειδος.. Θα δωθει σε καποιον που εχει ηδη θηλυκο ή με την προυποθεση οτι θα του παρει παρεουλα οσο πιο συντομα γινεται καθως εχει μεγαλωσει με τα αδερφακια του και δεν θελω να μεινει μοναχουλης του..

Υ. Σ:σημαντικη προυποθεση επισης να μαθαινω συχνα νεα του..
Αττικη
 
το μωρακι μας ειναι υγιεστατο και πολυ δραστηριο. Επειδη ομως ειναι στο ιδιο κλουβι με τα αδερφακια που αρχιζουν και ωριμαζουν σεξουαλικα φοβαμαι μην ζευγαρωσουν με την αδερφουλα τους και αυτος ειναι και ο λογος που το δινω. Εχω πολλα κλουβια που περιποιουμαι και δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο να τους αφιερωσω γι'αυτο και θελω να μεινω με 2 ζευγαρακια μονο καθως θα ανταλλαξω και τον αδερφουλη του και θα μου μεινει μονο η θυληκια απο δικη μου γεννα..
 
kαλημερα και καλη βδομαδα! Ειμαι νεο μελος και δε γνωριζω τιποτα απο ρατσες πουλιων. Πριν ενα μηνα αρχισα να ασχολουμε με τα πουλια και η πρωτη γεννα μου πηγε αρκετα καλα.
Το ειδος που αναφερεις ειναι στη κατηγορια των καναρινιων η παπαγαλων;
Συγνωμη αλλα δε ξερω και ρωταω!
 
Φίλε Alekosti τα ζεμπράκια ανήκουν στην κατηγορία των παραδείσιων πουλιών. Είναι μικρά πουλάκια(πιο μικρά απο καναρίνια)
Ρία τι χρώμα είναι το ζεμπράκι σου;Εγώ έχω ένα θηλυκό λευκό μόνο του αλλά δεν έχω χώρο για άλλο κλουβί(έχω ήδη άλλα 2 ζευγάρια). Θα ήταν καλό να τα βάλουμε μαζί και να τα δώσουμε σε κάποιον...
Ενδιαφέρεσαι Alekosti για ζευγαράκι;
 
Το ειδος που αναφερεις ειναι στη κατηγορια των καναρινιων η παπαγαλων;
Κάποιες βασικές πληροφορίες για αυτά τα πουλιά μπορείς να βρεις στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/
Ειμαι νεο μελος και δε γνωριζω τιποτα απο ρατσες πουλιων.
Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς όσο περισσότερο γίνεται για το είδος των πουλιών που σε ενδιαφέρει και την επιλογή σου να την κάνεις με βάση το χαρακτήρα των πουλιών και τη φροντίδα που απαιτούν. Να μην είναι δηλαδή η απόκτησή τους αποτέλεσμα κάποια συγκυρίας. Διάλεξε το είδος των πουλιών που θα σε ευχαριστεί να φροντίζεις για πολύ πολύ καιρό και όχι κάποιο είδος που θα σου κάνει πρόσκαιρη εντύπωση.
 
Καλησπερα stavros. Καταρχην υπαρχει παρα μα παρα πολυς χωρος και ορεξη για να ασχοληθω με καναρινια και γιατι οχι ακομα και με παραδεισια πουλια. Καταδευτερον ολοι στην οικογενεια μου ειμαστε φιλοζωοι και ακομα αν καποια στιγμη δε θα εχω εγω χρονο καποιος αλλος ευχαριστως θα ασχοληθει με τα πουλακια. Θεωρω οτι ειμαι τυχερος που μενω επαρχια και θελω να εκμεταλευτω αυτο το προνομιο!Φιλικα Αλεκος...
Υ. Γ. Οποιεσδηποτε συμβουλες δεκτες
 
Φίλε Alekosti τα ζεμπράκια ανήκουν στην κατηγορία των παραδείσιων πουλιών. Είναι μικρά πουλάκια(πιο μικρά απο καναρίνια)
Ρία τι χρώμα είναι το ζεμπράκι σου;Εγώ έχω ένα θηλυκό λευκό μόνο του αλλά δεν έχω χώρο για άλλο κλουβί(έχω ήδη άλλα 2 ζευγάρια). Θα ήταν καλό να τα βάλουμε μαζί και να τα δώσουμε σε κάποιον...
Ενδιαφέρεσαι Alekosti για ζευγαράκι;

βεβαια γιατι οχι θα ειναι και ζευγαρακι.. Μια χαρα μου ακουγεται.. Θελω να εχει παρεουλα μωρε γιατι μεγαλωνει με τα αδερφακια του.. Ειναι το κλασσικο οχι ανοιχτοχρωμο..σαν αυτο που εχεισ avantar..
 
καλημερα σας! Αν ειναι να κανονισουμε ενα ραντεβου ολοι μαζοι για να τα παρω!
Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος.
 
Παιδιά το δικό μου τελικά λέω να το κρατήσω, αποφάσισα να πάρω άλλο ενα κλουβί..Αν θέλεις Alekosti μπορώ να σου πω απο ποιο πετ σοπ το πήρα να πάρεις ένα ολόιδιο θηλυκό λευκό σαν το δικό μου.
 
το ζεμπρακι δωθηκε στον Alekosti.. Οποτε η αγγελια μπορει να κλεισει... Ευχαριστώ πολυ! 🙂
 
Back
Top