Χαρίζω Χαρίζεται ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά.Χαρίζω την κάτωθι ζευγαρώστρα: http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/zeugarwstres?product_id=767

Προσωπικά θα την πέταγα γιατί δυο πουλιά τραυματιστήκανε ελαφρώς στο πόδι και πιθανολογώ από το κεντρικό τμήμα χαμηλά που μπαίνει το διαχωριστικό. Δεν με βόλεψε και αν κάποιος την θέλει για να μην την πετάξω ας μου πει να την πάρει.Απλά αν σας τραυματιστεί και εσάς κανένα πουλί μην με κράζετε μετά :D. Επίσης την έχω παρατήσει στη βεράντα κανένα δυβδόμαδο και θέλει καλό καθάρισμα.
 
πιθανολογώ από το κεντρικό τμήμα χαμηλά που μπαίνει το διαχωριστικό
καλημέρα Λάμπρο! τόσο αιχμηρό είναι το σημείο αυτό; Σίγουρα ενα κλουβί τέτοιων διαστάσεων σε πολλούς είναι χρήσιμο, αλλά μας έβαλες σε σκέψεις! σαφώς και ενδιαφέρομαι αλλά μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να βγάλεις μία κοντινή φωτό του συγκεκριμένου σημείου; θα βοηθούσε πολύ πιστεύω..
 
Καλημερα σας.
Θα με ενδιεφερε η ζευγαρωτρα που χαριζετε για να φιλοξενησει μεσα το ζευγαρι Ασπροκοκκινα Μωσαικα που εχω ανεβασει πως απεκτηρα τωρα προσφατα.
Το θεμα καθαριοτητας δν με απασχολει μιας κ θα την κανω σαν καινουρια. Υπαρχει ορεξη για καθαρα κλουβια κ συνεπως καθαρα πουλακια.
Εχω μια 40αρα οπως της φωτο (που ανεβασα) που ειναι σαφως μικροτερη απο αυτην που χαριζετε οποτε οπως καταλαβαινετε η διαφορα θα ειναι αισθητη για τα πουλακια μολις τα τοποθετησω στην δικη σας.
Αν θελετε να μου την δωσετε εγω θα βρω ανθρωπο να ερθει να την παραλαβει απο εσας χωρις να σας ταλαιπωρησω καθολου.
Ευχαριστω κ περιμενω απαντηση σας.
 

Συνημμένα

  • 2408.webp
    2408.webp
    17,9 KB · Προβολές: 118
Θα σας βγάλω φωτογραφίες αύριο γιατί είμαι σε ένα γάμο :D. Πιθανολογώ ότι είναι από το κέντρο Δημήτρη δεν είμαι σίγουρος. Γιατί συνήθως πατάνε στη ράγα αυτήν και πετόντας μάλλον το έξυσε και φάνηκε κόκκινο στην πατούσα. Του έβαλα λίγο μπεταντίν αλλά ακόμα δείχνει να το πονάει και πιθανολογώ ότι και το άλλο πουλάκι που είχε θέμα μάλλον θα το είχε χτυπήσει αλλά δεν το πήρα χαμπάρι και μάλλον μολύνθηκε.Ίσως όμως να υπάρχει και κάποιο άλλο σημείο που να το έπαθε και να μην το έχω δει.
 
Θα σας βγάλω φωτογραφίες αύριο γιατί είμαι σε ένα γάμο :D. Πιθανολογώ ότι είναι από το κέντρο Δημήτρη δεν είμαι σίγουρος. Γιατί συνήθως πατάνε στη ράγα αυτήν και πετόντας μάλλον το έξυσε και φάνηκε κόκκινο στην πατούσα. Του έβαλα λίγο μπεταντίν αλλά ακόμα δείχνει να το πονάει και πιθανολογώ ότι και το άλλο πουλάκι που είχε θέμα μάλλον θα το είχε χτυπήσει αλλά δεν το πήρα χαμπάρι και μάλλον μολύνθηκε.Ίσως όμως να υπάρχει και κάποιο άλλο σημείο που να το έπαθε και να μην το έχω δει.
καλά να περάσεις, φίλε Λάμπρο! Όταν μπορέσεις, βέβαια! (.. Και σε περιμένω και για καφέ στο Μουσείο)👍
 
Συνηθως αυτες οι ραγες για τα χωρισματα αφαιρουνται, στη δικη σου δεν αφαιρειται;
 
Συνηθως αυτες οι ραγες για τα χωρισματα αφαιρουνται, στη δικη σου δεν αφαιρειται;
Όχι είναι σιδεροκολλημένο νομίζω αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας. Στις κινέζικες για παράδειγμα φαίνεται ότι βγαίνει σε αυτήν νομίζω όχι. Έβαζα πατήθρα στο κενό αυτό αλλά και αυτό με φόβηζαι γιατί δεν εφάρμοζε πολύ καλά και φοβόμουνα μην πιάσει κάποιο δάχτυλο.Αν και με παήθρα στο κενό πιο καλά δούλευε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
και εμενε θα με ενδιεφεραι η ζευγαρωστρα για να βαλς ενα ζευγαρι glosterakia που εχς και δεν τους βρισκω κλουβι
 
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλα πρέπει να το θέσω:
Ο Λάμπρος χαρίζει το κλουβι, με την υπόδειξη οτι πιθανά είναι επικίνδυνο για την υγεία και ευζωία των μικρών σας φίλων. Ειλικρινά απορώ πως συμβαίνει να υπάρχει ενδιαφέρον απο πλευράς σας. Ίσως ακούγομαι κάπως αυστηρός, αλλα ο στόχος μου δεν είναι η κριτική, παρά να σας ζητήσω να το σκεφτείτε καλύτερα.
 
Αυτην την ζευγαρωστρα εχω εδω και 2 εβδομαδες και ειμαι ευχαριστημενη. Το σημειο αυτο που λετε δεν ειναι αιχμηρο οταν το πιανω με το χερι, αλλα το παπαγαλακι μου δεν παταει εκει πανω, τρωει ομως καποια σπορακια απο το κεχρι που πεφτουν στο κενο και δεν εχει τραυματιστει. Δεν βγαινει οντως, φαινεται οτι εινα φιξ.

Ενα μειονεκτημα της παντως ειναι οτι σε καποια διακενα απο τα καγκελα απο τις πορτες και τα πορτακια των τα'ι'στρων η αποσταση ειναι 1,5 εκ. και θελει προσοχη... Με τι θα μπορουσε καποιος να κλεισει αυτα τα σημεια;
 
Εμένα πατάγανε συχνά στο σημείο αυτό. Όταν ήταν στις πατήθρες για να κατέβουν στις ταίστρες πηγαίνανε πρώτα στο κέντρο και μετά στο φαί.Ίσως και να μην συναίβει από αυτό αλλά από κάποιο άλλο σημείο στα κάγκελα ίσως που να υπήρχε περίεργο εξώγκομα. Τί να πω; Και το νίκελ τελικά που το θεωρούσα καλύτερο λερώνει εύκολα. Καλύτερα βαμένη κινέζικη :).
 
υπόδειξη οτι πιθανά είναι επικίνδυνο για την υγεία και ευζωία των μικρών σας φίλων. Ειλικρινά απορώ πως συμβαίνει να υπάρχει ενδιαφέρον απο πλευράς σας.
Αυτην την ζευγαρωστρα εχω εδω και 2 εβδομαδες και ειμαι ευχαριστημενη.
απ'ότι βλέπεις, φίλε Γιάννη, ο Λάμπρος την φοβάται.. Ενώ η Δέσποινα είναι ευχαριστημένη. Ας δώσουμε το χρόνο στο Λάμπρο να ανεβάσει μία πιο κοντινή φωτογραφία του επίμαχου σημείου και θεωρώ πως ώριμοι άνθρωποι είναι όλοι όσοι εξέφρασαν ενδιαφέρον, ο καθένας για τους δικούς του λόγους βέβαια, οπότε είναι δικαίωμα του καθενός αν θα αποχωρήσει ή θα εξακολουθήσει να ενδιαφέρεται..
 
Και το κέντρο να είναι το 'κακό' σημείο θεωρώ ότι κάποιου που πιάνουνε τα χέρια του κάπως θα το φτιάξει.Απλά εγώ τσαντίστηκα με τον εαυτό μου που ενώ την πάτησα με ένα πουλί έβαλα και άλλο αργότερα λες και δεν το εμπέδωσα ο χαζός.
 
Παιδιά ζητώ συγνώμη από τους ενδιαφερόμενους αλλά το κλουβί δόθηκε. Μόλις γύρισα σπίτι και η μάνα μου το έδωσε σε έναν θείο που είχε έρθει από το σπίτι και το είδε που το είχα για πέταμα. Ειλικρινά ζητώ συγνώμη γιατί κάποια παiδιά δεν έχουνε ίσως την οικονομική δυνατότητα για ένα κλουβί και με αυτό να κάνανε την δουλειά τους ☹
 
απ'ότι βλέπεις, φίλε Γιάννη, ο Λάμπρος την φοβάται.. Ενώ η Δέσποινα είναι ευχαριστημένη. Ας δώσουμε το χρόνο στο Λάμπρο να ανεβάσει μία πιο κοντινή φωτογραφία του επίμαχου σημείου και θεωρώ πως ώριμοι άνθρωποι είναι όλοι όσοι εξέφρασαν ενδιαφέρον, ο καθένας για τους δικούς του λόγους βέβαια, οπότε είναι δικαίωμα του καθενός αν θα αποχωρήσει ή θα εξακολουθήσει να ενδιαφέρεται..
Δημήτρη, την άποψη μου εξέφρασα, και μάλιστα με όλον το σεβασμό και με πολυ καλές προθέσεις. Δημοκρατία έχουμε και δε βλέπω καμία προσπάθεια απο πλευράς μου να στερήσω το δικαίωμα του καθενός να ενδιαφερθεί η οχι για το κλουβι. Επαναλαμβάνω, να κάνω πρόληψη προσπάθησα. Όσο για την ωριμότητα; δεν τέθηκε τέτοιο ζήτημα παρά απο εσένα, και εχε σε παρακαλώ υπόψη σου οτι στο κάθε γραπτό μηνυμα υπάρχουν πολλές αναγνώσεις κι άλλες τόσες ερμηνείες. Ο καθένας μπορεί να δει πίσω απο τις λέξεις αναλογα με το πως τίθεται απέναντι στον εαυτόν του και στο περιεχόμενο.
 
Ειλικρινά απορώ πως συμβαίνει να υπάρχει ενδιαφέρον απο πλευράς σας
γιατί απορείς, φίλε Γιάννη και γιατί κρίνεις το ενδιαφέρον μας; ο καθένας μας εκδήλωσε το ενδιαφέρον του αφού πρώτα διάβασε το θέμα του Λάμπρου.Από κει και πέρα, πάλι ο καθένας μας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του. Επίσης πιστεύω πως ότι γράφουμε επικοινωνόντας μέσα στην παρέα αυτή.. Πρέπει να έχει ύφος συμβουλευτικό,όχι επικριτικό. Είμαστε εδώ για να μάθουμε και να γίνουμε καλύτεροι..η καλοπροαίρετη κριτική σαφώς και είναι καλοδεχούμενη, η επιθετική κριτική(δες το μηνυμα σου πιο πάνω.. Εγώ τουλάχιστον έτσι την εμηνεύω) ποιος μπορεί να την δεχτεί;

θεωρώ πως ώριμοι άνθρωποι είναι όλοι όσοι εξέφρασαν ενδιαφέρον, ο καθένας για τους δικούς του λόγους βέβαια, οπότε είναι δικαίωμα του καθενός αν θα αποχωρήσει ή θα εξακολουθήσει να ενδιαφέρεται..
σαφώς και εγώ έθεσα θέμα ωριμότητος.. Απλά ως απάντηση στην επιθετική κριτική(έτσι το ερμηνεύω εγώ..) του πιο πάνω δικού σου μηνύματος.
φίλε Λάμπρο..συγνώμη εκ μέρους μου για τα off topic σχόλια.
φίλε Γιάννη. Για μένα είσαι φίλος,όπως και όλα τα παιδιά της παρέας.. η καλοπροαίρετη και σωστά γραμμένη(..ώστε να την διαβάζει και ο άλλος σωστά) κριτική, από μένα είναι καλοδεχούμενη. Σε οτιδήποτε άλλο..συγνώμη οχι!
 
Δεν πειράζει για τυχών off topic θέματα. Μόνο μην τσακώνεστε γιατί μου είστε συμπαθείς και οι δυο.
 
Δεν πειράζει για τυχών off topic θέματα. Μόνο μην τσακώνεστε γιατί μου είστε συμπαθείς και οι δυο.
Λάμπρο, δεν τσακώνεται κανείς... Διαλογική συζήτηση κάνουμε.
Δημήτρη θα το θέσω απλά, όσο πιο πολυ γίνεται και σε παρακαλώ μείνε κυρίως στο περιεχόμενο, και οχι στο επιθετικό ύφος που ο ίδιος ερμήνευσες ως τέτοιο, παρά τις διαβεβαιώσεις μου.
Είναι δυνατό μέλος μας να δωρίζει κλουβι, το οποίο πιθανολογεί οτι πλήγωσε τα πουλακια του και κάποιος άλλος να ενδιαφέρεται; Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν προέχει η ασφάλεια ακόμα και της άνεσης των φτερωτών μας φίλων;
Στερεί κανείς το δικαίωμα του να επιλέξει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πιθανά επικίνδυνο κλουβι; Ειμαι σε θέση να στο στερήσω μήπως; Αλλα με μια τέτοια επιλογή κλουβιού, μήπως ρισκάρει κανείς το αναφαίρετο δικαίωμα της παροχής ασφαλούς διαμονής του πτηνού του;
Έκκληση κανω, τη γνώμη μου λέω, χωρίς καμία διάθεση να κατακρίνω. Και μάλιστα δε θα επιμείνω περισσότερο.
 
Λάμπρο, δεν τσακώνεται κανείς... Διαλογική συζήτηση κάνουμε.
Δημήτρη θα το θέσω απλά, όσο πιο πολυ γίνεται και σε παρακαλώ μείνε κυρίως στο περιεχόμενο, και οχι στο επιθετικό ύφος που ο ίδιος ερμήνευσες ως τέτοιο, παρά τις διαβεβαιώσεις μου.
Είναι δυνατό μέλος μας να δωρίζει κλουβι, το οποίο πιθανολογεί οτι πλήγωσε τα πουλακια του και κάποιος άλλος να ενδιαφέρεται; Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν προέχει η ασφάλεια ακόμα και της άνεσης των φτερωτών μας φίλων;
Στερεί κανείς το δικαίωμα του να επιλέξει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πιθανά επικίνδυνο κλουβι; Ειμαι σε θέση να στο στερήσω μήπως; Αλλα με μια τέτοια επιλογή κλουβιού, μήπως ρισκάρει κανείς το αναφαίρετο δικαίωμα της παροχής ασφαλούς διαμονής του πτηνού του;
Έκκληση κανω, τη γνώμη μου λέω, χωρίς καμία διάθεση να κατακρίνω. Και μάλιστα δε θα επιμείνω περισσότερο.
Ianos δεν αντιλέγω. Να σου πω την αλήθεια κσι εγώ μόλις είδα τον τραυματισμό είπα να την χαρίσω ή θα με βρίζουνε αν τραυματιστούν τα πουλάκια τους; Καλύτερα να την πετάξω.Αλλά μετά σκέυτηκα κρίμα είναι και ίσως κάποιος να μην έχει το ίδιο πρόβλημα. Είδες την Δέσποινα την βόλεψε. Πάντως η ζευγαρώστρα πήγε αλλού οπότε δεν έχει νόημα να χαλάτε τις καρδιές σας :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top