ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζεται θηλυκό cockatiel μαζί με δυο κλουβιά, Θεσσαλονίκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poly

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2024
Μηνύματα
7
Χαρίζουμε την Poly, εν και την αγαπάμε πολύ. Είναι πέντε χρόνων, υγιές, εμπιστεύεται γρήγορα και αγαπάει να ασχολείται κανεις μαζί του. Δεν έχει συνηθίσει να βγαίνει από το κλουβί, αν και πάντα όταν το δοκιμάζουμε φαίνεται να περνάει πολύ καλά. Την αποχωριζόμαστε γιατί λόγω δουλειας απουσιάζουμε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Θα χαρούμε πολύ να πάει σε καλά χέρια.
 

Συνημμένα

  • IMG_2423.webp
    IMG_2423.webp
    103,5 KB · Προβολές: 27
Καλημέρα. Κι εγώ εύχομαι να πάει σε καλά χέρια. Για να αυξηθεί μάλιστα αυτή η πιθανότητα, όταν κάποιος σου απαντά σε τέτοια αγγελία, και έχεις τη δυνατότητα, ψάξε διεξοδικά να βρεις μηνύματα αυτού του ατόμου ώστε να συμπεράνεις γενικά στοιχεία σε σχέση με την ενασχόλησή του με τα πτηνά. Στο συγκεκριμένο φόρουμ είναι εύκολο να γίνει αυτή η "έρευνα", απλώς πατώντας στο όνομα του χρήστη και επιλέγοντας το "βρείτε" όπως φαίνεται παρακάτω
1716781405625.webp
 
Καλησπέρα.. είναι ακόμα διαθέσιμο? Αν ναι με ενδιαφέρει... Έχω ήδη ένα και το ήθελα για παρέα στο άλλο...
 
@andreasliou
Καλησπέρα, ναι, ακόμα είναι διαθέσιμο. Να ρωτησω που βρίσκεστε;
<removed> αν θέλετε τηλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:

Για να αυξηθεί μάλιστα αυτή η πιθανότητα, όταν κάποιος σου απαντά σε τέτοια αγγελία, και έχεις τη δυνατότητα, ψάξε διεξοδικά να βρεις μηνύματα αυτού του ατόμου ώστε να συμπεράνεις γενικά στοιχεία σε σχέση με την ενασχόλησή του με τα πτηνά.
και θα συμφωνησω απολυτα με τον @ianos
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Poly βρισκομαι Λάρισα...σε περίπτωση που μπορείτε θα έρθω να το παραλάβω . Έχω ήδη ένα και θα ήθελα ακόμα ένα, λόγω ότι μου είπα ότι είναι συντροφικα
[automerge]1722104192[/automerge]
@φιλομαθης είμαι νέος χρήστης..και βρήκα το ποστ από το google. Δυστυχώς δεν μπορώ να αποδείξω την αξιοπιστία μου μέσα στη σελίδα αυτή.. αλλά σε κάθε περίπτωση με μια επικοινωνία μαζί μου θα λυθούν όποιες απορίες... Ευχαριστώ και σέβομαι την επιφυλακτικότητα... Και φυσικά καλώς υπάρχει...
[automerge]1722104873[/automerge]
Ο δικός μου :)
 

Συνημμένα

  • IMG_20240727_212636.webp
    IMG_20240727_212636.webp
    27 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθεί το θέμα, οφείλω όμως να πω, πως τα πουλάκια ταιριάζουν απόλυτα τουλάχιστον εμφανισιακά.
Πρόκειται για δύο cockatiel με άσπρο πρόσωπο (whiteface) θηλυκό και αρσενικό.
@andreasliou
Ποιά είναι η ηλικία του παπαγάλου σου και η δική σου;
Το πουλάκι είναι ήμερο;
. Έχω ήδη ένα και θα ήθελα ακόμα ένα, λόγω ότι μου είπα ότι είναι συντροφικα
Οι παπαγάλοι πράγματι είναι κοινωνικά πουλιά και επιζητούν την συντροφιά.
Τοποθετώντας όμως ένα ζευγάρι στο ίδιο κλουβί το πιθανότερο είναι να έχουμε αναπαραγωγή.
Είσαι έτοιμος να το υποστηρίξεις;
Επίσης το πήγαινε έλα Λάρισα- Θεσσαλονίκη θα σου κοστίσει περίπου όσο θα αγόραζες ένα cockatiel.
Σκέψου καλά πριν αποφασίσεις, εάν έχεις χρόνο και διάθεση για την φροντίδα τους.
 
@Vada καλημέρα. Εγώ είμαι 40 χρόνων και ο "Τάκης" δεν έχει κλείσει χρόνο... Είναι ήμερος γιατί όπως φαίνεται στην φωτό είναι σε ώμο, σε έναν από τους γιους μου.
Τα κοκατιλ δεν θα μπουν αρχικά στο ίδιο κλουβί, τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσουν το ένα το άλλο.
Επίσης λόγω ότι είμαι σε στάδιο ιδιοκατασκευης μεγάλου ξύλινου κλουβιου.. θα μπορούσα να φτιάξω ένα διαχωριστικο μετακινούμενο, ώστε να δημιουργούνται δύο διαμερίσματα. Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είναι σκοπός μου η αναπαραγωγή. Παρόλαυτα αν προκύψει δεν θα είναι πρόβλημα.
Το κόστος της παραλαβής το ξέρω ότι είναι το ίδιο σχεδόν με την αγορά. Το σκεπτικό μου δεν είναι να γλιτώσω χρήματα, αλλά να βοηθήσω τον κάτοχο και το ίδιο το πουλί.
Όταν κάποιος χαρίζει ένα ζώο(γενικά) , προφανώς δεν επιδιώκει το κέρδος, αλλά αγνά και ειλικρινά ίσως να μην μπορεί ( για διάφορους λόγους) πλέον να το φροντίσει. Έτσι λοιπόν θεωρώ ότι βοηθάμε και τους δύο από την δυσάρεστη θέση.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν έβρισκα να χαρίζεται θα αγόραζα έναν ακόμα, όπως και να έχει.
Συγκεκριμένα το κόστος είναι 40 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ερώτηση για την ηλικία είχε περισσότερο να κάνει με την φωτογραφία που ανέβασες.
Νόμιζα ότι μιλούσα με ένα παιδί δέκα τεσσάρων ετών.
Όλα καλά τότε, εσύ αποφασίζεις.😊


Τα κοκατιλ δεν θα μπουν αρχικά στο ίδιο κλουβί, τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσουν το ένα το άλλο.
Σωστά, αυτός είναι ένας λόγος που δεν πρέπει να μπουν από την αρχή στο ίδιο κλουβί.
Ο κυριότερος όμως λόγος που δεν βάζουμε δύο άγνωστα πουλιά μεταξύ τους στο ίδιο κλουβί, είναι για να τα προστατεύσουμε από κάποια μεταδοτική ασθένεια που μπορεί να υπάρχει σε κάποιο από τα δύο.
Γι'αυτό όταν έρχονται καινούργια πουλιά στο σπίτι ή στην εκτροφή μας τα βάζουμε σε ξεχωριστό χώρο καραντίνα, τουλάχιστον για έξι εβδομάδες.
Thread 'Καραντίνα στα πτηνά' https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
@Vada η αλήθεια είναι ότι επειδή το νέο παπαγαλάκι προέρχεται από σπίτι δεν σκέφτηκα το ενδεχόμενο ασθένειας. Ευχαριστώ.

Ο μικρός που φαίνεται στη φωτό είναι ο μεσαίος μου... 6 ετών ... :)
 
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το ενδιαφέρον και ιδιαίτερα τον @andreasliou που ανέλαβε και παρέλαβε σήμερα την Poly. Είμαι σίγουρος ότι είναι στα καυτερά χέρια και θα περάσει πολύ καλά με τη νέα της οικογένεια. 😊
 
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το ενδιαφέρον και ιδιαίτερα τον @andreasliou που ανέλαβε και παρέλαβε σήμερα την Poly. Είμαι σίγουρος ότι είναι στα καυτερά χέρια και θα περάσει πολύ καλά με τη νέα της οικογένεια. 😊
Εννοώ βέβαια στα καλύτερα κι όχι στα καυτερά χέρια 😊
 
Back
Top