Χαρίζω Χαρίζεται νεοσσός 15 ημερών τώρα

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Οποίος έχει διαβάσει το θέμα Έχω πρόβλημα

Δεν βλέπω να την βγάζει ο μικρός

Τον χαρίζω σε όποιον μπορεί να τον ταΐζει.

Απόψε

Είμαι περιοχή Νέα Ιωνία

Να μου πει κάποιος ότι το αναλαμβάνει και θα του το πάω εγώ στο χώρο του

Αρκεί να ζήσει
 
Οι αγγελίες πουλιών ηλικίας μικρότερης των δύο μηνών δεν επιτρέπονται. Εδώ όμως έχουμε μια επείγουσα κατάσταση - πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.

Υπάρχει κανείς στην περιοχή του με σχετική εμπειρία που θα μπόρεσε να βοηθήσει;
 
Αν δεν ταϊστεί από άνθρωπο είναι τελειωμένο το πουλάκι.
Η μάνα προσπαθεί να το ταίσει αλλά αυτό δεν ανταποκρίνευαι.
Το σκουντάει το τσιγκλάει αυτό δεν ανοίγει το στόμα
Παιδιά δεν με νοιάζει ας είναι και 1 ώρα δρόμος εγώ θα το μεταφέρω.
 
Η μάνα προσπαθεί να το ταίσει αλλά αυτό δεν ανταποκρίνευαι.
Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσει ούτε άνθρωπος να το ταΐσει. Αξίζει όμως η προσπάθεια, οπότε εύχομαι να βρεθεί κάποιος το συντομότερο που θα μπορέσει να βοηθήσει.
 
φιλε falkonis αν δεν εχεις αντιρρηση θα προσπαθώ να κάνω οτι μπορω,
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποια κρεμα στο σπιτι,
αλα αν ζει ακόμα και μου το φερεις,θα ετοιμάσω ένα βραστο αυγο,
, η αν εχετε εσεις λιγο κρεμα, θα με βοηθουσατε
μενω κυψελη.στειλε μου πμ αν ζη ακομα
 
Γιώργο εφόσον οι ώρες είναι κρίσιμες δεν θα μπορούσες να κάνεις μια προσπάθεια εσύ ο ίδιος;
 
Γιώργο @falkonis πως είναι το πουλάκι; Βρήκες λύση; Θα σου προτείνω και εγώ όπως η Μαρία @maria p πιο πάνω να προσπαθήσεις εσύ ο ίδιος.
 
ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΪ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Ευχαριστώ τον Stavros για την παρέκκλιση του κανόνα αγγελιών (Αλήθεια γιατί ισχύει αυτό 😉
Ευχαριστώ όλους σας που μοιραστήκατε την αγωνία μου
Ευχαριστώ και τον freemax για την διάθεση βοήθειας αλλά ήμουν στο δρόμο για τον ianos και το είδα τώρα το πρωί Σ' ευχαριστώ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον IANOSπου με κάλεσε σπίτι του στις 11 το βράδυ, τάισε τον μικρό, μου έδειξε την διαδικασία και μου έδωσε για να έχω σήμερα Κυριακή κρέμα καθώς και την βελόνα ταΐσματος με την σύριγγα

Ο μικρός επέστρεψε τώρα το πρωί στο μισό της ζευγαρώστρας με την μάνα (η οποία είναι στο 2ο αυγό) και στο άλλο μισό ο πατέρας με το άλλο μικρό.
Βέβαια ο πατέρας από την ώρα που τον είδε τρελάθηκε κι άρχισε τα απειλητικά τιτιβίσματα.
Τώρα επιπλέον οδηγίες παιδιά
Το πουλάκι το ζύγισε ο Γιάννης Ianosκαι είναι 16 γραμμάρια
Εχθές έφαγε περίπου 6 mlτης σύριγγας και σήμερα το πρωί στις 6 άλλο 5,5
Τώρα το έχω όπως έγραψα με την μάνα και παρακολουθώ.
Αν δεν το ταΐσει η μάνα πότε ξανά γεύμα;
Κάθε πόσες ώρες;
 
Μπράβο βρε παιδιά σε όλους σας, τι να πω, μακάρι με τόση προσπάθεια να τα καταφέρει ο μπόμπιρας!
Μέχρι να δεις τι γίνεται από τους γονείς, διάβασε αυτό για το τάϊσμα στο χέρι, λίγο ως πολύ ισχύουν και για τα καναρίνια τα ωράρια και οι ποσότητες και βέβαια το βράδυ πρέπει να αδειάζει οπρόλοβος μέχρι το επόμενο τάϊσμα.
 
φιλε falkonis αν δεν εχεις αντιρρηση θα προσπαθώ να κάνω οτι μπορω,
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποια κρεμα στο σπιτι,
αλα αν ζει ακόμα και μου το φερεις,θα ετοιμάσω ένα βραστο αυγο,
, η αν εχετε εσεις λιγο κρεμα, θα με βοηθουσατε
μενω κυψελη.στειλε μου πμ αν ζη ακομα

Σ' ευχαριστώ. Την ώρα που εγραψες το μήνυμα ήμουν στο δρόμο για το σπίτι του ianos οπότε το είδα τωρα το πρωί. Σ' ευχαριστώ πάντως
 
ΜΠΡΑΒΟ σας παιδιά! Μακάρι να πάει καλά το μικρό. 👍

Έχω μια απορία όμως. 6 ml σε ένα γεύμα για 16 γρ. Πουλάκι, δεν είναι πολλά; Το 12% του σωματικού τους βάρους νομίζω πως λέει ο "κανόνας".
 
Δεν ειναι 6 ml, ειναι 0,6 ml, διότι στη βελόνα εχει εφαρμοστεί σύριγγα ινσουλίνης.
Το πρόβλημα ειναι ποσά γεύματα πρέπει να γίνονται μέσα στην ημέρα και με πόση ποσότητα τροφής το κάθε ενα. Δυστυχώς είχα έναν Πίνακα για την κρέμα exact της kaytee, αλλά δεν μπορώ να τον βρω με τιποτα.
Όταν λες Φοίβο 12% του σωματικού βάρους, εννοείς ανά γεύμα ή σύνολο γευμάτων μέσα στην ημέρα;
 
Δεν ειναι 6 ml, ειναι 0,6 ml, διότι στη βελόνα εχει εφαρμοστεί σύριγγα ινσουλίνης.
Το πρόβλημα ειναι ποσά γεύματα πρέπει να γίνονται μέσα στην ημέρα και με πόση ποσότητα τροφής το κάθε ενα. Δυστυχώς είχα έναν Πίνακα για την κρέμα exact της kaytee, αλλά δεν μπορώ να τον βρω με τιποτα.
Όταν λες Φοίβο 12% του σωματικού βάρους, εννοείς ανά γεύμα ή σύνολο γευμάτων μέσα στην ημέρα;

Κάθε πρωί ζυγίζουμε το κάθε πουλί (αν έχουμε πάνω απο ένα) και κάθε γεύμα πρέπει να είναι περίπου το 12% του βάρους που ζυγίσαμε το πρωί, δηλαδή κάθε μέρα αναπροσαρμόζουμε τα ταίσματα. Σε πουλάκι που δεν έχει φτερώσει τελείως εγώ θα έδινα 4-5 γεύματα τα οποία μοιράζεις μέσα στις ώρες φυσικού φωτός (αν δεις κι είναι πολύ φουσκωμένος ο πρόλοβος απο τα 5 τα μειώνεις σε 4) ενώ απο την τρίτη εβδομάδα και μετά 3 (στα μεγαλύτερα μεγέθη πουλιών το αναπροσαρμόζεις κι αυτό). Ο δικός μου οδηγός είναι αυτός. https://theparrotuniversity.com/arthandfeeding2#age_weight_guidelines
 
και κάθε γεύμα πρέπει να είναι περίπου το 12% του βάρους που ζυγίσαμε το πρωί
Μισό λεπτό κάτι δεν κολλάει
Το ζυγίσμαε και είναι 16 γραμμάρια
Το 12% είναι 1,92 ml
Εχθες το βράδυ και σήμερα το πρωί ο μάγκας έφαγε 0,6 και 0,55 και μετά δεν άνοιγε το στόμα.
 
Μισό λεπτό κάτι δεν κολλάει
Το ζυγίσμαε και είναι 16 γραμμάρια
Το 12% είναι 1,92 ml
Εχθες το βράδυ και σήμερα το πρωί ο μάγκας έφαγε 0,6 και 0,55 και μετά δεν άνοιγε το στόμα.

Σιγά σιγά. Μην περιμένεις απο τα πρώτα ταίσματα να τρώει την φουλ ποσότητα. Δεν ξέρει να τραφεί έτσι κι ούτε σε εμπιστεύεται. Μόλις καταλάβει ότι απο εσένα και τη σύριγγα θα έρχεται η τροφή και δυναμώσει και λίγο θα ζητάει τροφή και θα καταπίνει σαν παλαβό. Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ στη θερμοκρασία. Πολύ ζεστό και μπορεί να κάψεις τον οισοφάγο ή τον πρόλοβο και πολύ κρύο και μπορεί να μαζέψει μύκητες. Αν έχεις θερμόμετρο φαγητού μέτρα την και πάντα αλλά και να ακουμπάς λίγο με το δάχτυλο στα χείλη σου πριν του δώσεις (όχι κατευθείαν απο τη σύριγγα που τρώει). Πρέπει να νιώθεις την κρέμα ζεστή αλλά να μην σε προβληματίζει ούτε για ένα δευτερόλεπτο αν καίει. Τότε θα πρέπει να κρυώσει λίγο.
 
Κρίμα Γιώργο, μάλλον έπαθε μόλυνση από το τραύμα ☹
 
Τι να πω; Λυπάμαι πολύ. Τουλάχιστον Γιώργο προσπάθησες όσο μπορούσες να το βοηθήσεις.
 
Back
Top