Χαρίζονται 2 μακρύτριχα γατάκια

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Μου τα παρατησαν προχθες το βραδυ στον κηπο. Ειναι παρα πολυ ημερα και σιγουρα μεγαλωμενα απο ανθρωπους διοτι δεχονται ολους τους χειρισμους χωρις κανενα προβλημα. Καποιος καλος ανθρωπος ειδε οτι εχω πολλα και σκεφτηκε οτι δεν θα με πειραξουν αλλα 2. Περιπου 5-6 μηνων, αρσενικα και τα δυο, αδερφια διοτι μοιαζουν πολυ κι ειναι κυριολεκτικα αυτοκολλητα μεταξυ τους. Πιθανότατα της μοναδικης ελληνικης φυλης "Αιγαίου" αφου ζει ελευθερη στις παρακτιες περιοχες της χωρας μας. Προυποθεση να στειρωθουν οταν φτασουν στην καταλληλη ηλικια και να μενουν εντος σπιτιου.







 
Απαπαπα δυο κουκλιά! Ανέστη τα πάνε καλά με σκυλιά;

Ειναι ακομη σε φαση εξοικειωσης Αλικη. Προχθες φοβονταν τρομερα τον Λανς κι ετρεχαν να κρυφτουν. Σημερα δεν φευγουν απο τη θεση τους, δεχονται να τους πλησιασει ο σκυλος και να τα ακουμππησει με τη μουσουδα του. Μονο μεσα σε 2 μερες κι αυτο επειδη βοηθαει πολυ το οτι βλεπουν τις αλλες γατες τοσο ανετες και φιλικες με τα σκυλια. Ειναι θεμα μερικων ημερων πιστευω να κοιμουνται διπλα διπλα με τον σκυλο. Ολα ετσι εκαναν αρχικα και τωρα μολις βλεπουν τον Λανς τρεχουν και τριβονται πανω του. Με τη Σαμερ δεν δειχνουν καθολου φοβο λογω του οτι ειναι ιδια σε μεγεθος με αυτα. :) Δεν την αφηνω βεβαια να κανει οτι νομιζει διοτι αυτη ειναι αρκετα ζωηρη και θελει να τα τσιγκλαει για να κυνηγιουνται. (παιζει ετσι με τον γατο μας και νομιζει οτι ολα τα γατια την εχουν ορεξη να χοροπηδαει τριγυρω και πανω τους)

Αλλα δεν θα εχουν προβλημα σε σπιτι με σκυλακι. Το σκεφτεσαι;

@maria p ειναι απο τα πιο ομορφα γατακια που ειχα ποτε κι εχω πολλα
 
Ναι, βρήκα κι εγώ μία Αιγαίου ταρταρούγα στον δρόμο και την χάρισα (υποχρέωσα) τα αδέλφια μου να την υιοθετήσουν. Είναι κουκλάρα, θηλυκό.
 
Μεγάλος καθαριστής η γάτα αλλά όταν τις βλέπω με σαυρίδια στο στόμα γίνομαι έξαλλη.
 
Μεγάλος καθαριστής η γάτα αλλά όταν τις βλέπω με σαυρίδια στο στόμα γίνομαι έξαλλη.

Και με τα πουλια, εκει σκαω. Αλλα ετσι ειναι η φυση τους, αυτο τις κρατησε ζωντανες τοσα χρονια κι αυτο τις κανει να μπορουν να βασιστουν στον εαυτο τους οταν τις παραταμε.
 
Οχι βεβαια, ουτε φιδια βλεπουμε ζωντανα, ουτε αλλα ζωυφια προλαβαινουν να κανουν δευτερο βημα.
Το φαντάστηκα, ήταν μια ρητορική ερώτηση. :)

Πάντα είχα γάτες αλλά τώρα όχι. Μετά από κάποιους θανάτους από αυτοκίνητο δεν ξαναπήρα... ☹
 
Πάντα είχα γάτες αλλά τώρα όχι. Μετά από κάποιους θανάτους από αυτοκίνητο δεν ξαναπήρα... ☹

Εαν μενεις σε πολυσυχναστο δρομο ειναι ενα θεμα. Προσωπικα δεν θα την αφηνα να κυκλοφορει εκτος σπιτιου μεσα σε μεγαλη πολη. Εδω κι ειδικα τωρα το χειμωνα μπορει να περασει ολοκληρη μερα χωρις να περασει ουτε ενα αυτοκινητο απο το δρομο μας.
 
Πάντως θα τσακώνονται κιόλας Ανέστη ε; Οι δικές μου έχουν αντιπάθειες και συμμορίες. Μόνο μία θηλυκή άσπρη με κανελί είναι ισορροπίστρια φίλη με όλους.
 
Πάντως θα τσακώνονται κιόλας Ανέστη ε; Οι δικές μου έχουν αντιπάθειες και συμμορίες. Μόνο μία θηλυκή άσπρη με κανελί είναι ισορροπίστρια φίλη με όλους.

Σαφεστατα. Εχω 3 θηλυκες (η κατασπρη, η ασπροπαρδαλη-καλικο στην κορυφη της βρυσης και μια καταμαυρη που λειπει απο τη φωτο, το μαυρο εκει ειναι γατος) που τρωνε χωριστα απ'οτι παρατηρεις, διοτι χτυπανε ανελεητα ολους τους αλλους αδιακριτως. Νομιζω πως εχουν μεγαλο αγχος αγοραφοβιας 😛 με τον γατο-συνωστισμο που επικρατει και χτυπανε απο φοβο περισσοτερο. Αν δεν τις ταισω παραμερα απο τις αλλες δεν τρωνε, αρα λογικα φοβουνται να μπουν μεσα στο "μπουγιο".
 
Εαν μενεις σε πολυσυχναστο δρομο ειναι ενα θεμα. Προσωπικα δεν θα την αφηνα να κυκλοφορει εκτος σπιτιου μεσα σε μεγαλη πολη. Εδω κι ειδικα τωρα το χειμωνα μπορει να περασει ολοκληρη μερα χωρις να περασει ουτε ενα αυτοκινητο απο το δρομο μας.

Όχι καμία σχέση, καθόλου πολυσύχναστος. Περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε 1-2 ώρες. Αλλά οι γάτες είναι λίγο κουτές μερικές φορές, όταν κάθονται στην άκρη του δρόμου και περάσει αυτοκίνητο αυτές, αντί να φύγουν προς την πλευρά που είναι, πανικοβάλλονται και προσπαθούν να περάσουν απέναντι και γίνεται το κακό…. Έχω χάσει 3-4 γάτους έτσι...

Τελευταία είχα μαζέψει από τα σκουπίδια 2 αδέρφια γατάκια τα οποία μεγαλώνοντας γίνανε πανέμορφοι γάτοι και αχώριστοι σύντροφοι. Παντού ήταν μαζί. Μία μέρα βλέπω τον έναν να έρχεται στον κήπο σερνόμενος, χτυπημένος άσχημα. Έπεσε μπροστά στα πόδια μου και γρήγορα ξεψύχησε.
Ο αδερφός του τρελάθηκε, προσπαθούσε να τον συνεφέρει, τον έγλειφε, του έκανε γατίσιο μασάζ με τα πόδια, του φώναζε… Όταν κατάλαβε ότι είχε τελειώσει ξάπλωσε πάνω του και έπεσε σε κατάθλιψη για πολλές μέρες…. Δεν έτρωγε και έχασε βάρος.
Περιττό να σας πω ότι εγώ έπαθα την πλάκα μου από την στεναχώρια και με όλη την φάση. Ποτέ δεν περίμενα τέτοια αντίδραση από γάτο!
 
Τους τις "βρέχουν" οι άλλες σε άλλες στιγμές και φοβούνται, ταυτόχρονα γίνονται κι άγριες. Έχουν υποστεί καταπίεση οι καημένες. Δεν πειράζει, βρίσκουν τις ισορροπίες τους σπάνια είναι μοιραία αυτά, εκτός αν κάποιο έχει πρόβλημα καρδιάς.
 
Αλλα δεν θα εχουν προβλημα σε σπιτι με σκυλακι. Το σκεφτεσαι;
Αν με άφηνε η υπόλοιπη φαμίλια θα είχα ήδη πάρει! Η Λιλίκα μεγάλωσε με γάτες μικρές και κοιμοντουσαν αγκαλιά φαντάσου! Τώρα βλέπει γάτα στην βόλτα και κλαίει από χαρά και θέλει να πάει να παίξει! Κάνει πιο χαρά ακόμα και από όταν βλέπει σκύλο καλέ! Όταν θα μείνουμε στο δικό μας σπίτι θα της πάρω γατησια παρεουλα! :D
 
Back
Top