ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ Χαρίζω αυγά καναρινιών timbrando

antonismz3

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2018
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.
Μετα απο μια επιτυχημενη αναπαραγωγικη σεζον και λιγο πριν το τελος εχω να ανακοινωσω το εξης:
Το ζευγαρι τιμπραντο που εχω, προχωρησε σε 3η γεννα. Ξερω ξερω θα μου πειτε γιατι το αφησες και τα σχετικα.Λογω δουλειας ομως που ελειπα δε προλαβα να τα χωρισω και ηδη η καναρα ετοιμαζει παλι φωλια. Ενδεχομενως να χει γινει βατεμα. Επειδη λογω υποχρεωσεων επαγγελματικων το επομενο διαστημα θα χρειαστει να λειψω εκτος Αθηνων θα ηθελα να ρωτησω αν καποιο μελος εχει αυτη τη στιγμη καναρα να κλοσσαει ή επροκειτο να γεννησει να του δωσω τα αυγα μολις ολοκληρωθει ο αριθμος τους.
Βρισκομαι Αθηνα περιοχη Γαλατσι. Οποιος επιθυμει και ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα να το κανονισουμε.
 
@antonismz3 Μακαρι να μπορουσα να τα παρω εγω 😔 αλλα ουτε καναρα εχω που να κλωσσαει ουτε που να ετοιμαζεται να γεννησει 😔 εχω μια καναρα που μου χαρισε ο Αντωνης @Tony Forpus που την εβαζε για παραμανα αλλα δεν ξερω αν θα κατσει ειναι και πυρωμενη τωρα! Δεν τον αμφισβητω τον Αντωνη για την καναρα απλως δεν το εχω ξαναδει ουτε το εχω ξανακανει να βαλω καναρα για παραμανα 🙂 τωρα δεν ξερω αν θα μου κατσει στα αυγουλακια δεν θελω να παρω τετοιο ρισκο αλλα απο την αλλη θελω να παρω το ρισκο 😁 αχ τι μου κανες τωρα 😢
 
δεν θελω να παρω τετοιο ρισκο αλλα απο την αλλη θελω να παρω το ρισκο 😁 αχ τι μου κανες τωρα 😢
Αν δεν υπάρξει άλλο μέλος πιο "σίγουρο" υπό την έννοια του ότι έχει ήδη κανάρα που άμεσα / σύντομα θα γεννήσει αυγά, γιατί Έλλη να μην το πάρεις το ρίσκο; Απλά θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τον Αντώνη, ώστε να συντονίσετε τις κινήσεις. Ο Αντώνης να παίρνει τα αυγά, εσύ να δίνεις φωλιά και νήμα (κι αν δεν είναι έτοιμη στην ώρα της, τη στρώνεις η ίδια τη φωλιά) και ό,τι γίνει.
Το ερώτημα είναι Αντώνη.
Το ζευγαρι τιμπραντο που εχω, προχωρησε σε 3η γεννα
και ηδη η καναρα ετοιμαζει παλι φωλια
έχει ήδη γεννήσει αυγά ή ετοιμάζει φωλιά ακόμα;
 
Αν δεν υπάρξει άλλο μέλος πιο "σίγουρο" υπό την έννοια του ότι έχει ήδη κανάρα που άμεσα / σύντομα θα γεννήσει αυγά, γιατί Έλλη να μην το πάρεις το ρίσκο; Απλά θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τον Αντώνη, ώστε να συντονίσετε τις κινήσεις. Ο Αντώνης να παίρνει τα αυγά, εσύ να δίνεις φωλιά και νήμα (κι αν δεν είναι έτοιμη στην ώρα της, τη στρώνεις η ίδια τη φωλιά) και ό,τι γίνει.
Το ερώτημα είναι Αντώνη.


έχει ήδη γεννήσει αυγά ή ετοιμάζει φωλιά ακόμα;
Σωστα, δε το εθεσα με λεπτομερεια. Ειναι στη φαση που ετοιμαζει την φωλια και βατεμα γινεται εδω και 3 μερες. Μολις κανει το πρωτο αυγο θα σας ενημερωσω.
 
@ianos Λες να παρω το ρισκο ε;Δηλαδη να της βαλω απο τωρα φωλια με νημα ή οταν αρχισει η καναρα να κανει τα αυγουλακια;αν δεν υπαρχει αλλο μελος που δεν εχει καναρα σε αναπαραγωγη θα τα παρω εγω 😁
 
Λοιπον τα αυγα θα τα παραλαβει ο Βασιλης με το καλο οταν τα βγαλει η καναρα.
Αλλα για να μην στεναχωρεσω και την Ελλη που θελησε να βοηθησει ειπα το εξης..
Ενα νεοσσο, συμφωνησαμε με τον βασιλη θα μου τον δωσει οταν βγουν απ τα αυγα και αυτονομηθουν.Αυτο λοιπον το νεοσσο θα τον δωσω στην Ελλη.
Κι ετσι ολοι μας ευχαριστημενοι.
Σας ευχαριστω πολυ
 
Back
Top