Χαρίζω Χαρίζω σουπιοκόκκαλα φρέσκα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σε όποιους έχουν πουλάκια θέλω να χαρίσω σουπιοκόκκαλα φετινής συλλογής (από Χαλκιδική), άριστα μικρά, μεσαία και μεγάλα. Αποστολή έως και 20 τεμαχίων ανά ιδιοκτήτη/αιτούντα μέσω ταχυδρομείου/κούριερ. Εσείς με ενημερώνετε για το μέγεθος που ζητάτε, τον αριθμό τεμαχίων, την διεύθυνση που να σας τα στείλω, τον τρόπο αποστολής και πληρώνετε μόνο τα έξοδα της αποστολής.
Μην ξεχνάτε, το σουπιοκόκκαλο είναι ένα άκρως απαραίτητο συμπλήρωμα στην διατροφή των φτερωτών μας φίλων!)
Ευχαριστώ,
Ανατολή Ιωσηφίδου
 
Μπράβο σου Ανατολή που μπορεις και μοιράζεσαι!
Ευχαριστώ!) Μπορεί να μην κοστίζουν πολύ σε καταστήματα, αλλά είναι απαραίτητα. Εξάλλου, όταν έχεις οτιδήποτε σε πλεόνασμα, καλό είναι να μοιράζεσαι) Είναι φρέσκα, πλυμένα, καθαρισμένα, στεγνωμένα, έτοιμα για κριτσίνισμα)
Από την Χαλκιδική με αγάπη για όλους)
 
Καλησπερα! Εχεις ακομα σουπιοκοκκαλα;!?! Θα με ενδιεφερε πολυ! Τα πουλακια μου το καταβροχθιζουν!
 
Καλησπερα! Εχεις ακομα σουπιοκοκκαλα;!?! Θα με ενδιεφερε πολυ! Τα πουλακια μου το καταβροχθιζουν!
Βενετία, καλησπέρα! Δυστυχώς προς ώρας τελείωσαν, τα έδωσα όλα. Ομως, σε λίγες μέρες θα αρχίσω να μαζεύω νέα σοδειά και θα σε ενημερώσω για να σου στέιλω, οκ?
Ευχαριστώ,
Ανατολή
 
Καλησπερα! Εχεις ακομα σουπιοκοκκαλα;!?! Θα με ενδιεφερε πολυ! Τα πουλακια μου το καταβροχθιζουν!
Τώρα που βλέπω, μένεις και στην Κω, νησί είναι, μπορείς να τα μαζεύεις και εσύ στις παραλίες ή να ζητήσεις από τους ψαράδες να σου τα δίνουν, ούτως ή άλλωστε τα πετάνε!)
 
Αληθεια;!?!?! Μωρε δεν το ειχα σκεφτει!
Βεβαια στις παραλιες λογω τουρισμου δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις εκτός απο καποιες ερημιες αλλα δυσπροσιτες..
Τώρα για τους ψαραδες θα κανω μια ερωτηση και βλεπουμε. Γιατι οι περισσοτεροι τα πουλανε ακαθαριστα τα προιοντα τους..
Σ ευχαριστω πολυ παντως! Και θα περιμενω εννοειται την αναρτηση σου! Ποτέ δεν ειναι αρκετά!
 
Καλησπερα, μονο ενα καλο πλυσιμο τα κανεις η' τα επεξεργαζεσαι και διαφορετικα;(πχ κανα 5 λεπτο βρασιμο)
Τα πλένω με καυτό νερό καμπόση ώρα, μετά τα στεγνώνω στον ήλιο, κατά προτίμηση, κόβω γύρω-γύρω τα σκληρά κομμάτια και είναι έτοιμα για φάγωμα)
 
Ακολουθώ την προσέγγιση βράσιμο σε νερό με λευκό ξύδι επί 10λεπτο

δεν καταστρεφονται τα συστατικα του σουπιοκοκκαλου με το βρασιμο;

επειδη πραγματι οσες φορες αγοραζω παντα μυριζουν ασχημα, απλα
τα πλενω με κρυο νερο αρκετα και τα αφηνω σε εξωτερινο χωρο, αρκετο
καιρο σκεπασμενα με ενα τουλι κι ετσι ξεμυριζουν.
δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αυτο κανω.
 
δεν καταστρεφονται τα συστατικα του σουπιοκοκκαλου με το βρασιμο;
Δεν ξέρω, αλλά θεωρώ ότι σίγουρα κάποια ποσότητα ασβεστίου υδρολύεται στα σίγουρα. Από εκεί και πέρα, αν επηρεάζεται το ιώδιο, και κάποια άλλα ιχνοστοιχεία δεν το γνωρίζω. Αυτό όμως το οποίο θεωρώ βέβαιο είναι ότι έστω και ελάχιστη ποσότητα μεμβρανών, ιστού, να έχει προσροφηθεί στο κόκκαλο (είναι πορώδες, οπότε δεν είναι και τόσο απίθανο), σίγουρα θα αποτελέσει αποικία παθογόνων και συνέπειες αυτών δεν θα ήθελα να έχουν τα πουλιά.
 
δεν καταστρεφονται τα συστατικα του σουπιοκοκκαλου με το βρασιμο;
Η οργανική ύλη που πιθανόν κουβαλά το σουπιοκόκαλο και θα καταστραφεί από το βράσιμο δεν είναι τα "απαραίτητα "στοιχεία" που αποζητούμε από αυτό.
Αντίθετα μάλιστα...
Αυτές είναι αυτές που "προσφέρουν" όταν αποσυντεθούν... Την άσχημη μυρουδιά που γράφεις...
Όσο πιο άσχημη η μυρουδιά βγαίνει από το σουπιοκόκαλο τόσο πιο πολύ οργανική ύλη σε αποσύνθεση περιέχει (κακώς)
Εμείς σ΄αυτό αναζητούμε ουσίες όπως ο φώσφορος, ασβέστιο, ιώδιο, άλατα κλπ... και μόνο στο σουπιοκόκαλο προσφέρονται σε τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις.
Γι αυτό και είναι μοναδικό αλλά και αναντικατάστατο.
 
@anatolia εχε με υποψιν για την νεα σοδεια, εδω που ειμαι δεν υπαρχει τιποτα!
 
Η οργανική ύλη που πιθανόν κουβαλά το σουπιοκόκαλο και θα καταστραφεί από το βράσιμο δεν είναι τα "απαραίτητα "στοιχεία" που αποζητούμε από αυτό.
Αντίθετα μάλιστα...
Αυτές είναι αυτές που "προσφέρουν" όταν αποσυντεθούν... Την άσχημη μυρουδιά που γράφεις...
Όσο πιο άσχημη η μυρουδιά βγαίνει από το σουπιοκόκαλο τόσο πιο πολύ οργανική ύλη σε αποσύνθεση περιέχει (κακώς)
Εμείς σ΄αυτό αναζητούμε ουσίες όπως ο φώσφορος, ασβέστιο, ιώδιο, άλατα κλπ... και μόνο στο σουπιοκόκαλο προσφέρονται σε τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις.
Γι αυτό και είναι μοναδικό αλλά και αναντικατάστατο.
Επειδή ακριβώς τα σουπιοκόκκαλα που μαζεύω τα καθαρίζω καλά και τα πλένω με καυτό νερό και τα στεγνώνω ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ, δεν έχουν καθόλου άσχημη μυρωδιά. Μυρίζουν απλά θάλασσα. Οσα μυρίζουν άσχημα - αμέσως στα σκουπίδια, χωρίς 2η σκέψη!)
 
Οσα μυρίζουν άσχημα - αμέσως στα σκουπίδια, χωρίς 2η σκέψη!)
Επειδή είναι πολύτιμα για τα πουλιά μας... με τον τρόπο που περιγράφω ... σώζονται κι αυτά.
 
Back
Top