Ασθένειες Χασαμε το lovebirdaki μας

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
γεια σας παιδια μολις χασαμε το lovebird μας το βρηκα μεσα στη φωλια με εμετο στο στομα. Το ζευγαρι ειχε κανει φωλια και ειχε 3 αυγα(σημερα το 3ο)μηπως πνιγηκε ενω πηγαινε να ταισει;η διατροφη του ηταν καλη το αλλο πουλακι ειναι μια χαρα οπως το βλεπω τωρα αρα τι μπορει να εγινε;κατι που δεν επρεπε να φαει δεν εχω δωσει, αυγο μηλο και σκευασμενη τρωφη...
 
Λυπάμαι πολύ Βασίλη...
ποιο πουλάκι χάσατε; Το αρσενικό;
 
Όχι, δεν ξέρω τι να υποθέσω. Το σώμα του πουλιού το εξέτασες μετά; Αν ήταν αδύνατο ή είχε άλλα σημάδια στην κοιλιά ή το στόμα;
 
Όχι, δεν ξέρω τι να υποθέσω. Το σώμα του πουλιού το εξέτασες μετά; Αν ήταν αδύνατο ή είχε άλλα σημάδια στην κοιλιά ή το στόμα;
Ναι το ειδα και δεν ειχε κατι.η σιτιση του ηταν κανονικη η διαθεση του πολυ καλη ο υπνος του υπεραρκετος οποτε οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι και στεναχωρηθηκα και φοβαμαι και για το αλλο τωρα... Το μονο που βρηκα ηταν ενα post σε καποιο ξενο site το οποιο ελεγε για θανατο πουλιου στο ταισμα της θυληκιας οτι πνιγηκε αλλα δεν ξερω τι συναιβει
 
Έχεις δίκιο, δεν ξέρω, θα ψάξω κι εγώ και ας περιμένουμε μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία.
 
εεεειιι... Πόσο κρίμα για το αγοράκι σας. Πραγματικά περιμένω και γω κάποιον να απαντήσει. Μου κάνει φοβερή εντύπωση. Εδινες γκριτ? επισης οταν λες πως απο υπνο εριχνε υπεραρκετο.. Μηπως φουσκωνε και νομιζες οτι κοιμαται;... λεω εγω τωρα...
 
λοιπόν μόλις διάβασα για τα lovebirds τα μπλε με μαυρη μασκα συγκεκριμενα οπως το δικο σου.. Ο ιδιοκτήτης μετακίνησε τα αυγά (συγκεκριμένα νομίζω της τα πήρε κιολας) και το θηλυκό επιτέθηκε χωρις λόγο στο αρσενικό και το σκότωσε. Ισως να φταίνε οι ορμόνες.. Τα είχε μαζί απο όταν είχαν σκάσει απο το αυγό φαντάσου. Είχε μήπως κάποιο τραύμα;

https://mysmelly.com/Archive/FemaleLovebirdKilledMate/cvdqh/post.htm
 
εδινες γκριτ?
Οχι γκριτ δεν εδινα. Απο υπνο εννοω οτι κοιμοταν και τα 2 τα πουλια κανα 30λεπτο 45 λεπτο το μεσιμερι και 11-12 ωρες το βραδυ

ισως να φταίνε οι ορμόνες..
Αυτο που λες για τις ορμονες εχει μια λογικη αλλα τα αυγα δεν τα ακουμπαω. Επισης ηταν και φαινοταν αγαπημενα, δεν τα δα ποτε να τσακονωνται αλλα οτι και να λεω εφοσον δεν ημουν μπροστα δεν ξερω τι εγινε. Πληγη δεν υπηρχε στο σωμα του. Μονο εμετος εκει που ξεψυχησε μεσα στη φωλια...
 
Αυτο που λες για τις ορμονες εχει μια λογικη αλλα τα αυγα δεν τα ακουμπαω. Επισης ηταν και φαινοταν αγαπημενα, δεν τα δα ποτε να τσακονωνται αλλα οτι και να λεω εφοσον δεν ημουν μπροστα δεν ξερω τι εγινε. Πληγη δεν υπηρχε στο σωμα του. Μονο εμετος εκει που ξεψυχησε μεσα στη φωλια...
Ο εμετός παρατήρησες τι χρωμα είχε.. Αν είχε αιμα..;
 
Οσο είναι σε περίοδο αναπαραγωγική ο αρσενικός βγαίνει και εκτος κλουβιού; Μήπως μάσησε τίποτα;θεωρω πως έχει προέλθει από κάτι τέτοιο... Βεβαια δεν ξέρω αν μαζεύοντας τροφή για να ταΐσει την θηλυκιά πνίγηκε... Ισως μάζεψε κ παραπάνω τροφή και εκεινη δεν ήθελε να φάει.. Πρόσφατα έτσι έκανε εμετό ένα απο τα αρσενικά μου αλλά δεν έχω λοβμπερντς έχω μπατζι. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.
 
Πραγματικά λυπάμαι για την απώλειά σας.
Αν θέλεις κοίταξε το τμήμα που σου επισυνάπτω ή / και το link, και προσπάθησε να αποκλείσεις κάποιους λόγους (π.χ. τοξικά στοιχεία από το κλουβί κλπ)
http://www.birdclinic.net/avian2.htm
Disease Causing Vomiting in Birds - Avian Veterinarian

1) Infectious disease– which include bacterial, viral fungal and parasitic disease
2) Metabolic disease– e.g. enlarged Thyroid , liver disease, peritonitis
3) Nutritional cause e.g. high protein diets.
4) Toxicity – Heavy metal toxicity (Zinc and lead are most common), plant toxicities
5) Physical obstructions – e.g. foreign body in the crop, overfeeding, tumors
6) Trauma esp. crop burn
7) Allergic – food
8) Behavioural – usually not pathological e.g. courtship behaviour, crop milk feeding in pigeons (SEE FIGURE 1}
9) Cancer – causing nausea and obstructions
10) Iatrogenic / caused by treatments– from drugs esp. doxycycline, nitoimadazoles
11) Other – e.g. motion sickness when travelling to vet – show.
The four most common causes of vomiting in pet birds that we see in our bird vet clinic are:

1) Trichomoniasis or canker in budgies or budgerigars is a protozoan disease . Left untreated it is often fatal – we do crop washes (see figure 3) in newly purchased. budgerigars and birds we see for health checks for diagnosis.. Often the birds may show disease signs months after purchase. This is the same organism that causes canker in pigeons and doves.

2) Another common cause of vomiting is megabacterial associated fungal disease. This fugal disease often has a long incubation period i.e. it takes a long time for disease to develop after infection. And along with vomiting the birds show other gastrointestinal signs like loose droppings, undigested seeds in the droppings and generally “ going light”, with gradual weight loss. Most common in budgerigars.

3) Heavy metal poisoning associated with the ingestion of lead and or Zinc

4) After crop dosing and injecting certain medications some birds will vomit..
Αν χρειαστείς βοήθεια στην απόδοση του κειμένου, μας λες.
 
Τι να πω και εγω παιδια διαβασα οτι μου δωσατε εχαξα και εγω αλλα δεν ξερω. Κατι που φροντιζεις και γουσταρεις οταν χαθει στεναχωριεσαι. Θελω να πιστευω πως πνιγηκε το πουλι και τιποτα αλλο, διοτι πεντακαθαρο ηταν απο το κλουβι δεν εβγαιναν καμια 20 μερες τωρα ορεξη ειχε δεν ξερω τι εφταιξε. Πρεπει να προσεξω το αλλο τωρα γιατι σιγουρα στοιχισε και σε εκεινο η απωλεια της παρεας
 
Τι να πω λυπαμαι... ας ελπισουμε να ειναι καλα το θηλυκο και τα μικρά που θα έρθουν.. ☹
 
Back
Top