Γενικά Χειμερινοί επισκέπτες!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pe.di.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pe.di.

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
94
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
Γεια σας,

Εδώ και 2 εβδομάδες παρατηρώ στην περιοχή μου να
έχουν έρθει σουσουράδες. Ξέρετε, αυτά τα πανέμορφα πουλιά με
το κυματιστό πέταγμα που σουλατσάρουν καταμεσής των δρόμων.
Από μικρός είχα μάθει ότι είναι οι προάγγελοι του χειμώνα.
Κάθε πρωί τις τελευταίες μέρες έρχονται και ψαρόνια και αναζητούν τροφή στις ελιές. Τα δε κοτσύφια, μετά την καλοκαιρινή τους
"εξαφάνιση" είναι πάλι κοντά μας εδώ και καιρό. Μαζί με τους μόνιμους κάτοικους τις δεκαοχτούρες,τα σπουργίτια κανά δυο ζευγάρια κίσσες και κάτι ξεστρατισμένα περιστέρια αποτελούν την ιπτάμενη μικρο-πανιδα της γειτονιάς μου. Η τροφή τους γίνεται όλο και πιο δυσεύρετη και την αναζητούν στις αυλές μας. Ο χειμώνας είναι κοντά και σύμφωνα με το λαό αρχίζει μετά τα Νικολοβάρβαρα.
Εσάς σας επισκέφτηκαν οι "ταχυδρόμοι" του χειμώνα, τα
αποδημητικά πουλιά;
 
Την δική μου αυλή επισκέπτεται εδω και δυο εβδομάδες περίπου ένας μικρός κοκκινολάιμης. Τον παρατηρώ που ψαχνει στον σκαλισμένο κήπο για σκουλίκια και έντομα. Σπάνια καταδέχεται να τσιμπολογήσει τα σπορακια που υπάρχουν για τα σπουργίτια, αλλά δείχνει πολύ δεκτικός και ατρόμητος στην ανθρωπινη παρουσία.

Μόλς προχθές είδα και ενα καρβουνιάρη στην αυλή τις πρωινές ώρες και με εντυπωσίασε το πέταγμα του καθώς και το μελωδικό του κελάηδημα... Σε λίγο καιρό περιμενω και τις λευκοσουσουράδες να με επισκεφτούν.

Στην δουλειά μου καθημερινά βλέπω κοτσύφια, αλλα και κιτρινοσουσουράδες οι οποίες συχνά πέφτουν θύματα των πεινασμένων καρακαξών που παραμονευουν σε μεγάλα κοπάδια. 🙂
 
τωρα που θα παω στας εξοχας θα σας πω τι ειδα!

στη γειτονια μου εχουν ερθει σουσουραδες...
κατι αλλα γκρι μικρα πουλακια που δεν τα ξερω και εχω δει και κατι ζευγαρακια φλωρους και φυσικα κοκκινολεμιδες!
 
Back
Top