Φροντίδα Χειρισμος κοκατιλ ωστε να το πιανω χωρις να φοβαται

Εγγραφή
8 Σεπ 2014
Μηνύματα
112
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Προσπαθω να μαθω στο κοκατιλ μου πως να το πιανω χωρις να φοβαται αλλα δυσκολευομαι λιγακι. Εχουμε πολυ καλη σχεση αλλα μεχρι τωρα δεν το εχω πιασει καθολου - ειναι κατι που δε θελω να το κανω εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος. Πρεπει ομως να συνηθισει σταδιακα γιατι εχει ερθει η ωρα να του λιμαρω τα νυχια για πρωτη φορα. Εχετε καποια συμβουλη;
 
Μικρος ειναι, γυρω στους 8 μηνες. Εγω τον εχω εδω κ 1,5- 2 μηνες. Ειναι σε κλουβι αλλα τον βγαζω καθε μερα. Δεν του εχω ψαλιδισει τα φτερα. Εχουμε αναπτυξει καλη σχεση. Ηδη πεταει σε μενα οταν τον φωναζω.
 
Όταν το φωνάζεις και έρχεται, έχε λίγα σπόρια, μίλλετ κάτι που του αρέσει στο χέρι σου και ενώ τρώει, απαλά προσπάθησε να το χαϊδέψεις χωρίς να το τρομάξεις. Έτσι σιγά σιγά προσπάθησε να κάθεται και να δέχεται τα χάδια σου.
 
Δεν εννοω αυτο. Καθεται πανω μου, τον χαιδευω δεν υπαρχει προβλημα. Εννοω πως θα τον μαθω να τον πιανω οταν πχ θελω να του λιμαρω τα νυχια χωρις να παλευει. Να ειναι ηρεμος
 
Α αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις. Εγώ δύσκολες δουλειές πάντα τις κάνω έχοντας τυλίξει τα πουλάκια σε πετσέτα για να μην κοπανιόνται και κινδυνεύουν να πάθουν ατύχημα. Αυτό ούτε σε σκύλο, γάτο, μήτε και στον γιο μου το κατάφερα προσωπικά :)
 
Eγω για τα νυχια τα βαζω να καθισουν ενα-ενα στην πλατη μιας καρεκλας και σηκωνω ενα ποδι στο χερι μου και με το αλλο κοβω (πολυ σπανια κοβω) συνηθως λιμαρω. Αν καποιος δεν εχει ορεξη και προσπαθησει εντονα να πεταξει, τον αφηνω και μολις προσγειωθει τον επαναφερω εκει που ηταν και συνεχιζουμε. Μολις τελειωσει η διαδικασια παιρνει αμυγδαλο. Εχουν πολλες φορες γκρινια για να λιμαρουμε ολα τα νυχια του ποδιου και στο 3-4 "γκρινιαζουν" πολλες φορες αλλα νομιζω πως το εχουν αντιληφθει οτι ετσι θα γινει.
nails.gif


Α αυτό δεν είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις. Εγώ δύσκολες δουλειές πάντα τις κάνω έχοντας τυλίξει τα πουλάκια σε πετσέτα για να μην κοπανιόνται και κινδυνεύουν να πάθουν ατύχημα. Αυτό ούτε σε σκύλο, γάτο, μήτε και στον γιο μου το κατάφερα προσωπικά :)

Το να κοψεις τα νυχια; :D
 
Eγω για τα νυχια τα βαζω να καθισουν ενα-ενα στην πλατη μιας καρεκλας και σηκωνω ενα ποδι στο χερι μου και με το αλλο κοβω (πολυ σπανια κοβω) συνηθως λιμαρω. Αν καποιος δεν εχει ορεξη και προσπαθησει εντονα να πεταξει, τον αφηνω και μολις προσγειωθει τον επαναφερω εκει που ηταν και συνεχιζουμε. Μολις τελειωσει η διαδικασια παιρνει αμυγδαλο. Εχουν πολλες φορες γκρινια για να λιμαρουμε ολα τα νυχια του ποδιου και στο 3-4 "γκρινιαζουν" πολλες φορες αλλα νομιζω πως το εχουν αντιληφθει οτι ετσι θα γινει.
nails.gif


Δεν είναι πιο δύσκολο να τα λιμάρεις απο το απλά να τα κόψεις;
 
Δεν είναι πιο δύσκολο να τα λιμάρεις απο το απλά να τα κόψεις;

Δεδομενου οτι το λιμαρισμα παιρνει περισσοτερο χρονο τοτε ναι, αυτο ισως το κανει "δυσκολοτερο". Ειναι ομως πιο ασφαλες απο το να κινδυνευεις να κοψεις βαθεια και να ματωσεις τα μαυρα νυχια, αλλα και πιο υγιης μεθοδος για το νυχι. Στο επομενο λιμαρισμα θα τραβηξω βιντεο να δειτε πεντικιουρ. :D
 
Με χαρτόλιμα τα λιμάρεις Ανέστη;

Ναι Μαρια αλλα εχω χρησιμοποιησει διαφορες λιμες κατα καιρους. Αυτες μου φαινονται πιο ευχρηστες κι ευκολα την πετας και παιρνεις καινουρια λογω χαμηλου κοστους. Συνηθως πωλουνται σε 5αδες στα σουπερ μαρκετ που βολευει αρκετα στο να τις ανανεωνεις μολις δεις οτι δεν λιμαρουν καλα.
 
Ναι είναι και πιο μαλακές και στρογγυλεμένες και δεν κινδυνεύουν τα πουλιά αν κάνουν κάποια απότομη κίνηση όπως θα γινόταν αν χρησιμοποιούσες μεταλλική που έχει και αιχμηρή άκρη. Υπάρχουν και σε 10δες νομίζω. Εγώ στρώνω το ράμφος της ροζέλας μου μ' αυτές, το κόβω βέβαια πριν.
 
Ναι είναι και πιο μαλακές και στρογγυλεμένες και δεν κινδυνεύουν τα πουλιά αν κάνουν κάποια απότομη κίνηση όπως θα γινόταν αν χρησιμοποιούσες μεταλλική που έχει και αιχμηρή άκρη. Υπάρχουν και σε 10δες νομίζω. Εγώ στρώνω το ράμφος της ροζέλας μου μ' αυτές, το κόβω βέβαια πριν.
Σε ποιά απο τις δύο; Πόσο χρονών είναι;
 
Της western. Τον έχω εγώ 4,5 χρόνια, θα είναι σίγουρα κοντά στα 6 ήταν μεγάλος όταν τον πήρα. Μεγαλώνει συχνά το ράμφος του, με έχει προβληματίσει για το συκώτι του. Η γενική κατάστασή του είναι άριστη και η διατροφή του ποικίλη. Άλλο πρόβλημα δεν έχει. Το είχα κάνει θέμα Μεγάλο ράμφος = πρόβλημα στο συκώτι;
 
Back
Top