Χειροποίητες ταΐστρες για τον κήπο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 6chris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

6chris

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2012
Μηνύματα
35
Μιας και σε λιγότερο από ένα μήνα θα αρχίσει να φθινοπωριάζει και γνωρίζοντας ότι αργά ή γρήγορα ωδικά πτηνά (κυρίως σπίνοι και παπαδίτσες ) θα αρχίσουν να επισκέπτονται την αυλή μου για να βρουν τροφή αποφάσισα να κατασκευάσω δυο ταΐστρες οι οποίες κατά την διάρκεια του χειμώνα θα βοηθήσουν τους μικρούς πτερωτούς μας φίλους να βρίσκουν τροφή αλλά και να μπορώ να τους θαυμάζω κι εγώ στα κλαδιά των δέντρων της αυλής μου! Παρακάτω φωτογραφίες από τις 2 κατασκευές μου:

rsz_1rsz_100_3656.webp rsz_1rsz_100_3661.webp rsz_1rsz_100_3662.webp rsz_100_3666.webp rsz_1100_3650.webp
 
Τώρα μάλιστα... Πολύ όμορφες και κυρίως όμορφος ο σκοπός για τον οποίο τις κατασκεύασες.
Θα ήθελα να συγχαρώ αυτή σου τη σκέψη και εύχομαι ολόψυχα να βρεις μιμητές.
Στην εποχή που κάποιοι στήνουν δίχτυα, βέργες κλπ στερώντας σε ελεύθερα πλάσματα (και καμαρώνουν γι' αυτό) το βασικότερο αγαθό την ελευθερία,. Κάποιος φτιάχνει ταΐστρες για τις μέρες του χειμώνα.
Μπράβο και πάλι μπράβο
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σχόλια! Η αυλή είναι στην Αττική κοντά στο Άλσος Τρίτση!
 
ωραίες οι ταΐστρες, καλό θα ήταν να ανοίξεις και μερικές τρυπούλες στον πάτο, σε περίπτωση βροχής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 6chris
Σωστή η παρατήρηση περί μικρών τρυπών για τις περιπτώσεις βροχής. Τις τροποποίησα και σε ένα μήνα θα μπουν σε εφαρμογή!
 
Πολύ ωραία ιδέα για το κτήμα. Μπορώ να βάζω τα υπολείμματα τροφής που μου μένουν μετά το πρώτο φύσημα.
 
Αυτές είναι πιο όμορφες, επαγγελματικές θα έλεγα. Πλην όμως όλες έχουν ένα σκοπό κι αυτός χαρακτηρίζεται εξαιρετικός.
 
Είναι πραγματικά εξαιρετικές οι φωλιές σας κύριε Αλέξανδρε! Κι εγώ σκέφτομαι να κατασκευάσω 1-2 φωλιές!
 
Back
Top