Χειροποίητη κλωσσομηχανή, πρώτη απόπειρα

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Από μικρός (όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι) εκτός από τα πουλιά είχα μεγάλη αγάπη και μεράκι στις κατασκευές και ιδίως, αυτές που έχουν να κάνουν με ρεύμα. Αναπόφευκτο ήταν λοιπόν να ασχοληθώ με κλωσσομηχανές, μιας και τα συνδυάζουν και τα δυο. Έτσι περίπου 2 χρόνια πρίν έκανα 2 αποτυχημένες απόπειρες με ενα θερμοστάτη απο θερμοσίφωνο, οι οποίες δεν έφτασαν ποτέ στο τελικό στάδιο, γιατί με αυτό τον θερμοστάτη δεν δούλευαν σωστά τα ηλεκτρικά του θέματος. Φέτος που άρχισα να ψωνίζω και απο εξωτερικό, βρήκα τα υλικά που ήθελα σε προσιτές τιμές και όλα πήγαν κατ ευχήν.
20170605_162711.webp
Έφτιαξα λοιπόν ένα κουτί από συμπιεσμένο ξύλο (κόστος 0€ μιας και ήταν κομμάτια απο παλιά ντουλάπα). Στην μία άκρη έφτιαξα δυο ξύλινες ράγες μέσα στις οποίες περνάει ένα κομμάτι plexiglass και λειτουργεί σαν πόρτα, με την δυνατότητα να βλέπω και μέσα. Οι θήκες των αυγών φτιαγμένες απο κουνελόσυρμα είναι τοποθετημένες σε ένα ξύλινο ταψάκι, ώστε να γυρνούν εύκολα όλα μαζί 2 φορές την ημέρα.
20170605_162817.webp
Για θέρμανση χρησιμοποίησα 2 λάμπες πυρακτώσεως των 75W (μπορούσε λειτουργήσει και με μία αλλά οι δυο προσφέρουν ασφάλεια σε περίπτωση που καεί η μια απο αυτές).
Στη συνέχεια για την ανακύκλωση του αέρα χρησιμοποίησα ένα ανεμιστηράκι απο τροφοδοτικό Η/Υ (12v).
Όσο για την ρύθμιση της υγρασίας αρκούν μερικά βαζάκια με νερό μέσα στη μηχανή και ένας μετρητής για να ξέρουμε σε ποιο επίπεδο βρίσκετε η υγρασία.
20170605_162831.webp
Τέλος για να ελεγχθεί όλο το κύκλωμα χρειάζεται ένας θερμοστάτης, πρώτα αγόρασα αυτόν ο ποίος ήταν τελικά μια αποτυχία διότι μετά τις 3-4 ώρες λειτουργίας σταματούσε να δουλεύει σωστά και έκανε ότι νάναι.
20170422_141548.webp
Τελικά τον αντικατέστησα με τον STC-1000 που έκανε φανταστική δουλειά και κοστίζει μόλις 13 €.
20170605_162658.webp
Συνολικά η μηχανή δεν κόστισε πάνω απο 20€
Για πρώτη φορά λοιπόν, πριν απο 22 μέρες έβαλα τα αυγά και τα αποτελέσματα... Οχι απλώς με ικανοποίησαν αλλά ίσως ξεπέρασαν και τις προσδοκίες μου!

Απο τα 20 αυγά που παίρνει σε πρώτη φάση η μηχανή πήραμε 12 υγιεί πουλάκια, 3 πεθάναν μέσα στο αυγό και 5 αυγα ήταν άσπορα.
Πράγμα που σημαίνει οτι είχαμε 12 στα 15 δηλαδή 80% επιτυχία!
IMG_20170625_150335.webp
Στη συνέχεια τα μικρά τοποθετήθηκαν σε ειδικά κατασκευασμένη θερμοκοιτίδα, φτιαγμένη απο ξύλο περιμετρικά και απο plexiglass απο πάνω για να έχουμε ορατότητα και μια λάμπα πυρακτώσεως (40W) τοποθετημένη στο κέντρο για να διατηρεί θερμοκρασία κοντά στους 30 βαθμούς για τα μικρά έως ότου είναι έτοιμα να μεταφερθούν στο αγρόκτημα.
IMG_20170626_154538.webp IMG_20170626_154603.webp
Ευχαριστώ πολύ τον Σταμάτη @JAPAN HOSO11 για τις πολύτιμες συμβουλές του.
 
Γιώργο συγχαρητήρια και από εμένα, πολύ καλή δουλειά και σου εύχομαι να την τελειοποιήσεις με την δεύτερη κατασκευή σού.
Επίσης σε ευχαριστώ πολυ που μου δίνεις μερίδιο από την επιτυχία σου, αλλά εγώ δεν έκανα κάτι, απλός ανταλλάζουμε εμπειρίες σαυτην την παρέα 👍
 
Συγχαρητήρια Γιώργο, γεια στα χέρια και το μυαλό σου, μπράβο και στον καπετάνιο για την βοήθειά του!
Kαλα, απίστευτη ποσπάθεια και κατασκευή.
Συγχαρητηρια για την επιμονή και πολλά μπράβο για την επιτυχία...
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)
Γιώργο συγχαρητήρια και από εμένα, πολύ καλή δουλειά και σου εύχομαι να την τελειοποιήσεις με την δεύτερη κατασκευή σού.
Επίσης σε ευχαριστώ πολυ που μου δίνεις μερίδιο από την επιτυχία σου, αλλά εγώ δεν έκανα κάτι, απλός ανταλλάζουμε εμπειρίες σαυτην την παρέα 👍
Ευχαριστώ, για τη δεύτερη κατασκευή έχω μεγάλα σχέδια (π.χ. αλαρμ σε περίπτωση που η θερμοκρασιά πέσει κάτω απο τους 30 βαθμούς κτλ) Όσο για τις συμβουλές σου ήταν πολύ χρήσιμες και καθοριστικές για την επιτυχία :) έκανες αυτό το θέμα με τις εμπειρίες σου απο κλωσσομηχανές ακριβώς την στιγμή που το χρειαζόμουν 👍
 
Μπράβο George, συγχαρητήρια!

Τελικά τον αντικατέστησα με τον STC-1000 που έκανε φανταστική δουλειά και κοστίζει μόλις 13 €.
Να έχεις πάντα το νου σου όταν έχεις αυγά για επώαση γιατί είχα ακριβώς τον ίδιο θερμοστάτη... Τον STC-1000... Και μετά από καμιά 20αρια μέρες λειτουργίας κάηκε ο αισθητήρας!
 
Μπράβο George, συγχαρητήρια!


Να έχεις πάντα το νου σου όταν έχεις αυγά για επώαση γιατί είχα ακριβώς τον ίδιο θερμοστάτη... Τον STC-1000... Και μετά από καμιά 20αρια μέρες λειτουργίας κάηκε ο αισθητήρας!
Ευχαριστώ :) εμένα προς το παρόν λειτούργησε άψωγα, αλλά και στην ανάγκη έχω την αισθητήρα απο τον παλιό θερμοστάτη οπότε μπορώ να τον αλλάξω
 
Ευχαριστώ :) εμένα προς το παρόν λειτούργησε άψωγα, αλλά και στην ανάγκη έχω την αισθητήρα απο τον παλιό θερμοστάτη οπότε μπορώ να τον αλλάξω
, δεν γίνετε αυτό, ο κάθε θερμοστάτης έχει και τον δικό του αισθητήρα για να "διαβάζει " και να δουλεύει σωστά.
 
, δεν γίνετε αυτό, ο κάθε θερμοστάτης έχει και τον δικό του αισθητήρα για να "διαβάζει " και να δουλεύει σωστά.
αα δεν το ήξερα αυτό, άρα καλό θα ήταν να έχω ένα δεύτερο θερμοστάτη για κάθε ενδεχόμενο... έτσι κι αλλιώς είναι φθηνός
 
Αρχικα θα ηθελα και εγω να σε συγχαρω για την πολυ ωραια κατασκευη σου.
Αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να παραθεσω καποιες προτασεις "βελτιωσης" , βασιζομενες σε παρατηρησεις μου απο αντιστοιχη κατασκευη μου του παρελθοντος.
- Ο ανεμιστηρας καλο θα ηταν να μην χτυπα απευθειας επανω στα αυγα. Ιδανικα θα μπορουσες να τοποθετησεις αλλο ενα ανεμιστηρα για τον ιδιο λογο που χρησιμοποιεις 2 λαμπες.
- Χρησιμο θα ηταν ενα ανοιγμα περιπου Φ5 στα πλαγια του κουτιου για την μερικη ελεγχομενη ανανεωση του αερα.
- Ενα σοβαρο προβλημα που συνηθως παρουσιαζεται στα εκολαπτηρια ειναι η μικροβιακη μολυνση. Η θερμοκρασια και υγρασια ειναι ιδανικες συνθηκες για την αναπτυξη εκτος των νεοσων και για διαφορα βακτηρια και μικροβια. Το ξυλο της κατασκευης ειναι σαν υλικο ιδανικο για την αναπτυξη τους.
Αυτο που προτεινω ειναι εσωτερικα να καλυψεις το ξυλο με πλαστικο αυτοκολητο (αυτο που χρησιμοποιουμε για να καλυπτουμε βιβλια) και το σχολαστικο πλυσιμο με χλωρινη - οινοπνευμα μετα απο καθε εκολαψη.
- Οι λαμπες θα μπορουσαν να καλυφθουν με αλουμινοχαρτο ωστε το φως να μην ενοχλει τους εκολαπτομενους νεοσους
Και παλι μπραβο για την υπεροχη προσπαθεια σου και σου ευχομαι πολλες επιτυχημενες εκολαψεις.

Υ. Γ. Τα ταχυτερα αναπτυσομενα κοτοπουλα τα ειχα συνηθως απο νεοσους του Ιανουαριου - Φεβρουαριου. Γιατι; Πραγματικα δεν εχω ιδεα.
 
Back
Top