Χειροποιητη αιωρα για καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα, εμπνευσμένη απο ενα σχετικο θεμα με παιχνίδια για παπαγαλακια, ειπα να φτιάξω κι εγω κατι για το καναρινακι μου που λατρευει την κουνια του. Ομως ολες οι κουνιες του εμποριου κουνιούνται πολυ και πολλές φορες φοβηθηκα μην χτυπησει...
Ετσι έφτιαξα μια κουνια, βασικα μια αιωρα πιο πολυ.
Απο την στιγμη που την τοποθέτησα στο κλουβι, το καναρίνι δεν σταματήσε να ασχολείται μαζι της. Στην αρχη τσιμπουσε τον σπαγκο (δεν φανταζομαι να αποτελεί πρόβλημα αυτο...) και στη συνεχεια αρχισε να ανεβαίνει πανω στην αιωρα. Την εχω δεσει χιαστη στα καγκελα για να μην κουνιέται παρα μονο ελάχιστα. Τωρα που γραφω το θεμα αυτο, ειναι σκαρφαλωμενος πανω απο τον κρικο και πηραζει τις χαντρες.

Δεν ειχα σκοπο να την αφησω στο κλουβι αλλα θελω να ρωτησω αν ειναι οκ για ψιλο-μονιμη εγκατάσταση...

Εχω χρησιμοποιησει κοινο σπάγκο, ενα κοκαλινο βραχιολι, ξυλινες χαντρες και ενα κουδουνακι. Και λιγη κλωστη επίσης.

Προσπαθω να ανεβασω φωτογραφίες και δεν μπορω. Θσ δοκιμασω λιγο αργότερα

Ευχαριστώ

Τα καταφερα!

rsz_1rsz_20150227_145711[1].webp rsz_1rsz_20150227_145646[1].webp
 
Αθηνά για τις φωτογραφιες δες εδω petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ πρεπει να ειναι μικροτερες απο 100kb.

Για τις κουνιες, δεν τους ειναι απαραιτητες και συνηθως καθονται εκει γιατι ειναι το πιο ψηλο σημειο. Αν εχεις μεγαλη κλουβα φανταζομαι δεν αποτελει θεμα να υπαρχει ωστε να ασχολειται ο φτερωτος σου φιλος, αλλα αν εχεις μικρο κλουβι του περιοριζεις πολυ το χωρο πτησης. Το να πετουν ειναι πολυ σημαντικοτερο για τη φυσικη τους κατασταση, και ειναι προτιμοτερο να πετα εστω και λιγο απο το να καθεται και να ασχολειται με την κουνια του... Καθιστος! Οποτε σκεψου το για το μεγεθος του κλουβιου.. Αν παρολα αυτα το θελεις μεσα ειναι δικη σου αποφαση!

Να χαιρεσαι τον παιχνιδιαρη φιλο σου!
 
Δεν εχω και μικρο κλουβι. Για ενα καναρινι που εχω μεσα ειναι πιστευω πολυς χωρος, δεν θυμαμαι τις διαστασεις του αλλα κατι φιανεται απο τις φωτογραφιες, μισο λεπτο να τις ανεβασω[/dls][/ULNK]
 
Εγω σκεψου εχω μεγαλη ζευγαρωστρα και παλι οι γνωστες με συμβουλευσαν να μην εχω κουνια...
 
Πολύ ωραία είναι, αλλά δεν παραείναι σταθερή; Τώρα για το αν πρέπει ή όχι για τα καναρίνια, περίμενε τους ειδικούς. Οι παπαγάλοι μου θα έκαναν πάρτι :)
 
Πολύ ωραία είναι, αλλά δεν παραείναι σταθερή;

Ειχα θεματακια με την κουνια που "κουνιεται", του αρεσει πιο πολυ να καθεται πανω παρα να ταλαντευεται.

Οι παπαγάλοι μου θα έκαναν πάρτι :)
δεν ειναι κατι δυσκολο, δοκιμασε το 😉:)
 
Εγώ την βρίσκω μια χαρά
...Απο την στιγμη που την τοποθέτησα στο κλουβι, το καναρίνι δεν σταματήσε να ασχολείται μαζι της. Στην αρχη τσιμπουσε τον σπαγκο (δεν φανταζομαι να αποτελεί πρόβλημα αυτο...) και στη συνεχεια αρχισε να ανεβαίνει πανω στην αιωρα. Την εχω δεσει χιαστη στα καγκελα για να μην κουνιέται παρα μονο ελάχιστα. Τωρα που γραφω το θεμα αυτο, ειναι σκαρφαλωμενος πανω απο τον κρικο και πηραζει τις χαντρες...

Ωραίο παιχνίδι, περισσότερο αφού απασχολείται μαζί του.
Τα καναρίνια πρέπει να έχουν το χώρο ώστε να πετούν μέσα στο κλουβί τους, κάποια απ΄αυτά έχουν επίσης την ''ανάγκη'' ν΄ασχολούνται και με παιχνίδια (τα περισσότερα όχι)
 
Εάν δεν θέλεις να το δεις κρεμασμένο ανάποδα να την βγάλεις όσο είναι νωρίς.
 
Μπορεί να πιαστεί δάκτυλο στα ξέφτια του σπάγκου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα νύχια του είναι περιποιημένα; Εννοώ σχετικά κομμένα;

πριν κανα μηνα ή και λιγοτερο, πηγα σε κτηνιατρο και του τα εκοψε

Μπορεί να πιαστεί δάκτυλο στα ξέφτια του σπάγκου

οκ, την εχω βγαλει ηδη απο το πρωτο μηνυμα, αλλα δεν θα την ξαναβαλω.

Εχω και παπαγαλακια μπατζι, να την δωσω εκει; Ειναι ζευγαρακι, οποτε μιλαμε για δυο πουλια σε κλουβι ψηλο και "στρογγυλο" με αρκετο χωρο για κουνια γιατι ειχε και δικια του απο την αρχη
 
Το καναρίνι δεν χρειάζεται παιχνίδια.
Αυτή τη θέση λοιπόν δεν την συμμερίζομαι :) Βέβαια, μόνο ένα καναρίνι από όσα (ανά εποχές) είχα ήθελε να παίζει... Πχ χτύπαγε ένα καμπανάκι, κουνιόταν στη κούνια του και έδειχνε να απολαμβάνει να παίζει. Γενικά είχε διαφορετικές συνήθειες. Μπορώ να πω πως είχε άλλες ανάγκες από τα ''συνηθισμένα'' καναρίνια,(φυσικά αυτή του η συμπεριφορά, έκανε και τις δικές μας αντιδράσεις-συμπεριφορά να είναι διαφορετική απέναντι του...
 
Back
Top