Αναπαραγωγή Χηρος καρδερινος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Ο καρδερίνος μου χήρεψε και είναι πυρρωμένος. Μπορώ να τον βάλω με μια κανάρα την οποία είχα με άλλον καρδερίνο ο οποίος ακόμη δεν έχει πυρρώσει;
Θα δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα;
 
Δωσε πρωτα και αλλα στοιχεια παλια - νεα πουλια, ημερα - αγρια, φρεσκα ζευγαρια - παλια ζευγαρια, ιδιος βαθμος ετοιμοτητας για αναπαραγωγη; Παντος φιλε αγριοπουλι δυσκολα αλλαζει ζευγαρι απο χρονο σε χρονο ποσο μαλλον τετοια εποχη με το μεγαλυτερο προβλημα να το εχουν τα θυληκα ( ως συνηθως :D ).
 
Φίλε Γιώργο έχουμε και λέμε:Την καρδερίνα την έχω 2 χρόνια είναι καλό πουλί και βατεύει δυστυχώς όμως χήρεψε. Την κανάρα την έχω από το Δεκέμβριο την έβαλα με άλλη καρδερίνα αλλά μου έκανε 3 άπιαστα. Και βλέπω ότι η 2 η καρδερίνα ακόμη δεν πύρρωσε καλά. Το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα βατέψει η χήρα καρδερίνα, αυτή τη στιγμή δεν βλέπει μπροστά της από πύρρωμα. Το πρόβλημα μου είναι αν θα κάτσει η κανάρα. Της κανάρας σήμερα της πήρα τη φωλιά με τα άσπορα.Αν τη βάλω με την πυρωμμένη καρδερίνα να τη βάλω 3-4 μέρες με χώρισμα;Ή κατευθείαν;Κλωσσούσε 14 μέρες να την αφήσω αυτό το τετραήμερο να δυναμώσει; Να μην κάνω τίποτε;
 
Τι να πω ρε φιλε δοκιμασε, τι εχεις τι χανεις, βαλτα με χωρισμα και φωλια στην καναρα και αμα δεις σημαδια ετοιμασιας προχωρα και ο Θεος βοηθος, κν ειναι απο πριν καλα προετοιμασμενη μη τη φοβασε που εκανε μια γεννα, εχει δυναμεις. Καλη επιτυχια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mortis
Σ ευχαριστώ φίλε μου καλά λες τι εχω να χασω;Η ζημιά έγινε από τη στιγμή που έχασα την κανάραΤώρα θα δοκιμάσω με την άλλη κι ο Θεός βοηθός. Να εισαι καλά.
 
Back
Top