Ασθένειες Χθες το πρωί βρήκα πάρα πολλά φτερά στο κλουβί του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppy

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
23
Καλησπέρα στην ομάδα. Χθες το πρωί που ξύπνησα το budgie μου βρήκα πάρα πολλά φτερά στο κλουβί του. Υπέθεσα πτερορροια αλλά δεν έχει όρεξη κάθεται στο ξυλαράκι του χθες έφαγε λίγο ήπιε και νεράκι αλλά σήμερα τίποτα, του έδωσα εγώ με τη σύριγγα νεράκι. Το πουλάκι ζει σε σπίτι δε βγαίνει σε εξωτερικό χώρο δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα μόνο με το cockatiel που συμβιώνουν στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε χωριστά κλουβιά. Τη μια φορά που του έδωσα νερό έκανε εμετό. Οι κουτσουλιές τους σήμερα αν και λιγότερες δεν έχουν αλλάξει σύσταση. Να σας ενημερώσω και πως μένουμε στη Λάρισα και δεν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ για να τον πάω.. Τι μπορεί να έγινε βρε παιδιά;
 
Πιστεύω ότι άμεσα θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό. Το ότι κάνει λιγότερες κουτσουλιές είναι επόμενο, μια και δεν τρέφεται επαρκώς.
 
Θυμόμουν ότι είχε ξαναγίνει συζήτηση για τους πτηνιατρους στη Λάρισα κ ευτυχώς το βρήκα! Η κτηνιατρική κλινική Λάρισας δεν δέχεται πτηνά, αλλά υπάρχει άλλη λύση σύμφωνα με το μέλος @Vada που μένει στην περιοχή. Παραθέτω τα μηνύματα


Μην χάνεις χρόνο, πάρε τους τηλέφωνο!
Περαστικά του!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Poppy έχεις δίκιο! Τώρα είδα το ιστορικό με το κοκατιλ! Πιάστηκε η ψυχή μου μέχρι να διαβάσω ότι όλα καλά! Δεν βοήθησαν καθόλου! Ρισκαρες μόνη σου διάγνωση κ θεραπεία κ πέτυχε!!!

Έκανες την καλύτερη δυνατή κίνηση με το εργαστήριο της Κομοτηνής ώστε να έχεις ακριβή διάγνωση αυτή τη φορά!
Εύχομαι ειλικρινά κ το budgie σου να γίνει γρήγορα καλά!!!
 
@chrisa2102 Ναι η ψυχούλα μου μη τον ματιασω δε μου ξανά έπαθε τίποτα ευτυχώς από τότε. Και τώρα στεναχωριέμαι γιατί τους χώρισα και φωνάζει ο ένας τον άλλον συνεχώς... και μου είπαν και από την ταχυδρομική ότι μπορεί να φτάσει μεθαύριο το δείγμα και μου φαίνονται οι μέρες βουνό μέχρι τότε... εύχομαι να γίνει όντως καλά και να μην έχει κάτι σοβαρό. σήμερα τον είδα κάπως καλύτερα και ακουσα και τη φωνουλα του επιτέλους
 
@Poppy χαίρομαι που είναι λίγο καλύτερα κ εύχομαι ολόψυχα αυτό να του δίνει περισσότερο χρόνο καθώς όντως είναι βουνό να περιμένεις τόσες μέρες χωρίς να ξέρεις τι να κάνεις... 🥺
 
@Poppy καλημέρα ! Είχατε απάντηση από το εργαστήριο? Πώς είναι το πουλάκι?
Καλημέρα!! Είχαμε απάντηση χθες το πρωί ο μικρός έχει αυγά Ascaridia galli και trichomonas gallinarum και το κοκατιλ μόνο trichomonas. Οποτε από χθες ξεκινήσαμε και τη θεραπεία που μας γράψανε.
 
@Poppy Μπράβο, ευτυχώς που υπάρχει κ αυτό το εργαστήριο κ μπορεί κάποιος να έχει στα χέρια του συγκεκριμένη διάγνωση, άρα κ θεραπεία! Εύχομαι γρήγορα περαστικά κ στα δύο κ αν θέλεις να μας πεις τα νέα τους τελειώνοντας τη θεραπεία!✨
 
Οποτε από χθες ξεκινήσαμε και τη θεραπεία που μας γράψανε.
Καλή ανάρρωση λοιπόν.
Πες μας αναλυτικά αν θέλεις το θεραπευτικό σχήμα που σας έγραψαν
 
Back
Top