Αναπαραγωγή Χθεσινοβραδινή ωοσκόπηση αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Χθες το βραδυ κλεινοντας 7 μερες το 1ο αυγο που γεννηθηκε πραγματοποιηθηκε η ωοσκοπηση! Τα αποτελεσματα για τις 2 κυριες μου ηταν: ματζι(κιτρινη κοινη) 3/3 ασπορα και γκλοστερινα 2/4 ενσπορα και τα υπολοιπα ασπορα. Σκεφτομαι ομως στην γκλοστερινα μηπως και τα αλλα ειναι ενσπορα αλλα δεν δημιουργηθηκαν ακομη αιμοφορα αγγεια.
 
κλεινοντας 7 μερες το 1ο αυγο που γεννηθηκε
Θα ήθελα πριν βγουν τα τελικά συμπεράσματα για τη γονιμότητα των αυγών να επαναλάβεις την ωοσκόπηση σε τρεις μέρες.
Κάτι μου λέει πως κάποια πράγματα θα έχουν αλλάξει τότε.
Πάγια τακτική που συνιστώ συνεχώς στους νέους εκτροφείς είναι η ωοσκόπηση να γίνεται μια βδομάδα μετά το τέταρτο αυγό ακόμη και για τους ζεστούς μήνες του χρόνου για λόγους που περιγράφω αναλυτικά στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-Να-αφαιρέσω-τ-αυγά-από-τη-φωλιά.29642/
 
Μακάρι Πάνο, να σου προκύψουν όλα ένσπορα. Όμως τι εννοείς με το χτεσινόβραδινή; Δλδ, τη νύχτα; Αν ναι, δεν ανησύχησες μηπως δεν κάτσουν ξανά στη φωλιά;
 
Όμως τι εννοείς με το χτεσινόβραδινή; Δλδ, τη νύχτα; Αν ναι, δεν ανησύχησες μηπως δεν κάτσουν ξανά στη φωλιά;
οχι δεν ανησυχησα γτ τις συγκεκριμενες τις "δουλεψα" και περυσι και ξερω πως οτι και να γινει δεν αφηνουν την φωλια! Κατ' αρχην η γκλοστερινα σηκωνεται μια φορα καθε μερα 10 το πρωι κι 7 το απογευμα να κανει την αναγκη της και απο κει και περα δεν ξανασηκωνεται! Ολα τα εχει αναλαβει ο αρσενικος!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
οχι δεν ανησυχησα
Πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου.
Ποτέ δεν ενοχλούμε τα πουλιά μετά το σούρουπο γιατί δεν ξέρεις ποτέ πως θα αντιδράσουν τα πουλιά.
Ακόμη κι αυτά που τρώνε στο χέρι μας.
 
Καλημερα! Θα ηθελα να ρωτησω: τα αυγα της ματζι μου που τα ειχα βγαλει 3/3 ασπορα να τα βγαλω; ηταν να σκασουν βαση ημερομηνιας στις 29/4 & 30/4 & 1/5 αντιστοιχα! Να τα βγαλω για να συνεχισει σε νεα γεννα;
Θα χρειαστει να της χαλασω τη φωλια για να την ξανακανει να της αφησω την ιδια;
 
την φωλια της την βγαζω για να ξανακανει καινουργια η αφηνω την ιδια;
Την βγαζεις, για να ξαναφτιαξει καινουρια. Ευχομαι αυτη τη φορα, ολα να πανε καλυτερα! 🙂
 
Back
Top