Διατροφή Χλωροφύλλη συμπλήρωμα για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k.kordias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

k.kordias

PB Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
115
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Πρίν λίγες ημέρες πήγα σε ένα κατάστημα (pet ) και μου έκανε εντύπωση ένα συμπλήρωμα που το ονόμαζε χλωροφύλλη. Τι ακριβώς επιτυγχάνεις δίνοντας στα πουλιά το εν λόγω συμπλήρωμα;
 
Το πιο πιθανό να πρόκειται για σπιρουλίνα.

Εδώ:Πηγή Σωστής Διατροφής και Υγείας: ΦΥΚΙ ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ
λέει ότι είναι "Εξαιρετικά πλούσια σε χλωροφύλλη".
 
αυτο που ρωτησε αρχικα ο φιλοσ μασ ονομαζεται πραγματικα "χλωροφυλλη"
το πηρα κι εγω μια φορα...
δεν ξερω τι κανει τελικα.
ειναι πρασινο χοντροκομμενο μπισκοτο και το βλεπουμε πολλεσ φορεσ στο αναμικτο μπισκοτο που εχουν για παπαγαλακια και ειναι κοκκινο, κιτρινο και πρασινο.

να σου πω την αληθεια. Για ψεμα μου φαινεται...
η χλωροφυλλη ειναι κατι που πρεπει να το φασ οσο ειναι φρεσκο...
 
Στη Βιολογία με τον όρο Χλωροφύλλη χαρακτηρίζεται μια ολόκληρη ομάδα χρωστικών ουσιών που προσδίδουν το πράσινο χρώμα σχεδόν σε όλα τα φυτά. Εντοπίζεται σε οποιοδήποτε σημείο του φυτού που βρίσκεται εκτεθειμένο στον Ήλιο ή σε τεχνητό λευκό φωτισμό. Οι χρωστικές αυτές ουσίες που λέγονται επιμέρους χλωροπλάστες περιέχονται ως οργανίδια στα φυτικά κύτταρα.
Γενικά η χλωροφύλλη είναι μια πορφυρίνη που περιέχει μαγνήσιο σε διάφορες αλυσίδες δημιουργώντας έτσι διάφορες κατηγορίες όπως: χλωροφύλλη α, (κυανοπράσινη), χλωροφύλλη β, (κιτρινοπράσινη), χλωροφύλλη γ και χλωροφύλλη δ. Τυπικά οι χλωροφύλλες α και β βρίσκονται στα ανώτερα φυτά. Οι χλωροφύλες γ και δ βρίσκονται επιπρόσθετα στις άλγες. Μια συγγενής χρωστική ουσία είναι και η βακτηριοχλωροφύλλη που απαντάται στα φωτοσυνθετικά βακτήρια, π.χ. στα κυανοβακτήρια.
Λειτουργικά η χλωροφύλλη εκτελεί την αναγκαία ζωϊκή λειτουργία της απορρόφησης ενέργειας φωτός για τη φωτοσύνθεση.
Ίχνη χλωροφύλλης, καθώς και αιμίνης εντοπίσθηκαν στα πετρελαϊκά κοιτάσματα όπου οδήγησαν τους γεωλόγους στο βάσιμο συμπέρασμα προέλευσης του πετρελαίου.

I pigi einai edo:
Χλωροφύλλη - Βικιπαίδεια

Ego pistebo afto einai kati pou poulane gia tin idia xrisi san tin Spiroulina.
 
Το Σιταρόχορτο
Για αυτό που είπε ο Κύριος Νασόπουλος ότι η χλωροφύλλη πρέπει να καταναλώνεται φρέσκια-ζωντανή.
 
Back
Top