Ασθένειες Χοντρό δέρμα στις πατούσες καρδερινοκάναρου

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πως να το αντιμετωπίσω αυτό; Ξέρετε τι είναι; Παλαιότερα (2 εβδομάδες) πήγα σε ένα petshop (είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και κολλούσε και δε μπορούσα να μπω) και ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι κάτι. Αυτό όμως εξαπλώθηκε σε άλλα 2 καρδερινοκάναρα. Τι λέτε; Να μια φότο:
rsz_20150111_094048.webp
 
Παιδιά πως να το αντιμετωπίσω αυτό; Ξέρετε τι είναι; Παλαιότερα (2 εβδομάδες) πήγα σε ένα petshop (είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και κολλούσε και δε μπορούσα να μπω) και ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι κάτι. Αυτό όμως εξαπλώθηκε σε άλλα 2 καρδερινοκάναρα. Τι λέτε; Να μια φότο:
View attachment 31451
Εδώ σίγουρα είναι μια περίπτωση που χρειάζεται τις οδηγίες από το ποστ που έκανα πριν λίγα λεπτά, σε παρόμοιο θέμα. Τι φάρμακο να δώσω για την ποδάγρα στο καναρίνι μου; | PetBirds Epithol δυο τρεις φορές την εβδομάδα με ταυτόχρονο μασάζ στα πέλματα του πτηνού.
 
Ευχαριστώ πολύ. 😉 Χρειάζεται να πλύνω τα κλαδιά και όλα τα υπόλοιπα;
Θα αλλάζεις με καθαρά όλα τα σκεύη και τις εξαρτήσεις του κλουβιού και όχι μόνο τις πατήθρες. Η σχάρα του κλουβιού να είναι πάντα καθαρή. Η καθαριότητα είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στη διαβίωση όλων των όντων. Πόσο δε μάλλον των ευαίσθητων φίλων μας.
 
Θα αλλάζεις με καθαρά όλα τα σκεύη και τις εξαρτήσεις του κλουβιού και όχι μόνο τις πατήθρες. Η σχάρα του κλουβιού να είναι πάντα καθαρή. Η καθαριότητα είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στη διαβίωση όλων των όντων. Πόσο δε μάλλον των ευαίσθητων φίλων μας.
Ευχαριστώ πολύ 😉
 
Χρειάζεται να πλύνω τα κλαδιά και όλα τα υπόλοιπα;
Στα πουλάκια που έχουν το θέμα στα ποδαράκια τους ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ κιόλας! Όπως και τη σχάρα που σου είπε ο Γιάννης! Επίσης όσα έχουν αυτό στο ποδαράκι να είναι σε ατομικά κλουβάκια, μόνα τους!
Ενήμερωσέ μας για όποια εξέλιξη των ποδιών τους! Περαστικά σας!
 
Στα πουλάκια που έχουν το θέμα στα ποδαράκια τους ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ κιόλας! Όπως και τη σχάρα που σου είπε ο Γιάννης! Επίσης όσα έχουν αυτό στο ποδαράκι να είναι σε ατομικά κλουβάκια, μόνα τους!
Ενήμερωσέ μας για όποια εξέλιξη των ποδιών τους! Περαστικά σας!
Ευχαριστούμε Αλίκη. Το epithol από που θα το πάρω;
 
Παιδιά πως να το αντιμετωπίσω αυτό; Ξέρετε τι είναι; Παλαιότερα (2 εβδομάδες) πήγα σε ένα petshop (είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και κολλούσε και δε μπορούσα να μπω) και ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι κάτι. Αυτό όμως εξαπλώθηκε σε άλλα 2 καρδερινοκάναρα. Τι λέτε; Να μια φότο:
View attachment 31451
Αυτό το αποτέλεσμα έχει η πολύ συχνή καθαριότητα στο κλουβί όπου ζει το πουλί.
 
Εσύ τι κατάλαβες;
Με τον γραπτό λόγο δεν μπορώ να ξέρω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος. Αν θες μας λες τι εννοούσες, αλλιώς άσε μας με την περιέργεια και με το άλυτο αίνιγμα. :)
 
Αυτό το αποτέλεσμα έχει η πολύ συχνή καθαριότητα στο κλουβί όπου ζει το πουλί.
Τα κλουβιά καθαρίζονται κάθε Πέμπτη και Κυριακή και μάλιστα ξοδεύω 2 ώρες στον καθαρισμό τους αν θες να ξες! Καθορίζω τα πάντα ακόμα και τα κλαδιά! Και αν δεν ενδιαφερόμουν για να θεραπεύσω το πουλί δεν θα ενδιαφερόμουν ούτε για την καθαριότητα!🤬😡
 
Γιάννη μερικές φορές μπορεί να παλεύουμε ώρες με την καθαριότητα και τέτοια ακάρεα να μην μπορέσουμε να τα παλέψουμε.
Συνήθως δημιουργούνται σε κλούβες ή κλουβιά, με μεγάλο αριθμό πτηνών που είναι και δύσκολο να εντοπιστούν παρά μόνο όταν είναι αργά.
Η απολύμανση πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το σωστό μέτρο και όχι απλά η καθαριότητα.
 
Μα πλένω τα πάντα όταν τα καθαρίζω... Τέλος πάντων... Πήρα μια αλοιφή η οποία μου είπαν περιέχει μέσα της το epithol και ονομάζεται "Taberlin POMADA" κάνει;
 
Back
Top