Διατροφή Χορήγηση ασβεστίου σκόνης μέσω νερού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Γεία σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να χορηγήσω στο καναρίνι μου ασβέστιο σε μορφή σκόνης καθώς επίσης και την δοσολογία που πρέπει να βάλω. Πιο συγκεκριμένα αγόρασα αυτή την μάρκα ασβεστίου. Την έχει χρησιμοποιήσει πότε κανεις/καμια αυτη τη μάρκα; Επίσης πότε είναι η καταλληλότερη στιγμή να χορηγήσω ασβέστιο (κυρίως για τα αβγά της θηλυκίας). Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

20150301.webp
 
Γιώργο, δεν γράφει πάνω στη συσκευασία τις πληροφορίες που ζητάς;
 
Γεία σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να χορηγήσω στο καναρίνι μου ασβέστιο σε μορφή σκόνης καθώς επίσης και την δοσολογία που πρέπει να βάλω. Πιο συγκεκριμένα αγόρασα αυτή την μάρκα ασβεστίου. Την έχει χρησιμοποιήσει πότε κανεις/καμια αυτη τη μάρκα; Επίσης πότε είναι η καταλληλότερη στιγμή να χορηγήσω ασβέστιο (κυρίως για τα αβγά της θηλυκίας). Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!
Ο τρόπος χορήγηση και η δοσολογία είναι σίγουρα γραμμένα πάνω στη συσκευασία του προϊόντος που αγόρασες...
Το πότε θα πρέπει να χορηγήσεις δεν είναι δύσκολο να το αποφασίσεις... απλά χρειάζεται να δεις το πρώτο αυγό... από την επόμενη μέρα και για 3-4 μετά το τελευταίο νομίζω πως δεν πρέπει να απουσιάζει από τη διατροφή του... Αυτό όμως αφορά τα υδατοδιαλυτά σκευάσματα ασβεστίου που έχουν άμεση απορρόφηση από τον οργανισμό του πουλιού και σχεδόν το ίδιο άμεσα αποτελέσματα. Γι' αυτό άλλωστε βολεύουν καλύτερα.
Το συγκεκριμένο... αν είναι το ίδιο με αυτό petshop88.gr/σκύλοι/συμπληρώματα-διατροφής-βιταμίνες/vitamines/ασβεστιο-σε-μορφη-πουδρασ-1,5kg-1844-detail είναι πούδρα ασβεστίου που μπαίνει στην αυγοτροφή των πουλιών και δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι υδατοδιαλυτό... Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω λεπτομέρειες...
Αν δεν διαλύεται στο νερό τότε θα πρέπει να ακολουθήσεις άλλη διαδικασία... και άλλο τρόπο τροφοδοσίας... Θα προετοιμάσεις την αυγοτροφή για να το βάλεις μέσα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το μόνο που λέει (πέρα απο το λογότυπο της μπροστινης όψης) είναι (στην πίσω όψη) ότι "την ευθύνη για την Σ. Η. Π αναλαμβάνει ο αγοραστής, σύμφωνα με την προσωπική του κρίση και εμπειρία". Σοβαρά, δεν λέει απολύτως τίποτα άλλο ούτε έχει οδηγίες. Ο πετσοπας μου είπε οτι θέλει ενα κουταλάκι του γλυκού στην ποτίστρα και καλό ανακάτεμα. Φυσικά μέχρι να μάθω επακριβώς πως το χορηγώ δεν πρόκειται να κάνω κατι. Απλα ελεγα μηπως ετυχε να το ειχε χρησιμοποιήσει κάποιος απο εσας το εν λογω σκευασμα... Τελος παντων θα ψάξω στο ιντερνετ μηπως και βρω κατι...
 
Το μόνο που λέει (πέρα απο το λογότυπο της μπροστινης όψης) είναι (στην πίσω όψη) ότι "την ευθύνη για την Σ. Η. Π αναλαμβάνει ο αγοραστής, σύμφωνα με την προσωπική του κρίση και εμπειρία". Σοβαρά, δεν λέει απολύτως τίποτα άλλο ούτε έχει οδηγίες. Ο πετσοπας μου είπε οτι θέλει ενα κουταλάκι του γλυκού στην ποτίστρα και καλό ανακάτεμα. Φυσικά μέχρι να μάθω επακριβώς πως το χορηγώ δεν πρόκειται να κάνω κατι. Απλα ελεγα μηπως ετυχε να το ειχε χρησιμοποιήσει κάποιος απο εσας το εν λογω σκευασμα... Τελος παντων θα ψάξω στο ιντερνετ μηπως και βρω κατι...
Γιώργο.. μόνο εσύ θα το δεις..
Βάλε την ποσότητα σε μια ποτίστρα... ανακάτεψε καλά... και βαλ' τη στην άκρη.. Αν 1-2 ώρες μετά έχει καθίσει σκόνη κάτω... μάλλον έχουμε θέμα... Αν όχι όλα καλά...
Απλά μια απορία... μια κουταλιά του γλυκού στα 100 ml νερό δεν είναι πολύ; ...
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω;
 
Περίεργο...

Ασβέστιο σε σκόνη υπάρχει το Calci-lux Orlux της Orlux - orlux αλλά δεν ξέρω αν μπορείς ή πρέπει να χρησιμοποιήσεις την ίδια δοσολογία.
 
Κοιταξτε να δειτε η αληθεια ειναι οτι το ψαχνω επειδη δεν μου φανηκε να ξερει και ο ανθρωπος στο πετσοπ. Επομενως αυτο για την μια κουταλια μάλλον το ειπε στην τυχη. Εχω στειλει e-mail στην κατασκευαστρια εταιρεια (ελληνικη ειναι κιολας) και τους ρωταω ακριβως να μου δωσουν οδηγιες για την σωστη χορηγηση (στο site της κατασκευαστριας λεει οτι ενδεικνυται και για καναρινια και παπαγαλους, καλο δειγμα αυτο!). Απλα δεν ξερω καν αν ειναι υδατοδιαλυτο γιατι ουτε αυτο το λεει στο site! Ελπίζω να μου απαντησουν ξεκαθαρα. Και ολα αυτα τωρα επειδη δεν αγγιζει το καναρι ουτε το σουπιοκοκαλο αλλα ουτε και τα κλασικα σε σχημα καρδουλας.
 
@georgels εγώ προσωπικά θα το γυρνούσα πίσω να το αλλάξω και να πάρω ένα πιο γνωστό υδατοδιαλυτό ασβέστιο που να έχει... Οδηγίες χρήσης και δοσολογία! 😛 Αλλά εσύ είσαι πιο μαμούνι και είπες να ρωτήσεις τους κατασκευαστές και καλά έκανες!

Εγώ θα πάω παρακάτω και θα σου πω τι να κάνεις τώρα, που δεν έχεις ασβέστιο να βάλεις στο νερό. Οι φυσικές πηγές είναι ό,τι καλύτερο! Τσόφλι αυγού, σουσάμι (με φειδώ γιατί είναι λιπαρός σπόρος) και φυσικά το γνωστό σε όλους κόκκαλο σουπιάς (όχι την πέτρα ασβεστίου). Εγώ προσωπικά στην αυγοτροφή που τους φτιάχνω βάζω τσόφλι και αυτή την περίοδο που ετοιμαζόμαστε για αναπαραγωγή ξύνω αρκετή ποσότητα κοκκάλου σουπιάς και προσθέτω και λίγο σουσάμι για να είμαι σίγουρη! Κάποια άλλα tips είναι πως πρέπει τα θηλυκά καναρίνια να έρχονται σε απευθείας τον ήλιο, ώστε η βιταμίνη D να τους βοηθάει να απορροφούν το ασβέστιο! Τέλος, το μηλόξυδο στο νερό και το σπανάκι εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου, οπότε καλό θα ήταν να αποφεύγονται αυτή την περίοδο!
 
Back
Top