Γενικά Χορήγηση Pterophene Solution στα Καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Johkill23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω.. Έχω ένα θηλυκό καναρινι και αυτή τη βδομάδα παρατήρησα ότι ρίχνει πούπουλα από την κοιλιά του... Να του χορηγήσω Pterophene Solution και στη συνέχεια Aidonine Solution γιατί η συσκευασία έτσι γράφει.. Επίσης θέλω να το βάλω για αναπαραγωγή υπάρχει πρόβλημα (το Aidonine solution λέει πως είναι ειδικά για το πυρωμα)
 
Γειά σου. Πούπουλα μόνο από κοιλιά;
Από αλλού; Φτερά έριξε;
Αν ναι στο πρώτο και όχι στα άλλα δύο, πιθανά το πουλί είναι σε αναπαραγωγή διάθεση
 
Γειά σου. Πούπουλα μόνο από κοιλιά;
Από αλλού; Φτερά έριξε;
Αν ναι στο πρώτο και όχι στα άλλα δύο, πιθανά το πουλί είναι σε αναπαραγωγή διάθεση
Από ότι έχω δει ναι από την κοιλιά και λίγο από την περιοχή των πλευρών αν με κατάλαβες, δεν ξέρω αν είναι σε αναπαραγωγή διάθεση γιατί έχω βάλει νήμα και φωλιά αλλά δεν άρχισε να την χτίζει ακόμα βέβαια δεν έχω βάλει το αρσενικό στην ζευγαρώστρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το νήμα που έχεις βάλει δεν χτίζει την φωλιά;
Το σκορπάει από εδώ και εκεί παίζοντας με το νήμα;
Επίσης τι ζευγαρώστρα εχεις. Έχει χώρισμα στην μέση;
 
Το νήμα που έχεις βάλει δεν χτίζει την φωλιά;
Το σκορπάει από εδώ και εκεί παίζοντας με το νήμα;
Επίσης τι ζευγαρώστρα εχεις. Έχει χώρισμα στην μέση;
Δεν ασχολείται καθόλου με το νήμα... Ναι η ζευγαρώστρα έχει χωρισμα στη μέση... Μήπως δεν χτίζει την φωλιά επειδή δεν έχω βάλει ακόμα το αρσενικό μέσα;
 
Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει καθόλου;
Βάλε τον αρσενικό μέσα στην ζευγαρώστρα με το χώρισμα.
Διάβασε και τα παρακάτω αν δεν τα έχεις διαβάσει και ότι απορία τυχόν έχεις ρωτάς.
https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-προετοιμασία-των-καναρινιών-μου-πριν-την-αναπαραγωγή.29748/
 
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.. Ναι έχω κάνει διατροφική προετοιμασία αλλά για μικρό χρονικό διάστημα 2 εβδομάδες, αυτό που με ανησυχεί όμως είναι το γεγονός ότι έχει ρίξει μερικά πούπουλα και το ότι δεν άρχισε να χτίζει φωλιά... Και το ερώτημα είναι να αρχίσω χορήγηση Pterophene Solution ή δεν χρειάζεται... Παρεπιπτόντως σας ευχαριστω πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας!
 
Το Pterophene Solution είναι συμπλήρωμα για την πτερόρροια.
Αν το πουλάκι έχει αρχίσει πτερόρροια την ξεχνάς την αναπαραγωγή για φέτος.
 
έχω ένα θηλυκό καναρινι και αυτή τη βδομάδα παρατήρησα ότι ρίχνει πούπουλα από την κοιλιά του...
Είναι σχεδόν φυσιολογική η αραίωση στο στήθος και στην κοιλιά των θηλυκών καναρινιών μια και η φύση τα έχει "εξοπλίσει" με αυτό το όπλο για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της φωλιάς.
Ας μην ξεχνάμε πως είναι οι μήνες της αναπαραγωγής τους..
να του χορηγήσω Pterophene Solution και στη συνέχεια Aidonine Solution
Η φαρμακοδοσία θα πρέπει να εφαρμόζεται μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις και ανάγκες...
Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες και κανένα δεν είναι εντελώς ακίνδυνο...
Γιατί λοιπόν να το φορτώσεις;
. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι το γεγονός ότι έχει ρίξει μερικά πούπουλα και το ότι δεν άρχισε να χτίζει φωλιά.
Η πτώση - αλλαγή μερικών φτερών δεν είναι απαραίτητο πως είναι παθολογική.
Αρκετές φορές είναι και από τον αγώνα - προσπάθεια επικράτησης, ζευγαρώματος κλπ...
Ας μην πηγαίνουμε στα άκρα.
Αν το πουλάκι έχει αρχίσει πτερόρροια
Με την καμία δεν πιστεύω πως η αραίωση σε στήθος ή κοιλιά συνεπάγεται και πτερόρροια..
 
Ναι αλλά το θέμα ειναι : έχει αρχίσει πτερόρροια; Για αυτο κι εγώ αναρωτιέμαι για φτερά.
Πόσον καιρό έχεις το πουλάκι στην κατοχή σου;
 
Πόσον καιρό έχεις το πουλάκι στην κατοχή σου;
Περίπου 2 εβδομάδες και πριν μια εβδομάδα άρχισε να ρίχνει μερικά πούπουλα.

Γιατί λοιπόν να το φορτώσεις;
Ωραία τότε δεν θα το φορτώσω με φάρμακα, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια..
 
Back
Top