Ασθένειες Χορηγείτε προληπτικά Esb3 30%;

Να ρωτήσω για ποιο σκοπό χορηγείτε το εν λόγω φάρμακο στα αγριοπούλια;
Καθαρά εγκυκλοπαιδική ερώτηση μιας και δεν έχω αγριοπούλια!
 
Εγω θα ελεγα Μιχαλη οτι κυριως απευθυνεται στα πουλια που βρισκονται σε κλειστους χωρους μιας και εκει η υγρασια τεινει να εγκλωβιζεται και να διατηρειται περισσοτερο χρονο. Στον εξωτερικο χωρο εχω παρατηρησει οτι τα πουλια ειναι λιγοτερο ευαισθητα στην υγρασια.
 
Κωστα γεια σου

Σε εσωτερικο χωρο μπορεις να παρεις καποια μετρα σε εξωτερικο μαλλον ειναι αδυνατον 🙂

Σοφια γεια σου

Κοντα στο ποτε, ειναι το δεν χορηγω προληπτικα:)
 
Ναι επειδη εχω καρδερινες σε εξωτερικο χωρο ναι αρχισα να τους δινω απο χτες μαζι με βιταμινες και οχι σκετο
 
Σε εσωτερικο χωρο μπορεις να παρεις καποια μετρα σε εξωτερικο μαλλον ειναι αδυνατον 🙂

Αυτο λεω Μιχαλη. Τα μετρα ειναι για εσωτερικους χωρους οπου η υγρασια "εγκλωβιζεται" και παραμενει μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.
Σε εξωτερικο χωρο, η υγρασια τεινει να απορροφαται απο το περιβαλλον ή να πεφτει το ποσοστο της λογω καιρικων παραγοντων (αερας, ηλιος κλπ.).

Να συμπληρωσω οτι η προληπτικη χορηγηση του Esb3 γινεται φυσικα σε ολα τα πουλια, σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο! 🙂
 
Νομιζω οτι ενα ερωτημα που δεν εχει διευκρινιστει καθολου ειναι αν υπαρχει περιορισμος στην ταχτικη χορηγηση του γιατι νομιζω οτι το παραχορηγουμε τελευταια οπως και τι παρενεργειες μπορει να προκαλεσει στα πουλια
 
Προσωπικα, γνωριζω οτι ο χρονος χορηγησης οριζεται 1 φορα ανα 30-60 ημερες σε ενηλικα πουλια, αναλογως των κλιματικων καταστασεων (3 ημερες Esb, 2 πολυβιταμινες, αν και εχουν ακουστει και διαφορετικες χορηγησεις οσον αφορα τις ημερες).
Στους νεοσσους της καρδερινας, συνισταται απο ξενους εκτροφεις, η χορηγηση ανα 1 εβδομαδα εως και την ανεξαρτοποιηση τους στις 35 ημερες (1 ημερα Esb, 2 πολυβιταμινες, 4 παυση-καθαρο νερο). Μετα ακολουθουν την αγωγη για ενηλικα πουλια.

Η αληθεια ειναι οτι εγω στην εκτροφη μου ποτε δεν εχω ακολουθησει κατα γραμμα τα παραπανω, μιας και αντιτιθεμαι στη χορηγηση προληπτικης αγωγης σε τετοια συχνοτητα αλλα και επειδη δεν υπαρχει και ο απαραιτητος χρονος να ακολουθηθει αυστηρα μια τετοια αγωγη(το Esb θελει αλλαγη στο νερο καθε μερα, οπως αλλωστε και οι πολυβιταμινες)!:d

Για παρενεργειες, δεν γνωριζω να υπαρχουν καταγεγραμμενες!
 
Το σαββατοκυριακο αυτο στην παρεα μου βρεθηκε ενας κτηνιατρος και τον ρωτησα για το θεμα μας. Θεωρω χρησιμο να αναφερω μερικα πραγματα που μου ειπε
Επειδη ο κυκλος ζωης των κοκκιδιων ειναι 18 ημερες πρεπει να χορηγειτε αντικοκκιδιακο καθε 20 περιπου ημερς ωστε να μην πολλαπλασιαζονται στον οργανισμο0 τους μια και το φαρμακο στην ουσια δεν τα καταστρεφει αλλα απλα ειναι κοκκιοδιοστατικο. Ομως αυτο το φαρμακο ειναι και μικροβιοκτονο για μερικα μικροβια τυπου σαλμονελας και ετσι τα πουλια παιρνουν τακτικα επιπλεον και <αντιβιωση> πραγμα οχι σωστο. Μου συστησε να τα δινω ενα καθαρα κοκκιδιοστατικο φαρμακο οπως πχ ειναι το baycox που δεν εχει αντομικροβιακη δραση και μπορει να συνχορηγηθει και με αντβιοτικα αν χρειαστει. Επεισης ενα καλο αντιβιοτικο και αποτελεσματικο αν δωθει εγκαιρα πριν φουσκωσει το πουλι για την σαλμονελα ειναι το Baytril η καποιο αλλο που να περιεχει την ουσια κινολολη
Αυτα τα λιγα για να χουμε καλα τα ψυχοπαιδια μας
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Συμφωνω στα περισσοτερα με τον Ορεστη!

Το ESB ειναι κοκκιδιοστατικο που σημαινει οτι κρατα τα κοκκιδια σε λανθανουσα κατασταση. Για αυτο και δινεται περισσοτερο προληπτικα παρα θεραπευτικα.
Για την μικροβιοκτονο δραση του δεν γνωριζα, η αληθεια ειναι.

Για το Βaycox απο την αλλη, δεν εχω και την καλυτετερη αποψη ως προληπτικη λυση μιας και το γνωριζω ως θεραπευτικη λυση κατα κυριον λογο.

Εκει δε που διαφωνω, ειναι για το Baytrill, μιας και απο οσο μου χει πει ενας πτηνιατρος, ειναι τοσο ισχυρο που προκαλει παρενεργειες στα πουλια και κυριως στειρωση! Μου προτεινε να το αποφευγω μιας και οπως ειπε ο Ορεστης ειναι δραστικο κατα της σαλμονελας και του σταφυλοκοκκου αλλα μετα τη θεραπεια εχεις ενα προβληματικο πουλι.

Περαν ολων αυτων, πιστευω οτι το μεγαλυτερο προβλημα που υπαρχει ειναι η ΔΙΑΓΝΩΣΗ μιας ασθενειας μιας και η σαλμονελα, η κοκκιδιωση και οποιαδηποτε αλλη εσωτερικη μικροβιακη παθηση ειναι δυσκολο να διαγνωστει επακριβως! Τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια: πρησμενη κοιλια (εντερο, σηκωτι κλπ.), ισως εσωτερικη αιμορραγια και αδυναμια σιτισης που οδηγουν στο θανατο.
Η διαγνωση μπορει να γινει τις περισσοτερες φορες μονο στη. Νεκροψια, κατι που δεν ειναι και τοσο χρησιμο. ☹

Οι περισσοτεροι εκτροφεις συνηγορουν στην χορηγηση ενος cocktail απο αντικοκκιδιακα, αντιμικροβιακα, αντισαλμονελικα και αντιβιοτικα στην περιπτωση ενος ασθενους πουλιου με εντερικη παθηση. Κατα ποσο ομως εμεις θελουμε να κανουμε το αρρωστο πουλακι μας ενα ζωντανο "φαρμακειο";
 
Νομιζω και το Baycoxειναι αντικοκκιδιακο μικροβιοκτονο, αυτο καταλαβα στην παράγραφο 4.2 οπως και στην παραγραφο 4.4 καθως και στην 5.1 που λεει πως ο τροπος δρασης της Toltrazurilείναι αγνωστος. Οπωςφαινεται στο παρακατω εγγραφο. Εγω δεν το θεωρω ποιο ακινδυνο απο το esb3 και πιστευω πως εχει λιγοτερες δυνατότητες από αυτό.

Esb3


esb3

http://www.medi-vet.co.zw/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=1
 
Gia sas,

kati akoma, pou milame gia to ESB30%. Se erefnes edixne apo to ESB30% ksekinisoune aimorragies sto mialo kai sta entera. Gia na min gini afto, prepei na dinoume panta paralelo me to ESB30% Bitamini K. Mazi me to ESB 30 kai 2 meres meta.
Giati den einai boithia na sosoume to pouli apo kokzidiosei kai to xanoume apo esoteriko aimorragia.
Vitamini K boroume na pernoume se kathe pharmakio.

Alexandros
 
ποια ειναι η δοσολογια για τις καρδερινες αφου το φαρμακο αναφερει πως ειναι για ποιο μεγαλα πτηνα κοτόπουλα και γαλοπούλες.
 
Εγω το δινω για ασθενειες 1 γραμμαριο στο λιτρο νερου για 5 μερες καθημερινα. Για προληψη μισο γραμμαριο στο λιτρο 3 ημερες. Μετα 2 ημερες πολυβιταμινες και γλυκοζη Αλλοι τροποι χορηγησης ειναι οπως την ημερα 1 .3 .5 .7 .9 ή 1 .2 .5 .6 .9
 
Παρακατω δινω καποιες σελιδες για να κρινει ο καθενας με βαση την οποια εμπειρια που εχει για την σοβαροτητα τις ασθενειας το αιτιο που την προκαλεσε και την αντιστοιχη ποσοτητα του φαρμακου.

http://www.ah.novartis.com/products/en/fab/esb3.shtml


http://www.medi-vet.co.zw/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=1
 
παιδια επειδη εχω χρησιμοποιησει το sb3 (γενικα πριν μαθω τα δοκιμασα ολα)θα ελεγα να χορηγουμε και για βακτηριακουσ οργανισμους και για πρωτοζωα εαν δεν ενδθκνειεται ταυτοχρονα ανα 3 ημερες το καθενα και μην ξεχναμε τις πολυβιταμινες ωστε να αποκατασταθει η πανιδα του εντερου και του στομαχου αυτα γιατι εαν χρησιμοποιησεις μονο αντιβακτηριδιακο εχεις μεγαλο ποσοστο πιθανοτητων να ειναι και πρωτοζωο το ειδις της λοιμωξεως παντως μια αγωγη προληπτικη πριν την αναπαραγωγη παντα βοηθαει μιας και τα πουλια που ειναι σε εξωτερικους χωρους κινδυνευουν και απο την συναναστροφη με τα αγρια||(σπουργιτια π.χ.) και δεν σημαινει οτι επειδη ειναι κλεισμενα στην κλουβα δεν εχουν επαφη οποτε ο κινδυνος μολυνσεων εξω ειναι μεγαλυτερος απο οτι μεσα
 
Αγαπητοι φιλοι Πρεπει να ξεδιαλινουμε την προληψη απο την θεραπεια Το baycox η εταιρεια λεει <δρα σε ολα τα σταδια εξελιξης των κοκκιδιων δηλ τοσο στην εξελικτιη φαση οσο καιστα γαμετοκυτταρα. Ενδειξεις κατα των κοκκιδιων των πτηνων. και παρακατω ειναι συμβατο με αντιβιοτικα. Και ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΧΟΡΗΓΗΘΗ ΣΩΣΤΑ. Τωρα Αν διαβασουμε τις πληροφοριες της εταιρειας του Εσβ30 λεει.<για την θεραπεια κοκκιδιωσης ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΑΛΜΟΝΕΛΩΣΗΣ. Και ερωτω τα κοκκιδια εχουν ενα κυκλο αναπαραγωγης 20 ημερων και ο. Κ. Να το χορηγησω στα πουλια αλλα γιατι να το δωσω και σαν αντιβιοτικο οταν τα πουλια ειναι καλα; Φανταζομαι οτι κανεις δεν παιρνει <προληπτικη αντιβιωση>2Σε περιπτωση σαλμονελωσης στα πουλια μας ειναι
σαν τις φωτιες του καλοκαιριου δηλαδη τα χανεις οχι μονο το αρρωστο αλλα και τα αλλα τα γερα πριν πεις κιμινο.Αρα μια αποτελεσματικη αγωγη ΟΤΑΝ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΣΟΥπροφυλασει οχι μονο το αρρωστο αλλα ολα τα αλλα.3 Στο εντερο ολων των οργανισμων υπαρχουν μικροβια που τα λεμε εντερικη χλωριδα που ζουν αρμονικα με τον οργανισμο. Η μολυνση με σαλμονελα στα πουλια προερχεται αν το πουλι φαει η πιει τις ακαθαρσιες του που παντα εχουν μικροβια τυπου σαλμ/λας. Εγω εχασα αρκετα και σπανια σε φωνες πουλια σε χρονο Ο το καλοκαιρι χωρις να τα προλαβω λογω αγνοιας και ακομη τα κλαιω.Αρα Στην αρρωστια δεν σκεφτεσαι αν προκαλει στειρωση (πραγμα που δεν εχει αποδειχθει)και αν το σωσεις δεν θα εχεις ενα προβλματικο πουλι αλλα ενα κανονικο πουλακι αν και ο στοχος ειναι το κοπαδι
 
τι είναι αυτό το Esb3 και πώς χρησιμοποιείται;
 
Μπάμπη πρέπει να αφιερώσεις λίγες ώρες για διάβασμα.
Σιγά-σιγά με αυτόν τον τρόπο όλα θα αρχίσουν να γίνονται
πιο καθαρά στο μυαλό σου. Διαβασε πιο πάνω.
 
Back
Top