Διατροφή Χορτα και λαχανικα που μπορω να δινω στα καναρινια;

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα σας... Τι φρουτα και λαχανικα μπορω να δινω στα καναρινια μου αυτη την εποχη;
 
Καλησπερα σας... Τι φρουτα και λαχανικα μπορω να δινω στα καναρινια μου αυτη την εποχη;
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε χορταρικά αυτή την εποχή...
Μπορείς να δίνεις γλυστρίδα ή αντράκλα... Φοβερά καλή για τα πουλιά.
Μπορείς να δώσεις κόκκινες πιπεριές... απαραίτητες και τις τσακίζουν.
Μπορείς να δώσεις καρότο... άλλοι το βάζουν τριμμένο... εγώ το βάζω κομμένο στη μέση... Στην αρχή αργούν να το μάθουν... αλλά μετά δεν σταματούν...
Ακόμη (οριακά) υπάρχει και φρέσκια ρίγανη... άφοβα όποτε βρίσκεις...
Πράσινα χορταρικά (σπανάκι, μπρόκολο... αυτά με μέτρο)
Στα φρούτα αυτή την εποχή εγώ βάζω τις φλούδες από το καρπούζι (λίγες και με προσοχή)... Περισσότερο για να αλλάζουν ενδιαφέροντα... αλλά και από πεπόνι μια κι αυτό το έχουν ανάγκη.
 
Οτιδήποτε εποχής. Να αποφεύγεις αυτά που έχουν πολλά υγρά, που συνήθως είναι τα φρούτα, γιατί δημιουργούν πολλά ούρα τα οποία με τη σειρά τους, σε συνδυασμό με τη ζέστη, δημιουργούν εστίες ανάπτυξης μικροβίων στο χώρο του πουλιού. Υπάρχου και άλλα θέματα που μπορεί να δημιουργήσουν τα φρούτα με το αυξημένο ποσοστό σακχάρων που περιέχουν, το οποίο αν δεν υπάρχουν άλλα θέματα στο πουλί δεν δημιουργεί πρόβλημα από μόνο του.

Να προτιμάς πράσινα φυλλώδη λαχανικά και γενικά οποιοδήποτε φυτό με έντονο χρωματισμό φυλλώματος ή καρπού.
 
Αυτά τα δίνω σε όλα τα πουλιά ότι χρώμα και να είναι; Το καρπούζι τι προσοχή θέλει; Όλα αυτά σε τι εβδομαδιαίο πρόγραμμα μπορώ να τους τα δίνω..;
 
Το καρπούζι τι προσοχή θέλει;
Πολλά υγρά και πολλή ζάχαρη. Πρέπει να δίδεται με μέτρο. Γι' αυτό σου πρότεινα φυλλώδη λαχανικά. Αυτά μπορείς να τα δίνεις και κάθε μέρα από μια μικρή ποσότητα.
 
Το καρπούζι τι προσοχή θέλει;
Εγώ βάζω μια τη φλούδα από μια "φέτα" καρπουζιού μια φορά το μήνα... Πιο πολύ για τα σάκχαρα που πιθανόν χρειάζονται.
Αλλά αυτό...
Να προτιμάς πράσινα φυλλώδη λαχανικά και γενικά οποιοδήποτε φυτό με έντονο χρωματισμό φυλλώματος ή καρπού.
είναι μακράν το καλύτερο...
Αυτή την εποχή υπάρχει γλυστρίδα σε μεγάλες ποσότητες στη φύση... Βάζεις λίγο κάθε δεύτερη μέρα...
 
και πεπόνι το ίδιο; δηλαδή από λαχανικά και φρούτα της εποχής μπορώ να δίνω καθημερινά σε μικρές ποσότητες; η καλύτερα κάθε δεύτερη μέρα;
 
και πεπόνι το ίδιο; δηλαδή από λαχανικά και φρούτα της εποχής μπορώ να δίνω καθημερινά σε μικρές ποσότητες; η καλύτερα κάθε δεύτερη μέρα;
Μάνο... Τα φρούτα της εποχής έχουν πολύ "ζάχαρη"...
Καλύτερα να περιοριστείς στα πράσινα που γράφουμε... και σε μια φλούδα το μήνα πεπόνι ή καρπούζι ανά 25-30 περίπου πουλιά.
 
Back
Top