Αναπαραγωγή Χορός ζευγαρώματος Gouldian σε φάση πτερόρροιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fitos100
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fitos100

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2018
Μηνύματα
32
Πόλη
Λεμεσός
Βασικά είμαι σε φάση πτερόρροιας και έχω δύο αρσενικά που τώρα πήραν το χρώμα τους, να κάνουν το χορό ζευγαρώματος. Είναι πρόβλημα αυτό;
 
έχω δύο αρσενικά που τώρα πήραν το χρώμα τους, να κάνουν το χορό ζευγαρώματος
Είναι τόσο κοντά η μία φάση της ζωής των πουλιών (αναπαραγωγή) με την επόμενη (πτερόρροια) που πολλές φορές μπορούμε να τις συναντήσουμε να συνυπάρχουν η αρχή της μίας με το τέλος της άλλης.
Όπως και να χει όμως, αυτό δεν μπορεί να είναι πρόβλημα αν τα πουλιά έχουν καλή υγεία, καλή και ισορροπημένη διατροφή και σωστές συνθήκες διαβίωσης.
 
Αν θυμαμαι καλα τη πρωτη πτερορροια τη κανουν περιπου 9 μηνων και εκει παιρνουν το τελικο τους χρωματισμο.

Αν ρωτας γιατι θες να τα βαλεις για αναπαραγωγη και ενος χρονου να ειναι θεωρω οτι ειναι μικρα για να εχεις μια επιτυχημενη γεννα, αλλωστε και η εποχη ειναι ακαταλληλη.
Βεβαια ο YannisK μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν θυμαμαι καλα τη πρωτη πτερορροια τη κανουν περιπου 9 μηνων και εκει παιρνουν το τελικο τους χρωματισμο.

Αν ρωτας γιατι θες να τα βαλεις για αναπαραγωγη και ενος χρονου να ειναι θεωρω οτι ειναι μικρα για να εχεις μια επιτυχημενη γεννα, αλλωστε και η εποχη ειναι ακαταλληλη.
Βεβαια ο YannisK μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα!
Τα γκούλντιαν ολοκληρώνουν την πρώτη πτερόρροια μεταξύ 3-9 μηνών περίπου με βασικό παράγοντα την θερμοκρασία. Επιτρέπεται η αναπαραγωγή τους μετά τους 12 μήνες με καλύτερα αναπαραγωγικά αποτελέσματα σε ηλικία 2 ετών+
Αναπαραγωγικές προσπάθειες σε ηλικία μικρότερη των 12 μηνών είναι προβληματικές αν όχι καταστροφικές.
 
Δηλαδή Γιάννη;
Είναι πολύ συνηθισμένη αιτία θανάτου για τα θηλυκά γκουλντιανς, δυστοκία... Τα πουλιά θα φτιάξουν φωλιά και θα γεννήσουν αλλά σωματικά δεν είναι έτοιμα ούτε ώριμα.
 
Back
Top