Διατροφή Χρήση αυγοτροφής

giorgos_giot

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους κ χρονια πολλά. Πρόσφατα αγόρασα την αυγοτοφή για αγριοπούλια της Orlux στην συσκευασία αναφέρει πως θα πρέπει να χορηγείται με την προσθήκη λίγων σταγονων νερού, αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν δεν προσθέσω νερό υπάρχει πρόβλημα; κ ένα δεύτερο εφόσον ανοιχτεί η συσκευασία θέλει ψυγειό για να συντηρηθεί κ αν όχι για πόσο αντέχει εκτός.Απο το pet μου είπανε πως κ να ανοιχτεί, η ημερομηνία λήξεως είναι η ίδια με αυτή που αναγράφεται στην συσκευασία. Ευχαριστώ εκ΄ των προτέρων.
 
Η προσθήκη νερού την κάνει πιο μαλακιά και πιο ευχάριστη
στα πουλιά απο την μιά, αλλά απο την άλλη δημιουργεί προϋποθέσεις
για γρήγορο μούχλιασμα. Εγώ προτιμώ την διατήρηση της στο ψυγείο
απο την στιγμή που ανοιχτεί η συσκευασία, ακόμα περισσότερο που αυτή που πήρες,
νομίζω οτι περιέχει και (κρέας) σκουλίκι. Η ημερομηνία λήξης ισχύει ΜΟΝΟΝ όταν το προιόν είναι συσκευασμένο,
και διακινείται με αυτό που λέμε και καταλαβαίνουμε όλοι, ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ.
 
Φιλε οπως λεει και ο κυριος Μακης, οποιοδηποτε προιον ανοιχτει, παυει πλεον να ισχυει και η ημερομηνια ληξης. Οι pet-shopαδες λενε οτι θελουν για να πουλανε. Μετα το ανοιγμα, θελει ψυγειο.
 
Ηθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου εγω που χρησιμοποιώ αυγοτροφή χύμα θέλει κι αυτη ψυγείο; Ο πετσοπάς την πουλαεί χύμα σε τσουβάλια...Απολειεται αυτο να το βαζει σε ψυγείο. Μήπως να μην την χρησιμοποιώ; Πάντως δεν βλέπω να τρελαίνονται τα καναρίνια μου γι αυτη. Προτιμώ το αυγό απλά τωρα την αγόρασα λόγω καλοκαιριού επειδη χαλαει αμέσως το αυγο με τη ζέστη.
 
Χύμα αυγοτροφή σε τσουβάλια; Μηπως πρόκειται για τις γνωστές άγνωστου ποιότητας "βιταμίνες"; Κοιταξες την συσκευασια του τσουβαλιού; Τι έγραφε; Ειχε καποια ημερομηνία λήξης;
 
Οχι δεν είδα το τσουβάλι από κοντα και δεν είναι η γνωστη κίτρινη τροφή. Είναι κίτρινη κι αυτή αλλα με μεγάλα κομματια ανάμεσα κίτρινα που μου είπε αποξηραμένο αυγό. Θα παω να ρωτήσω και θα πω περισσότερα.
 
Γωγώ αν θελεις και μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία να δουμε την σύστασή της και την υφή της.
 
Αυτή είναι η φωτο της χύμα αυγοτραφής...
 

Συνημμένα

  • SL370170.webp
    SL370170.webp
    44,6 KB · Προβολές: 156
Γωγώ μου ξέροντας ποσο αγαπάς τα δυο πουλάκια που έχεις, θα σου πρότεινα να μην δίνεις σκευάσματα που ειναι χυμα και δεν γνωριζεις τι προιόντα περιεχουν, πότε ληγουν και ολα τα σχετικά.
Αν δεν βρισκεις συσκευασμενη αυγοτροφη, μπορεις να βραζεις οταν χρειάζεται να τους προσφέρεις ενα αυγουλάκι ή να ριξεις μια ματια στα αρθρα με την Διατροφη στην αρχική σελίδα. Εκεί θα βρεις ενα πλήθος απο συνταγες αυγοτροφης
Να μερικες

Αυγοτροφή με τη χρήση κουσκούς (couscous)

Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια

Φτιάξτε τη δική σας αβγοτροφή για καναρίνια
 
Αυτή είναι η φωτο της χύμα αυγοτραφής...

Το προϊόν που βλέπω στην φωτό δεν έχει σχέση με τις γνωστές χύμα αυγοτροφές.
Είναι κάποια αυγοτροφή όπως θα λέγαμε "μάρκας", ίσως κάποιας γνωστής εταιρείας.
Δεν υπάρχει μάλλον πρόβλημα στην σύνθεση της, όσο στο γεγονός οτι πρέπει να έχει γρήγορη διακίνηση και να μην μένει ανοιχτή πολλές μέρες στον χώρο, γιατί υπάρχει φόβος να παύσει να είναι "καθαρή" απο μικρόβια και εξωπαράσιτα.Αν δεν υπήρχε κανείς τρόπος να βρώ
σε κλειστή συσκευασία, οπωσδήποτε θα την προτιμούσα απο τις γνωστές κοκκινοκίτρινοπράσινες και μπλέ "βιταμίνες" με το μπισκότο και τις γλυκόζες.
ΠΡΟΣΟΧΗ :Δεν θέλω να μειώσω καθόλου την συμβουλή της Georgina, που είναι ο χρυσός κανόνας για την σωστή τροφή που πρέπει να αγοράζουμε.
 
πραγματι σε αρκετα πετ σοπ εχω δει να υπαρχει χυμα αυγοτροφη και για καποιο που ψωνιζω συχνα (αλλα πραγματα, την αυγοτροφη τωρα πια την φτιαχνω) εχουν και μια πουλυ γνωστη της witte mollen σε καλυτερη τιμη απο την αντιστοιχη συσκευασμενη του κιλου γιατι ανοιγουν τσουβαλια που ειναι φθηνοτερα. Το θεμα ειναι πως προστατευεται σε καθε μαγαζι το σκευασμα απο επισκεψεις εντομων και ποσο μεγαλη καταναλωση εχει. Αν προστατευεται και η διακινηση ειναι μεγαλη τοτε το προιον ισως ειναι καλυτερο και απο συσκευασμενο το οποιο μπορει να ειναι και παλιοτερο.

για οσους η χρηση αυγου στην συνταγη σπιτικης αυγοτροφης τους ειναι προβλημα γιατι χαλαει γρηγορα, θα αντιπροτεινα χρηση αυγου σε σκονη (που σιγουρα δεν ειναι διατροφικα εφαμιλο του βραστου). Το βρισκεται σε αποθηκες με ειδη ζαχαροπλαστικης και αλλου (εγω βρισκω οποτε θελω στο Μπαχάρ- Εξειδικευμένο Κατάστημα Μπαχαρικών )
 
Back
Top