Αναπαραγωγή Χρήση ζευγαρώστρας διαμονής ενός καναρινιού στην αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Έχω δει κατά καιρούς προτάσεις εκτροφεων που λένε πως μια ζευγαρωστρας με συρτάρι είναι ιδανική για διαμονή ενός καναρινιού για να χει χώρο να κινείται. Το ερώτημα είναι το εξης: μπορεί η ίδια ζευγαρωστρα αν της βάλουμε χώρισμα να χρησιμοποιηθεί στην περίοδο της αναπαραγωγής δεδομένου ότι το πουλι που διέμενε θα είναι στο ζευγάρι ή θα θεωρήσει το άλλο πουλί ως εισβολέα που καταχράστηκε το χώρο του;
 
Μπορεί και επιβάλλεται. Είναι στα βήματα γνωριμίας του ζευγαριού. Για λίγες μέρες με αδιαφανές χώρισμα και όσο προχωράει η διαδικασία αφήνεις μόνο το πλέγμα ώστε να βλέπονται. Εκεί θα δεις τα ωραία, τον αρσενικό να πέφτει με δύναμη πάνω, να κελαηδάει ανάποδα κλπ! Μόλις η θηλυκιά φτιάξει την φωλιτσα στη δική της πλευρά όλα είναι έτοιμα. Βγάλε το χώρισμα και κλείσε τα μάτια σου γιατί μπορεί... Να το κάνουν μπροστά σου! 😛
Εισβολή θα θεωρηθεί όταν πετάξεις χύμα στη ζευγαρωστρα το ένα από τα δύο. Εκεί το πιο πιθανόν είναι να έχεις μαλωματα, εκτός αν έχεις κάνει ήδη πολύ καλή προετοιμασία.
***Σημείωση : πολλοί πετσοπαδες πλασάρουν σα ζευγαρωστρα το 40αρι κλουβί, επειδή παίρνει χώρισμα στο μέσον. Μην πας σε αυτή τη λύση, θα στεναχωρεθεις και συ και αυτά. Είναι πολύ μικρό για την οικογένεια.
 
***Σημείωση : πολλοί πετσοπαδες πλασάρουν σα ζευγαρωστρα το 40αρι κλουβί, επειδή παίρνει χώρισμα στο μέσον. Μην πας σε αυτή τη λύση, θα στεναχωρεθεις και συ και αυτά. Είναι πολύ μικρό για την οικογένεια.

Ετσι μπραβο γιατι μου αναβουν τα λαμπακια οταν βλεπω 40αρα "ζευγαρωστρα" χωρισμενη στα 2.
Εγω μια τετοια που εχω την προοριζω για την θερμομανα που εχω στο νου να φτιαξω λογω των μικρων της διαστασεων. Ειναι ιδανικη για να μην σπαταλα το πουλι ενεργεια για οσο χρειαζεται να μεινει στην θερμομανα.
 
Τι είναι αυτό Αντώνη;
Μπορείς να μας το παρουσιάσεις σε νέο θέμα;


Το νοσοκομειο των πτηνων ειναι Γιαννη, αλλιως λεγεται θερμομανα.

Εχω παρει ολα τα υλικα και μενει η κατασκευη την οποια και θα παρουσιασω οταν ξεκινησω την διαδικασια.
Προηγειται το συστηματακι ανατολης-δυσης αλλα μου τα χαλασε ο καιρος και ετσι εμεινε πισω και η θερμομανα.

Για να παρεις μια ιδεα, αυτο εδω ειναι ενος γνωστου (το εχω χρησιμοποιησει περσι σε δικο μου πουλι)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όταν έχεις ήδη παραγγείλει κάτι δεν ρωτάς...
Είναι κρίμα και άκομψο να σε ξενερώσει ο άλλος...
Αλλά θα σου πω πως σε αυτή την κατηγορία τιμής μπορούσες να κάνεις και καλύτερη επιλογή.
Νομίζω έπρεπε να προτιμήσεις τις άλλες κινέζικες λόγω μεταλλικού συρταριού και μπροστινών θυρών με ελατήρια...
 
Ξερεις αν αφαιρειται η σχαρα,.

Στην συγκεκριμένη δεν αφαιρείται η σχάρα. Ήμουν στο Birdmarket την προηγούμενη εβδομάδα και την είδα. Όμως έχει τις "κινέζικες" 60αρες στα 20euro που αφαιρείται και η σχάρα και ο πάτος.

@MrNek36, πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί και άλλαξε την την παραγγελιά σου και ζήτα του την "κινέζικη". Ο Λεωνίδας που έχει το μαγαζί είναι πολύ καλό παιδί και πολύ εξυπηρετικός!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στην συγκεκριμένη δεν αφαιρείται η σχάρα. Ήμουν στο Birdmarket την προηγούμενη εβδομάδα και την είδα. Όμως έχει τις "κινέζικες" 60αρες στα 20euro που αφαιρείται και η σχάρα και ο πάτος.

@MrNek36, πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί και άλλαξε την την παραγγελιά σου και ζήτα του την "κινέζικη". Ο Λεωνίδας που έχει το μαγαζί είναι πολύ καλό παιδί και πολύ εξυπηρετικός!

Μπορεις να μου τη δειξεις απ το σαιτ? Γιατι δεν εχω καταλαβει περι τινος προκειτε η κινεζικη. Η παραγγελία ειναι ακόμη σε αναμονή γιατι την έκανα αργά οπότε πράγματι πιστεύω αν τον πάρω το πρωι και του πω να την αλλαξω δεν θα υπαρξει θέμα, συν οτι θα παω απο εκεί να την πάρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν την εχει στο Site.. Αμα του το πεις ομως θα καταλαβει. Να του επισημανεις οτι θελεις εκτος απο την βαση να ειναι αποσπωμενη και η σχαρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε μου αν αποφασίσεις να κάνεις την αλλαγή όντως είναι εξυπηρετικοί, το έχω κάνει και γω μην αγχώνεσαι καθόλου. Και γω είμαι υπέρ της αποσπώμενης σχάρας.
Εκεί τώρα υπάρχει ένα τρικ. Που εγώ το έχω εντοπίσει σαν τη μεγαλύτερη αδυναμία των κλουβιων μου.
Υπάρχει ένα πλέγμα αραιό κάτω, πάνω στο οποίο πατάει ο πατος και από πάνω βρίσκεται η σχάρα. Αν αύριο μεθαύριο αποφασίσεις να αφαιρέσεις τη σχάρα (έχει πλεονεκτήματα) κοίτα να ασφαλίζει καλά το πλέγμα και να μη φεύγει ο πάτος του κλουβιού. Γιατί αν γίνει (που έγινε σε μένα) όπως καταλαβαίνεις... Κλαφτα Χαράλαμπε (τα έκλαψα). Από δω και πέρα, και νερό να θέλω να βάλω, βάζω πρώτα τη σχάρα και μετά... Δεν είναι της παρούσης, αλλά.. Τροφή για σκέψη για αργότερα...
 
Μπορεις να μου τη δειξεις απ το σαιτ? Γιατι δεν εχω καταλαβει περι τινος προκειτε η κινεζικη. Η παραγγελία ειναι ακόμη σε αναμονή γιατι την έκανα αργά οπότε πράγματι πιστεύω αν τον πάρω το πρωι και του πω να την αλλαξω δεν θα υπαρξει θέμα, συν οτι θα παω απο εκεί να την πάρω.

Αυτη ειναι για να εχεις εικονα:

ooo.webp
 
Καλησπέρα, το κλουβί το αγόρασα. Τελικά δεν άλλαξα την παραγγελία είπα θα πάω να το πάρω γιατί μου φαινόταν πολύ καλό και πράγματι, συρτάρι αποσπώμενο στον πάτο ΚΑΙ σχάρα η οποία βγαίνει. Το COVA είναι. Τεράστιο και πιστεύω θα το ευχαριστηθεί. Σε λίγο παραθέτω φωτογραφιες
[automerge]1543664753[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 47163143_196322284610278_3818617850499694592_n.webp
    47163143_196322284610278_3818617850499694592_n.webp
    154,2 KB · Προβολές: 27
  • 47379618_360163608144196_7960076113328209920_n.webp
    47379618_360163608144196_7960076113328209920_n.webp
    103,3 KB · Προβολές: 32
  • 47341202_319877882168916_799987265752268800_n.webp
    47341202_319877882168916_799987265752268800_n.webp
    157,5 KB · Προβολές: 31
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ αλλά πήρα μεγάλη πίκρα τώρα, πριν το βάλω στο κλουβί είπα να κόψω τα νύχια ως πολυ μεγάλα που ήταν... Τι το θελα μου φάνηκε ένα ήθελε λίγο ακόμα και το σακατεψα! Γέμισε αίματα ο τόπος. Μου ρθε η συμβουλή με το αλεύρι που είχε πει ο misalouris κάποτε και το έβαλα σε ένα κουταλάκι με αλεύρι που πήρα και σταμάτησε αλλά μαζί σταμάτησε και η καρδιά μου... Off topic το ξερω αλλα το σοκ ήταν μεγάλο! Να δω πόσες μέρες θα κάνει να πανελθει
 
Back
Top