Ασθένειες Χρήση ζεόλιθου σε περιπτώσεις τοξίκωσης

Annamariapap

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2020
Μηνύματα
11
Πόλη
Βόλος
Γειά σας, έχω δύο θυληκα κοκατιλακια, το ένα (λουτινο) το έχω 3 χρόνια και το άλλο 1 χρόνο

Το ένα από τα παπαγαλάκια βρήκε και μάσησε μια χρησημοποιημενη σφαίρα αεροβόλου, πρόλαβα και του το πήρα αλλά το είχε κ το έπαιζε για μερικά δευτερόλεπτα.
Κατά τρόμαξα επειδή ξέρω ότι μόλυβδος είναι υπέρ τοξικός και πήρα τηλέφωνο τον πτηνιατρο που μου είπε ότι "δεν νομίζει να γίνει κάτι, να έχω το νου μου για εμετούς"
Το περιστατικό συνέβει 19/6/20
Μεχρι στιγμής όλα είναι καλά εκτός από μερικές περίεργες κουτσουλιές (όχι πολύ διαφορετικές)

Πήρα ζεολιθο για πτηνά και θα ήθελα οποίος ξέρει κάτι περί την χρήση του να το αναφέρει! (είναι βρωσιμος ειδικός, όχι υπόστρωμα)

Πριν από δύο βδομάδες είχε κάνει βιταμίνες, μόλις σήμερα τελείωσε με τα προληπτικά προβιοτικα που παίρνει κάθε χρόνο

Ο ζεολιθος θα επιρεασει με αρνητικό τρόπο την καλή χλωρίδα του εντέρου του;

Σας ευχαριστώ, έχω πεθάνει από το άγχος και την αγωνία.

Υστερόγραφο : ο πτηνιατρος μου βρίσκεται Θεσσαλονίκη κ εγώ Βόλο οπότε δεν είναι εύκολη/άμεση η μεταφορά του πτηνού
 
@Tony Forpus αυτό θελω να πιστεύω... Φοβάμαι μην έφαγε ίχνη επειδή το κάνε λες κ είχε ηλιοσπορο.. Τι να πω. Γενικά είδα μια πορτοκαλί κουτσουλια αλλά δν ξερω ποιο από τα δύο την έκανε εφόσον είδα κ το άλλο κοκατιλ να κάνει μια ίδιο Χρώμα. Θα στείλω κάποιες φώτο για γνώμη ( μ λέει Ι φώτο είναι πολύ μεγάλες)
 
@Tony Forpus αυτό θελω να πιστεύω... Φοβάμαι μην έφαγε ίχνη επειδή το κάνε λες κ είχε ηλιοσπορο.. Τι να πω. Γενικά είδα μια πορτοκαλί κουτσουλια αλλά δν ξερω ποιο από τα δύο την έκανε εφόσον είδα κ το άλλο κοκατιλ να κάνει μια ίδιο Χρώμα. Θα στείλω κάποιες φώτο για γνώμη ( μ λέει Ι φώτο είναι πολύ μεγάλες)
Εδώ είναι οι φώτο, η τελευταία είναι η αβέβαιη
 

Συνημμένα

  • IMG_20200623_214449.webp
    IMG_20200623_214449.webp
    34,9 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214406.webp
    IMG_20200623_214406.webp
    42,7 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214350.webp
    IMG_20200623_214350.webp
    21,8 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214334.webp
    IMG_20200623_214334.webp
    20 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214517.webp
    IMG_20200623_214517.webp
    5,5 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214429.webp
    IMG_20200623_214429.webp
    28 KB · Προβολές: 2
  • IMG_20200623_214831.webp
    IMG_20200623_214831.webp
    19,2 KB · Προβολές: 2
@Tony Forpus ok. Κάπως ξελαφρωσα... Δν έχει ξανακάνει τέτοια πορτοκαλί.
Κ μια ακόμα ερώτηση... Αν ο ζεολιθος απορροφά βαρέα μέταλλα δν θα απορροφάει κ τα μόρια αυτών από το περιβάλλον;
Διαβάζω κάτι π λένε ότι ο ζεολιθος έχει ήδη μόλυβδο μέσα κτλπ...
 
Ο βρωσιμος ειναι ελευθερος βαρεων μεταλλων.

Αυτος που ειναι για υπόστρωμαοταν ειναι κακης ποιοτητας μπορει να εχει.
Αλλα εχει εν τη γενέσει και οχι επειδη "φιλτραρει" το περιβαλλον

Τι τροφες του δινεις;
 
@Tony Forpus α μάλιστα
Τους δίνω συσκευασμένη κοκατιλ μιξ, αυγό τροφή beaphar, λαχανικά, φρούτα, φύτρες...
Αυτές τις μέρες δεν έφαγαν πολλά λαχανικά (από το συμβάν κ μετά) έχει κανονική όρεξη κ έφαγε πολύ μιλλετ... Κ για να τσεκάρω αν είναι ακόμα λιχουδο της πρόσφερα λίγο ψωμί κ φρυγανιά τα οποία τα έφαγε χώρις πρόβλημα.

Αυτά π με προβληματιζουν λίγο είναι που καμιά φορά ενώ είναι ξύπνια κτλπ κλείνει το ένα μάτι της ή κοιμάτε με τα δύο πόδια κάτω. Την έχω πετύχει να κοιμάτε κ με ένα πολλές φορές. Τώρα από φύση της ήταν πάντα ελαφρώς "κατσιασμενη" στην όψη λόγω κακής ανατροφής μάλλον...
 
Τους δίνω συσκευασμένη κοκατιλ μιξ, αυγό τροφή beaphar, λαχανικά, φρούτα, φύτρες...
Ολα αυτα μαζι αλλα και το καθενα ξεχωριστα μπορουν να χρωματισουν την κουτσουλια.

της πρόσφερα λίγο ψωμί κ φρυγανιά τα οποία τα έφαγε χώρις πρόβλημα.
Ωπ! Σε επιασα!
Ποτε ψωμι και φρυγανια εκτος αν ειναι δικης σου παρασκευης χωρις:αλατι,ζαχαρη, διογκωτικα.
Αν θες να δινεις καποια λιχουδια τετοιου τυπου, να παρεις κριθινο παξιμαδακι χωρις αλατι.
Παρε απο το σουπερμαρκετ αυτο
krithinosxwrisalati.webp

Αυτά π με προβληματιζουν λίγο είναι που καμιά φορά ενώ είναι ξύπνια κτλπ κλείνει το ένα μάτι της ή κοιμάτε με τα δύο πόδια κάτω. Την έχω πετύχει να κοιμάτε κ με ένα πολλές φορές.

Αναφερεσαι στον βραδινό υπνο;
 
@Tony Forpus βραδινό ύπνο πχ Σημερα το είχε 1 κάτω

Αυτό γίνετε συνήθως μεσημέρι η πρωί... Σαν απλά να κλείνει κ τα δύο μάτια ( χωρίς να κάνει αυτό το χριτς χριτς με το ράμφος) επίσης γενικά τα φτερά της ήταν από πάντα πιο κάτω από το στάνταρντ κοκατιλ επειδή δν πετάει κιόλας καλά κτλπ... Αλλα μου φαίνονται λίγο πιο χαμηλά. Να τα έχει όπως τα έχουν όταν ζεσταίνονται
 
@Annamariapap Γιατί δεν ρωτάτε τον κτηνίατρο που μιλήσατε για τον ζεολιθο(αν ειναι εφικτό να τον βρείτε τώρα); Οι περισσότερες ζωοτροφές έχουν σε ενα μικρο ποσοστό κάποιες τέτοιες αδρανείς ύλες που απορροφούν αρκετές τοξίνες αποτρέποντας πιθανές δηλητηριάσεις. Οι τοξίνες αυτες όμως είναι παράγωγα του μεταβολισμού μικροοργανισμων(κυρίως μυκήτων οποτε λέγονται μυκοτοξινες), οπότε αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι στην περίπτωση των βαρέων μετάλλων.
 
@myr θα επικοινωνήσω μαζί του αύριο τηλέφωνικως, πάντως ξέρω ότι το κάρβουνο δεν βοηθάει για την απορρόφηση μολύβδου
Όσα έχω διαβάσει για τον ζεολιθο συν την περιγραφή του συγκεκριμένου προϊόντος καταλήγουν στο ότι δεσμεύουν βαρέα μέταλλα όπως και μυκοτοξινες κτλπ.

Υπάρχει κάποιος πολύ καλός /προσιτός στο τηλέφωνο πτηνιατρος που ξέρετε;
 
Σωστα εχεις διαβασει, εχει εφαρμογη και στα βαρεα μεταλλα.

Σε ποιο χωρο το εχεις το κλουβι;
Κανονικα δεν θα επρεπε να το βλεπεις την ωρα του υπνου :)

Βγαλε μας μια φωτο αυριο το πουλακι και μια ολοκληρο το κλουβακι του.
 
Back
Top