Διατροφή Χρήση κρόκου κοζανης ή σαφράν στα καναρίνια

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
μετα απο ενα μηνα δοκιμων στα καναρινια μου μπορω να σας πω να χρησιμοποιησετε οσοι θελετε τον κροκο κοζανης στο νερο στα πουλια σας ειναι αντιοξειδωτικος, αποτοξινοτικος, βοηθαει στην πεψη και εχει αντισηπτικες ιδιοτητες τροπος χρησης βαζουμε σε 1 1/2 λιτρο νερου 5-6 κλαρακια{στυμωνες} κροκο απο βραδυς και το πρωι το δινουμε. Εγω πινω με το νερο μου και το τσαϊ κροκο και εχει γευση μπετατιν οποτε μην παραξενευτειτε αν παρει ωχρο χρωμα το νερο οπως επισης αν δειτε λισο εγχρωμα κοπρανα στα πουλια σας ειναι φυσιολογικο μιας και παλαια το ειχαν για να βαφουν υφασματα
 
Ο κρόκος Κοζάνης είναι εξαιρετικό προϊόν, ονομαστό παγκοσμίως!

Λόγω του χρώματος ίσως βάψει τα πουλιά που δεν επιθυμούμε τη βαφή τους.

Επίσης σχετικά με το θέμα της τιμής δε γνωρίζω κατά πόσο συμφέρει η χορήγηση στα πουλάκια...
 
μακη αστοεχει 5000€ το κιλο το πιο φθηνο ασε που το πουλανε σε συσκευασια του ενος γραμμαριου που εγω για μενα που πινω καθε μερα περναω 6 μηνες με 1 γρ οποτε μην ανυσηχεις θα σου φτασει το 1 γρ
 
μπορεις να το χορηγεις με φειδω στα καναρινια που δεν ειναι κιτρινα και ο κροκος του αυγου βαφει αλλα δινω στα λευκα μου με φειδω παντα ασε που δεν ειδα διαφορα στο χρωμα των πουλιων μου {εχω ολα τα χρωματα σχεδον}
 
😀:D Πέρνεις αντιοξιδωτικά και αποτοξινωτικά
για να είσαι σε καλή φόρμα για την κλούβα;

(6 μήνες;)- Ηθελα νάξερα ρε Λευτέρη πώς κατάφερες και
χώρισες το 1 gr σε 182,5 ίσα μέρη.:D Οχι στα πουλιά αλλά ούτε
στην πεθερά μου(που υπεραγαπώ) δεν το δίνω.
Αστο καλύτερα που λές κι' εσύ, να μένει το βύσσινο.
 
μακη αν δεν καταλαβες η συσκευασια του 1 γρ εχει 5 € και περνας 6 μηνες αν θες παρε εγω παντως το χρειαζομαι με εχει λιωσει στα κοψε ραψε η κλουβα 😀
 
Τα 2 γρ εχουν γυρω στα 5 ευρω και εχουν μεσα εκατονταδες στημονες. Δεν χρειαζεται να βαλεις πολυ.
 
Πριν απ' όλα απαντήστε στο ερώτημα αν αφήνετε το
νερό της βρύσης για μια μέρα να "ξεθυμάνει" το χλώριο.
Αυτό το τόσο απλό, αναρωτηθείτε πόσοι απο εμάς το κάνουμε,
και μετά πάμε και στο σοφράν.
 
καλημερα παιδια εχει δοκιμασει κανεις να βαψει τα πουλια του με σαφραν ειχα πει οτι θα το κανω αλλα ακομα στα λογια εμεινα
 
Πριν απ' όλα απαντήστε στο ερώτημα αν αφήνετε το
νερό της βρύσης για μια μέρα να "ξεθυμάνει" το χλώριο.
Αυτό το τόσο απλό, αναρωτηθείτε πόσοι απο εμάς το κάνουμε,
και μετά πάμε και στο σοφράν.

Δυστυχως αυτο ουτε για τον εαυτο μας δεν το κανουμε.
Υπαρχουν παντως φτηνα φιλτρα-κανατες στα φαρμακεια, εγω απο αυτο χρησιμοποιω για ολη την οικογενεια.
 
Maki kalimera , poles fores ekplisome apo ta pragmata pou diabazo se diafora foroum , na balo ekino...na balo to allo...ti nomizete oti ta pati an doso to ppio allo...
I apopsimou ine prota na doulepsoume meproionta pou ine gia poulia ke me frouta ke laxanika .
I diatrodi ton kanarinion exi makroprothesma apotelesmata ke oxi braxiprothesma , gia na poume oti to tade i to dina simpliroma diatrofis kani kalo ta prapi kata tin gnomi mou na proiparxi ena makroxronio programa diatrofis sto opio an prostesoume kati neo ( safran , meli , stridia ,mydia , ) na doume tis diafores se bathos xronou (2-3 xronia).
Distixos ena apo ta xaraktiristika tou laou mas ine i elipsi ipomonis DEN IPARXOUN MELETE , STIXEIA , BASIS DEDOMENON se sxesi me tin diatrofi.
Kali i problimatismi ( ime iper ) se afta pou kepii alli meletisan ke mas ta dosan etima (kato apo ena eteriko onoma) ke sigoura exoun kala apotelesmata.
Onirevome tin mera pou mia kinotita ta ksekinisi mia basi dedomenon ditrofis ke oli ta katathetoun tis apopsis tous tis paratirisis tou , sigoura afto ta apotelesi ena sobaro ke empiristatomeno ergaliou sta xeria ton ektrofeon
 
Για να μη πώ οτι συμφωνώ απολύτως και γίνομαι "γραφικός", λέω οτι
το ποστ που έστειλες Φύλη, είναι όπως καταλαβαίνεις,
παρατηρήσεις και γνώμες που θα πρέπει να συζητούμε όλοι
με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και σ' ένα ιδιαίτερο Θεματικό χώρο,
και όχι εδώ, επ'ευκαιρία του σαφράν.
 
είναι πολύ παλιά η συζήτηση αυτή αλλά επειδή σήμερα έτυχε ν αγοράσω και προβληματίστηκα αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε πουλιά όταν προσπαθούμε να τα δυναμώσουμε είπα να την επαναφέρω.
θα ήθελα να ρωτησω μια και πέρασε αρκετός καιρός από την δημοσίευση υπήρξαν κάποιοι που το τέσταραν στα πουλιά τους;
νομίζετε οτι η θαυμάσια επίδρασή του στον ανθρώπινο οργανισμό ισχύει και για τα πτηνά;
υπάρχουν πολλές σελίδες στο internet αλλά βρήκα αυτήν την πιο περιεκτική
"http://www.kozani.gr/krokos/futo.htm"
 
Back
Top