Διατροφή Χρήση σπιρουλίνας για νεοσσούς μωζαίκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takiskl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Καλημερα
γνωριζω οτι στους νεοσσους μωζαικ δεν παρεχουμε κανενος ειδους χρωστικη για 2 μηνες περιπου. Η ερωτηση μου ειναι εαν η σπιρουλινα που χρησιμοποιω στην παρασκευη δικης μου αυγοτροφης, εχει σαν αποτελεσμα ανεπιθυμητο χρωματισμο των νεοσσων.😕
Ευχαριστω
 
ΝΑΙ. Και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται στην αυγοτροφή
γι' αυτό το διάστημα (45-50 ημερών). Υπάρχουν αυγοτροφές ουδέτερες
για τα λευκά καναρίνια.
 
τακη αυτο που κυριως σου δινει εξτρα το αυγο (που επισης εχει χρωστικες και δεν υπαρχει στις αντιστοιχες αυγοτροφες που σου λεει ο κ. Μακης) ειναι τα "ζωικα κυριως αμινοξεα" μεθειονινη και λυσινη. Αυτα στο φυτικο βασιλειο υπαρχουν σε μεγαλη ποσοτητα κυριως στη σογια. Ετσι το αυγο μπορει να αντικατασταθει καθως και οι πρωτεινες της σπιρουλινας σε μεγαλο βαθμο απο κεμπαπ ή κιμα απολιπασμενης σογιας τριμμενο που υπαρχει στα μαρκετ. Οι επιπλεον βιταμινες της σπιρουλινας καλυπτονται σε σημαντικο βαθμο απο την μαγια μπυρας αν θελεις εναλλοακτικα να χρησιμοποιησεις ή απο καποιο αντιστοιχο βιταμινουχο σκευασμα αν χρησιμοποιεις. Αυτα αν θελεις να συνεχιζεις να χρησιμοποιεις υλικα "homemade":)
η ευκολη λυση ειναι η ετοιμη αυγοτροφη που σου γραφει ο κ μακης. Εσυ γνωριζεις τα θελω και τις αναγκες σου:)
καλημερα
 
Αυτη ακριβως την αυγοτροφη (για λευκα) χρησιμοποιω ως βαση και προσθετω την σπιρουλινα. Απο οτι μου λετε θα απομακρυνω προσωρινα την σπιρουλινα απο το μιγμα. Tο αυγο φανταζομαι ειναι απαραιτητο, ετσι; Αλλο φυσικο προσθετο που θα μου προτεινατε για το μιγμα μιας και απευθυνεται σε νεοσσους;
 
Αυτη ακριβως την αυγοτροφη (για λευκα) χρησιμοποιω ως βαση και προσθετω την σπιρουλινα. Απο οτι μου λετε θα απομακρυνω προσωρινα την σπιρουλινα απο το μιγμα. Tο αυγο φανταζομαι ειναι απαραιτητο, ετσι; Αλλο φυσικο προσθετο που θα μου προτεινατε για το μιγμα μιας και απευθυνεται σε νεοσσους;

Ισως φανεί υπερβολικό αλλά θα έλεγα το αυγό χωρίς τον κρόκο.

Υ. Γ Γράψε ποιό είναι το μείγμα που δίνεις.
 
Με βαση τις δικες σου υποδειξεις για την συνταγη φιλε Μακη δινω
ρασκ, αυγοτροφη, αυγο, "σπιρουλινα", omni-vit, fionopady, θυμαρι, ριγανη, νιζερ, μελι. Η σειρα ειναι τυχαια.
Εκτος απο μωζαικ ασπροκοκκινα εχω και μωζαικ ασπροκιτρινα. Εδω τι κανουμε; Ισχυει οτι και για τα ασπροκοκκινα;
 
Πολύ καλά.
Eάν σε μια ποσότητα 1κ. αυγοτροφής υπάρχει και ένα αυγό βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα.
Για τις πρώτες μέρες, η διαχείριση, και των κόκκινων και των κίτρινων μωσαίκ είναι ίδια
απο απόψεως διατροφής.Αποφεύγουμε τις χρωστικές.
-Η, απο κεί και έπειτα, συνέχεια, είναι διαφορετική και ανάλογη με το χρώμα των πουλιών.
Το μείγμα σπόρων επείσης πρέπει να είναι διαφοροποιημένο ανάλογα σε τί χρωματισμό μωσαικού απευθύνεται.
Τα κίτρινα μωσαικού θέλουν ένα μείγμα με ρούπσεν αλλά με
το ασπούρι σε επίπεδα κοντά στο 90%. Τα κόκκινα δεν θέλουν καθόλου ρούπσεν
στο μείγμα αλλά κάπως περισσότερους λιπαρούς σπόρους.
 
Πολυπλοκα τα πραγματα φιλε Μακη.
Γενικα στα πουλια μου δινω σπορους για καναρινια χρωματος αγορασμενο απο γνωστο στους κυκλους του forum e-shop. Απο οτι εχω δει δεν περιεχει ρουμπσεν.
Για τα κιτρινα μωζαικ θα στραφω σε αλλο μιγμα τροφης προφανως. Δεν εχω μεγαλες γνωσεις πανω σε θεματα σπορων, οποτε αναγκαστικα κινουμαι σε ετοιμα μιγματα με κριτηριο αγορας την ποιοτητα που προκυπτει απο τα σχολια ολων των φιλων εδω. Iσως το μιγμα της Vadi gran 10 σποροι να κανει. Γνωριζεις αν περιεχει ρουμπσεν;
Το αυγο δεν μπαινει στο 1 κιλο αυγοτροφης, αλλα σε 300 γρ. μιγματος περιπου.
 
Eγώ για τα κίτρινα μωσαικού χρησιμοποιώ το ασπούρι της Vadigran
το οποίο εμπλουτίζω με ρούπσεν, λινάρι, καναβούρι κλπ. Αλλά όλα
τα άλλα να μην υπερβαίνουν το 10%. Αυτά βέβαια απο πληροφορίες εκτροφέων
μιας και εγώ είμαι πρωτάρης σ' αυτά.
 
Δυστυχως δεν εχω τετοια ανεση χρονου ωστε να παρασκευαζω το μιγμα των σπορων μονος μου.☹
Οταν βγω στην συνταξη φιλε!
 
Δυστυχως δεν εχω τετοια ανεση χρονου ωστε να παρασκευαζω το μιγμα των σπορων μονος μου.☹
Οταν βγω στην συνταξη φιλε!

Το πρόβλημα δεν είναι ο χρόνος αλλά η ποσότητες. Ο επιπλέον χρόνος είναι ελάχιστος, το μόνο που χρειάζεται είναι ένας κουβάς για την τροφή και όποτε αγοράζεις καινούρια την φτιάχνεις. Αλλά εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ποσοστό από τον κάθε σπόρο χρειάζεται ένα κόκκινο καναρίνι για παράδειγμα. Οι εταιρείες υποθέτω έχουν κάνει μια μελέτη για να βάλουν τους σπόρους στο μείγμα.
 
Συμφωνω απολυτα Βασιλη μαζι σου! Παραλειψη μου που δεν το ανεφερα κι εγω. Οντως οι ποσοτητες ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο τον χρονο!
 
Back
Top