Φροντίδα Χρήση elector για την ψείρα

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Κλαλημέρα σε όλους. Έχω πάρει το elector για την ψείρα στα καναρίνια μου και τα παραδείσιά μου. Γενικά δεν έχω καθόλου ψείρα απλά θέλω να κάνω μια προληπτική εφαρμογή πριν ξεκινήσει η αναπαραγωγική περίοδος, μια δύο φορές. Πότε περίπου μου προτείνετε να κάνω την εφαρμογή και αν έχω τα πουλάκια μέσα στα κλουβιά και απομακρύνω τροφές και νερά, μπορώ να κάνω την εφαρμογή και πάνω στο πουλάκι καθώς αυτό είναι μέσα στο κλουβί ή υπάρχει πρόβλημα (με προσοχή στα ματάκια τους) ;
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Είχα δεί το σχετικό βίντεο με την εφαρμογή του elector στο youtube και είδα οτι δεν απομάκρυναν πουλιά και τροφές απλά όσον αφορά τις τροφές, εγώ λέω να τις βγάλω σε περίπτωση που μουσκέψουν. Δεν νομίζω να έχω θέμα γιατί τις πλένω κάθε τρείς μέρες και γενικά ποτίστρες-ταίστρες τις αλλάζω με καινούργιες κάθε 3-4 μήνες. Ήθελα να σιγουρευτώ για τα πουλάκια, μήπως τυχόν μπεί στα μάτια τους. Μήπως να κάνω τα πουλάκια έξω απο το κλουβί στο χέρι μου πχ με γάντι. Φαντάζομαι είναι καλύτερα τι λέτε; Μου είναι έυκολο να το κάνω γιατί τα πουλάκια είναι μόνο έξι. Τι πιστέυετε;
 
Ναι ναι έτσι θα γίνει θα τα βγάλω τα πουλάκια και πιστέυω θα γίνει και καλύτερη εφαρμογή πάνω τους. Τώρα όσον αφορά το πότε, μπορώ και τώρα απότι έχω καταλάβει, σωστά;
 
απλά θέλω να κάνω μια προληπτική εφαρμογή πριν ξεκινήσει η αναπαραγωγική περίοδος,
Λάθος φάρμακο διάλεξες τότε.
Αν δεν υπάρχει ψείρα όσο είναι βρεγμένες οι επιφάνειες όταν στεγνώσουν μπορεί άνετα να εμφανιστούν κατά χιλιάδες...
Το φάρμακο δρα μόνο όταν υπάρχουν ψείρες και όχι προληπτικά και για πάντα.

Για το θέμα "τροφών" ο μόνος φόβος είναι να χαλάσουν από το νερό που θα πέσει πάνω τους.
Καλό λοιπόν είναι να κάνετε εφαρμογή του φαρμάκου (πιστά στις οδηγίες του άρθρου) και αμέσως μετά να αλλάξετε τους σπόρους.. όχι γιατί κινδυνεύουν τα πουλιά να πάθουν κάτι.. αλλά γιατί θα χαλάσουν οι σπόροι (θα μουχλιάσουν) από το πολύ νερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ για την συμβουλή. Ποιό σκέυασμα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για προληπτικούς λόγους για ψείρα;

Κάποια βοήθεια για το ποιό φάρμακο να χρησιμοποιήσω για προληπτικούς λόγους για ψείρα; Κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιο και να έχει δεί αποτελέσματα; Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
 
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ με το "προληπτικά" έχω τα θέματά μου...
Για μένα.. Μην κάνεις τίποτε μέχρι να ζεστάνει ο καιρός.. και τότε μπορείς από το internet να βρεις κάτι να σε καλύψει.
Αν όμως δεις ψείρες.. Το elector είναι μακράν το καλύτερο...
 
Κάποια βοήθεια για το ποιό φάρμακο να χρησιμοποιήσω για προληπτικούς λόγους για ψείρα; Κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιο και να έχει δεί αποτελέσματα;
τελικα ποιο σκευασμα χρησιμοποίησες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα. Υπάρχει ένα τεράστιο κενό στην χρήση του elector. Εκτροφέας πολλά χρόνια και γνώστης μου είπε ότι ψεκάσει όλο το κουμασι με elector ειδικά πριν την αναπαραγωγή και με τα πουλιά ταιστρες ποτιστρες μέσα και επίσης ότι δεν κάνει το λάθος να αλαζει τα σκεύη με νέα πλυμενα. Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει ότι το elector δεν κάνει για πρόληψη αλλα όταν έχεις θέμα μου είπε ότι όταν θα δεις ψείρα θα είναι αργά. Οπότε αν κάποιος το εχει ψάξει παραπάνω θα ήταν πολυ καλο να μάθουμε τι γίνεται. Επισης ενα ερώτημα που δεν ξερω αν καποιος φίλος μπορει να απαντήσει ειναι το τι πουλιά εχουμε μερα την χρήση. Δηλαδή αν καποιος έριξε πέρυσι elector και φετος εχει το ίδιο πουλί με προηγούμενη χρονιά. Ευχαριστώ
 
Κανένα κενό στη χρήση του elector σε όσα άτομα έχουν διαβάσει το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Χρήση-του-elector-για-την-καταπολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/

Σωστά προαναφέρθηκε πως το elector δεν έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί προληπτικά...
Αν δεν υπάρχει ψείρα για να "εξοντώσει" τότε σίγουρα θα πάει χαμένο...
Αν κάποιος ραντίσει το εκτροφείο του με το φάρμακο θα υπάρχει δράση όσο υπάρχει υγρασία στις επιφάνειες...
Αν στεγνώσει το φάρμακο γίνεται ανενεργό και μπορεί να τις δούμε να "περπατούν" πάνω του.

αν καποιος έριξε πέρυσι elector και φετος εχει το ίδιο πουλί
Εδώ όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστεί να ξαναρίξει...
Τα πουλιά δεν αποκτούν ανοσία στις ψείρες με τη χρήση του φαρμάκου...
Όταν περάσει η επίδραση του elector θα έχουν τις ίδιες πιθανότητες να "ταΐσουν" τα παράσιτα με αυτές που έχουν τα άλλα πουλιά στο κοπάδι.
 
καποιος φίλος μπορει να απαντήσει ειναι το τι πουλιά εχουμε μερα την χρήση. Δηλαδή αν καποιος έριξε πέρυσι elector και φετος εχει το ίδιο πουλί με προηγούμενη χρονιά.
Εδώ νομίζω εννοεί κ Γιάννη τη μελλοντική επίδραση που έχει το φάρμακο στα πουλιά. Αν την επόμενη χρονιά έχουμε τα "ίδια "πουλιά χωρίς προβλήματα
 
Βαγγέλη δεν μετρήθηκε από πουθενά και κανέναν η επίδραση του φαρμάκου στα πουλιά...
Αλλά με τα όσα γράφονται για τη βασική ουσία του φαρμάκου. αυτό στοχεύει μόνο στα παράσιτα αφήνοντας ανεπηρέαστα όλα τα άλλα όντα.
Εγώ μέχρι να καταρριφθεί αυτό θα δέχομαι τις αναλύσεις της παρασκευάστριας (γιατί από κάπου πρέπει να αρχίζουμε) έχοντας ασφαλώς στα πίσω του μυαλού μου πως ίσως δεν είναι όλα έτσι όπως τα παρουσιάζουν.
Μ' αυτό τον τρόπο, υπάρχει ανοιχτό παράθυρο για την τεκμηριωμένη άποψη για το αντίθετο.

Πάνω απ΄ όλα όμως υπάρχει η ρήση του Κλεόβουλου "μέτρον άριστον" που πρέπει να εφαρμόζεται σε όλα στη ζωή μας...
Πρέπει λοιπόν... να μην χρησιμοποιούμε το elector . Για να καταπνίξουμε τις δικές μας ανασφάλειες και φοβίες απλά και μόνο για να αισθανόμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχουν οι ψείρες στο κοπάδι μας (γιατί δεν μας καλύπτει σε καμία περίπτωση)
Πρέπει... να χρησιμοποιούμε το elector ... Πυροσβεστικά και μόνο όταν εντοπίσουμε τα παράσιτα στην εκτροφή μας. ώστε να υπάρχει αιτία δράσης από το φάρμακο. Για να διατηρεί εν τέλη και την "αξία" του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κυριε Γιάννη ολα αυτα που λέτε για το elector τα έχετε κάπου διαβάσει επίσημα;
[automerge]1559071833[/automerge]
Και να εξηγηθω μην παρεξηγηθώ. Κι εγώ μαζί σας ςιμαι. Το elector δεν κάνει για πρόληψη. Απλά αν κάπου το έχετε αποδεδειγμένο
 
Ότι γνώριζα, έμαθα ή διάβασα τα έχω καταγράψει στο άρθρο...
Δεν σε καλύπτει η ανάπτυξη που έκανα;
Έχεις πληροφορίες που ανατρέπουν τα όσα γράφονται;
Αν ναι... Θα παρακαλούσα να μας ενημερώσεις ώστε να ενημερωθούμε και να επικαιροποιήσουμε τις πληροφορίες που υπάρχουν εκεί!
[automerge]1559072437[/automerge]
Απλά αν κάπου το έχετε αποδεδειγμένο
Απόδειξη αποτελεί το ίδιο το φάρμακο και ο τρόπος χρήσης του.
Αναμειγνύεται με νερό και απαιτεί να γίνουν όλα μούσκεμα (πολύ βρέξιμο) ώστε να εισχωρήσει παντού... και ιδιαίτερα στα σκοτεινά και υγρά σημεία που φωλιάζουν τα παράσιτα.

Εδώ χρήσιμο θα μας φανεί κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Ανιχνεύοντας-την-κόκκινη-ψείρα.32915/

Αν έχουμε εμείς ψείρες στο χώρο. Θα τις νεκρώσει. ακολουθώντας τον χρονικό κύκλο των ψεκασμών θα μας απαλλάξει σταδιακά από αυτές..
Όταν στεγνώσει αυτό το "μούσκεμα" παύει να έχει δράση και το φάρμακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η "αντίρρηση" είναι κανόνας για το σωστό διάλογο και τις γνώσεις.
Η τεκμηριωμένη αντίρρηση θα φέρει και την επιθυμητή πληροφορία που είναι πολύτιμη...
Τη χρειαζόμαστε και γι αυτό το λόγο την "προκάλεσα" ώστε να μάθουμε...
 
Back
Top