Ασθένειες Χρειάζεται αποπαρασίτωση Μόνκ 70 ημερών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
πειτε μου σας παρακαλώ αν χρειαζεται αποπαρασίτωση παπαγαλάκι ΜΟΝΚ 70 ημερών , ακόμη τρώει κρεμούλα σε συνδυασμό με τροφή
 
Όχι δεν χρειάζεται. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να κάνεις προληπτική αποπαρασίτωση κατά τη γνώμη μου. Στα όσα χρόνια έχω πουλιά δεν έχω δωσεί ποτέ φάμαρκα προληπτικά.
 
@Φοίβος ευχαριστώ πολύ για την απαντηση , έχω όμως πολλά ερωτηματικά πάνω σε τέτοια θέματα .. Ο κτηνιατρος και τα petshop μου προτεινoυν πολυβιταμίνες Ταvernil total (για 10 ημέρες) και προσφατα το πήγα και μου έδωσε baycox για κοκκιδιωση γιατί οι κουτσουλίτσες ήταν υδαρές . Έχω την εντυπωση ότι οι διαγνώσεις είναι δύσκολες και δίνουν ότι ναναι , σε 2 κτηνιατρους έχω παει κι έχω την εντυπωση , ούτε που γνωριζουν ιδιαίτερα για παπαγαλάκια γιατί ότι κι αν συμβαινει δεν μου εξηγουν, ούτε κάνουν κάποια ιδιαίτερη εξεταση απλώς προτεινουν τα ίδια και τα ίδια σκευασματα για όλα τα προβλήματα ! έχω μπερδευτεί και με αυτά που διαβαζω είναι τόσο περίπλοκα. πως καταλαβαινουμε αν έχουν παθει δηλητηρίαση πριν τα σοβαρά συμπτωματα ή αν έχουν ίωση, ασθένειες κ.λ.π. όλα μοιαζουν μεταξυ τους
 
Σε οτι αναφορα τα κοκκιδια η διαγνωση γινεται μονο με την κουτσουλια σε μικροσκοπιο

Σε οτι αναφορα τα υπολοιπα παρασιτα (ασκαριδες κλπ) ειναι πολλοι πτηνιατροι που προτεινουν προληπτικα καποιο σκευασμα.
Παντως και αυτα τα παρασιτα φαινονται στο μικροσκοπιο.
 
Οι κουτσουλιές είναι πάντα υδαρείς σε πουλιά που τρέφονται με κρέμα. Η γνώμη μου είναι πως αν το πουλάκι δεν δείχνει άρρωστο (ανόρεχτο για φαγητό, να μην πέπτει το φαγητό του ή να να κοιμάται αφύσικα΄πολύ- υπόψιν τα μικρά πουλιά κοιμούνται συχνά και μέσα στην ημέρα) μην τρέχεις με το παραμικρό στα κτηνιατρεία που δεν είναι και εξειδικευμένα στα πουλιά γιατί όλο και κάτι θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν όσο λάθος κι αν είναι αυτό.
 
@Φοίβος Συμφωνώ απόλυτα, το έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι είναι άσχετοι οι περισσότεροι κτηνίατροι με τα πουλάκια , νομίζω ότι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα και για να βρω πτηνίατρο εξειδικευμένο είναι πολύ δύσκολο
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top