Γενικά Χρειάζεται και άλλο αρσενικό ή όχι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrysa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrysa

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2016
Μηνύματα
49
Καλησπέρα, έχω 3 παπαγαλάκια budgie 2 κοριτσάκια και 1 αγορακι. Σήμερα παρατήρησα τον αρσενικο ότι " πειράζει " τα θηλυκά (και τα δύο), αυτές τον απορρίπτουν (και οι δύο). το απόγευμα προσπαθούσε να ανέβει πάνω στο ένα θηλυκό, αυτή στην αρχή φαινόταν ήρεμη και να το δέχεται αλλά μετά του αγρίεψε και φυσικά τον έδιωξε. μετά από λίγη ώρα πήγε στο άλλο θηλυκό να κάνει τα ίδια τον έδιωξε και αυτή, μετά από λίγο πάλι τα ίδια. τι πρέπει να κάνω για να ηρεμίσει αυτή η κατάσταση; χρειάζεται και άλλο αρσενικό ή όχι;
το κλουβί μου έχει διαστάσεις: 45Χ32Χ70 είναι αρκετό και για 4ο παπαγαλάκι;
 
Κακώς έχεις 3 πουλιά που δεν είναι και τα τρία του ίδιου φύλου μαζί. Θα έρθει η ώρα που θα σκοτωθούν μεταξύ τους. Και τα θηλυκά μπάτζι ξέρουν πραγματικά να μαλώνουν. Άσε 2 πουλια μαζί σε ζευγάρι και πάρε κι ένα ταίρι στην άλλη.
 
Κακώς έχεις 3 πουλιά που δεν είναι και τα τρία του ίδιου φύλου μαζί. Θα έρθει η ώρα που θα σκοτωθούν μεταξύ τους. Και τα θηλυκά μπάτζι ξέρουν πραγματικά να μαλώνουν. Άσε 2 πουλια μαζί σε ζευγάρι και πάρε κι ένα ταίρι στην άλλη.
οι θηλυκές μου σε γενικές γραμμές δεν μαλώνουν. Θέλω να πάρω ταίρι και για την άλλη. μπορούν όμως να συνυπάρχουν και τα δύο ζευγάρια στον ίδιο χώρο ή πρέπει να έχω και άλλο κλουβί;
 
οι θηλυκές μου σε γενικές γραμμές δεν μαλώνουν. Θέλω να πάρω ταίρι και για την άλλη. μπορούν όμως να συνυπάρχουν και τα δύο ζευγάρια στον ίδιο χώρο ή πρέπει να έχω και άλλο κλουβί;
Καλύτερα να έχεις 2 ξεχωριστά κλουβιά για 2 ζευγάρια. Αν μια από τις 2 έρθει σε οίστρο θα γίνει πολύ επιθετική ξαφνικά με την άλλη.
 
Καλύτερα να έχεις 2 ξεχωριστά κλουβιά για 2 ζευγάρια. Αν μια από τις 2 έρθει σε οίστρο θα γίνει πολύ επιθετική ξαφνικά με την άλλη.
ok ευχαριστω! Δηλαδή είναι δύσκολο να υπάρχουν μαζί στο ίδιο κλουβί 2 ζευγάρια;
 
δηλαδή είναι δύσκολο να υπάρχουν μαζί στο ίδιο κλουβί 2 ζευγάρια;
H σίγουρη απάντηση είναι, ναι είναι δύσκολο.
Θα ήταν κάπως ευκολότερο αν μιλούσαμε για δύο δεμένα, παγιωμένα ζεύγη, όπου και πάλι θα μπορούσαν να προκύψουν αντιδικίες, για τις φωλιές, για τις ψηλές πατήθρες, για τις ταΐστρες κτλ.
Αλλά όταν έχουμε πουλιά ανέτοιμα αναπαραγωγικά και άτομα μη ζευγαρωμένα, οι πιθανότητες για μάχες αυξάνονται κατά πολύ και οι μάχες μπορεί να γίνουν και μοιραίες, αν όχι άμεσα, έμμεσα μέσω σοβαρών τραυματισμών.
Πίστεψέ με, δεν θέλεις να το ζήσεις, έχω κακή εμπειρία και δεν την ξεχνώ, ούτε και τις τύψεις μου για την επιπόλαιη απόφασή μου να τα αφήσω σε συγκατοίκηση.
 
Back
Top