Γενικά Χρειάζεται να αγοράσω αρσενικό ή θηλυκό καναρίνι;

nikos zwi

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2014
Μηνύματα
4
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μπήκα στην παρέα. Εδώ και 4 περίπου μήνες ένα φιλαράκι μου έδωσε ένα καναρίνι δώρο αρσενικό δεν γνώριζε και πολλά περί ράτσας κτλ. Τελικά το καναρίνι είναι τιμπραντο, δε ξέρω καθαρόαιμο ή ημιαιμο ούτε με απασχολεί, πάντως κελαηδάει ασταμάτητα και μελωδικά. Δείχνει βέβαια άγριο γιατί όταν το πλησιάζω δεν σταματάει να πετάει από δω και από κει, όταν το πιάνω στο χέρι μου με τσιμπάει αλλά πιστεύω να συνηθίσει. Ξεκίνησα μα το φτιάξω μια κλούβα προστασίας για το μπαλκόνι ώστε να προστατευεται από κάθε λογής κινδύνους αρπακτικά, κουνούπια κτλ.
Με μπήκε τώρα όμως το μικρόβιο να πάρω ένα ακόμα καναρίνι. Είμαι στο δίλημμα αρσενικό ή θηλυκό; Από την μία αρσενικό για να κελαηδάει και να μας φτιάχνει την μέρα, από την άλλη όμως μήπως καλύτερα θηλυκό για τυχόν ζευγάρωμα στην πορεία;
Τα τιμπραντο είναι καλό να ζευγαρώνουν με την ίδια ράτσα ή μπορώ να πάρω οποιαδήποτε ράτσα; Ακόμα και καρδερίνα με πέρασε από το μυαλό σέλα δεν έχω ιδέα στο αυτό και είναι δύσκολο το ζευγάρωμα αρσενικού καναρου και θηλυκιας καρδερίνας.
 
Καλές ήρθες στην παρέα μας Νίκο (ή μήπως Ζωή 😉!

Λοιπόν να χαίρεσαι το νέο σου φιλαράκι και μπράβο σου που ενδιαφέρεσαι να το προστατέψεις για το μπαλκόνι! Μην το έχεις έξω μέχρι να φτιάξεις την κατασκευή που θες. Αν ψάξεις στο φόρουμ μας εκεί που λέει για την διαμονή καναρινιών ή στις ιδιοκατασκευες θα βρεις πολλές ιδέες! Διάβασε και αυτό:
Προστασια απο αρπακτικα

Κοίτα εγώ πιστεύω ότι έχεις ήδη ένα αρσενικό να σου φτιάχνει την μέρα. Αν πάρεις ένα δεύτερο αρσενικό θα πρέπει να τα έχεις λίγο μακριά γιατί αν είναι κοντά θα ανταγωνιζονται και θα έχουν στρες. Τον Νοέμβριο εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα θηλυκό καναρινακι και την άνοιξη να δοκιμάσεις να τα βάλεις στο ίδιο κλουβάκι και να δοκιμάσεις να ζευγαρώσουν. Είναι εύκολο και μοναδική εμπειρία με πολλά συναισθήματα και συγκίνηση!

Ενώ με καρδερίνα και ιδιαίτερα αυτός ο συνδυασμός είναι πολύ δύσκολος.. Ξεκινά πρώτα από τα εύκολα.. 😉

Είσαι σίγουρος πως το καναρινακι σου είναι τιμπραντο; Διάβασε λίγο γι αυτά τα καναρίνια φωνής:
Το καναρινι Τιμπραντο (timbrado canary)
Timbrado - Timbrados: Το καναρίνι Timbrado
Αν ναι τότε θα ήταν καλό να πάρεις ένα τιμπραντο θηλυκό ώστε να μη χαλάσεις τη ράτσα και τη φωνή των απογόνων.

Αν πάλι δεν είναι τιμπραντο και είναι κοινό, πάρε ένα όμορφο κοινό θηλυκό καναρινακι (κίτρινο, καφέ, άσπρο, κόκκινο). Αν θες μπορείς να ανεβάσεις φώτο του να σου πούμε με τι χρώμα θηλυκό θα ταίριαζε καλύτερα!

Ελπίζω να σε κάλυψα! Ο,τι άλλη απορία έχεις μη διστασεις! :)
 
Λοιπόν να κάνω μερικές υποθέσεις... έτσι για να μεγαλώσει η συζήτηση και να γίνουμε όλοι περισσότερο σοφοί... κι εσύ θα επιβεβαιώσεις τις σωστές και θα απορρίψεις τις λάθος...
1. Αν αγοράσεις αρσενικό καναρίνι θα έχεις όπως λες το μικρόβιο μέσα σου. Θα τα καμαρώνεις και φυσικά με τη διάθεση που διαφαίνεται, (προστασίες κλπ) θα τα ακούν και θα τα καμαρώνουν κι άλλοι πολλοί, εγώ θα ήθελα να τ' ακούω αλλά είμαι μακρυά.
2. Αν τώρα πάρεις θηλυκό και μάλιστα μπεις στη διαδικασία της αναπαραγωγής τότε αυτό που έχεις δε λέγετε μικρόβιο αλλά προχωρημένη τρέλα... Και είσαι στην κατάλληλη παρέα... Οπότε καλώς ήρθες!
Και τώρα στα σοβαρά. Μια και ξεκινάς τώρα θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή.
Ποτέ μην "ανακατεύεις τις ράτσες" τουλάχιστο όχι τώρα που είναι αρχή. Κράτα λοιπόν την κάθε ράτσα "καθαρή" μέχρι να αποκτήσεις την εμπειρία που χρειάζεται για να παλέψεις και να πειραματιστής.
Διαφορετικά φοβάμαι πως θα στεναχωρηθείς και κυρίως θα απογοητευτείς.
 
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μπήκα στην παρέα. Εδώ και 4 περίπου μήνες ένα φιλαράκι μου έδωσε ένα καναρίνι δώρο αρσενικό δεν γνώριζε και πολλά περί ράτσας κτλ. Τελικά το καναρίνι είναι τιμπραντο, δε ξέρω καθαρόαιμο ή ημιαιμο ούτε με απασχολεί, πάντως κελαηδάει ασταμάτητα και μελωδικά. Δείχνει βέβαια άγριο γιατί όταν το πλησιάζω δεν σταματάει να πετάει από δω και από κει, όταν το πιάνω στο χέρι μου με τσιμπάει αλλά πιστεύω να συνηθίσει. Ξεκίνησα μα το φτιάξω μια κλούβα προστασίας για το μπαλκόνι ώστε να προστατευεται από κάθε λογής κινδύνους αρπακτικά, κουνούπια κτλ.
Με μπήκε τώρα όμως το μικρόβιο να πάρω ένα ακόμα καναρίνι. Είμαι στο δίλημμα αρσενικό ή θηλυκό; Από την μία αρσενικό για να κελαηδάει και να μας φτιάχνει την μέρα, από την άλλη όμως μήπως καλύτερα θηλυκό για τυχόν ζευγάρωμα στην πορεία;
Τα τιμπραντο είναι καλό να ζευγαρώνουν με την ίδια ράτσα ή μπορώ να πάρω οποιαδήποτε ράτσα; Ακόμα και καρδερίνα με πέρασε από το μυαλό σέλα δεν έχω ιδέα στο αυτό και είναι δύσκολο το ζευγάρωμα αρσενικού καναρου και θηλυκιας καρδερίνας.
Καλημέρα και από εμένα! Το πρώτο καναρίνι που απέκτησε ο καθένας μας εδώ ήταν αρσενικό. Από προσωπική εμπειρία ακόμη και δεύτερο αρσενικό να πάρεις σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσεις να ζευγαρώσεις τα καναρίνια σου. Αυτό στο υπογράφω! Επίσης όταν φθάσει η ώρα που θα μπεις στον πειρασμό να το κάνεις θα καταλάβεις ότι τα καλά θηλυκά καναρίνια είναι πραγματικά δυσεύρετα και ιδιώτες εκτροφείς σπάνια διαθέτουν τα καλά(αυτά που έχουν επιτυχημένες ολοκληρωμένες γέννες) θηλυκά τους. Στα αρσενικά τα πράγματα είναι πιο εύκολα καθώς θα το ακούσεις να κελαηδά. Το αν θα το πάρεις ή όχι εξαρτάται από τι θα σου αρέσει σε αυτό. Η εμφάνιση σε συνδυασμό με το τραγούδι ή αποκλειστικά το τραγούδι. Συνήθως τα καναρίνια χρώματος υστερούν φωνητικά σε σχέση με τα καναρίνια φωνής. Καλό θα ήταν να αποφύγεις τα pet shop για θηλυκό ή αρσενικό πουλί και να προτιμήσεις ιδιώτη και εφόσον φέρει κλειστού τύπου δακτυλίδι που να πιστοποιεί την ηλικία του. Όσον αφορά στην ανάμιξη ή όχι συμφωνώ με όσους υποστηρίζουν την καθαροαιμία των ρατσών γιατί το πρότυπο κάθε ράτσας είναι αποτέλεσμα κόπων πολλών ετών από τους εκτροφείς. Θα ήταν κρίμα λοιπόν να εξαφανιστεί ένας ιδιαίτερος χρωματισμός (mosaic), μια ιδιαίτερη φωνητική ικανότητα(Timbrado, Roller, Waterslager) ακόμη και ένας ιδιαίτερος σωματότυπος( π.χ. Gloster, Border, Norwich). Πάντως ότι και αν επιλέξεις να κάνεις αν αφιερώσεις χρόνο και κόπο θα ανταμειφθείς σίγουρα...

υ. Γ. Στα καναρίνια δεν πολυαρέσει το...ΧΟΥΦΤΩΜΑ. Οπότε να το αποφεύγεις όσο το δυνατό περισσότερο. ΧΕΧΕΧΕΧΕ
 
καλησπερα και παλι. κατ αρχας θελω να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες γιατι με βοηθησατε να στραφω προς την κατευθυνση του θηλυκου. Διαβασα αρκετες συζητησεις κ συμβουλες περι ζευγαρωματος κτλ κ θεωρω πως ειναι το επομενο βημα ο μικρος μου φιλος να αποκτησει το ταιρι του και να προχωρησει στο επομενο βημα. Θα προσπαθησω να μαθω αρκετα ακομα ωστε οταν παρω την θηλικια να ειμαι προετοιμασμενος απο καθε πλευρα να τα παρεχω τις καταλληλοτερες συνθηκες διαβιωσης και διαμονης και οτι αλλο χρειαστουν. Οσο να αφορα τη ρατσα τωρα, οπως ειπε και ο stfns θα ψαξω να βρω αντοιστιχης ρατσας θηλυκια κ κοιταξω απο ιδιωτη εκτροφεα ωστε να ειμαι σιγουρος για το τι εχω παρει.
 
Back
Top