Αναπαραγωγή Χρειάζεται να βοηθήσω στο τάϊσμα των νεοσσών;

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλημερα χθες σκασανε δύο απο τα πεντα αβγουλακια μας. Θα πρεπει να τα ταϊζω εγω τα μικρα και με ποιον τροπο ή να αφησω τη μητερα να το κανει; Ποιος ειναι ο σωστος τροπος;Φοβαμαι μη τα χασω εδω που φτασαμε.Βαζω στη θυληκια μου αβγοκαι μια πολυβιταμινη στο νερο. Να προσθεσω και κατι αλλο;
 
θα σου πουν και οι πιο εμπειροι αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο! Εγω δλδ εκανα αυτα που λες κ ειχα μονο το νου μου οταν σηκωνοταν η θηλυκια εβλεπα αν το λαιμακι τους ειναι κιτρινο και φουσκωμενο αρα ηταν ταισμενα!
 
Να σου ζήσουν!
Εσύ δεν κάνεις κάτι ως προς τα μικρά, αυτό είναι δουλειά των γονέων τους.
Την πρώτη εβδομάδα νερό, σπόρους, κυγό με το τσόφλι μόνον.
Την δεύτερη εβδομάδα, προσθέτεις και μήλο.
Για τις βιταμίνες στον νερό επιφυλάσσομαι να σου πει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρη πως πρέπει σ' αυτήν την φάση.
Να παρακολουθείς διακριτικά και χωρίς άγχος. Πολύ σπάνια χρειάζεται η παρέμβασή μας και εύχομαι να μην χρειαστεί.
Μην ενοχλείς το ζευγάρι γιατί η συχνή παρουσία σου μπορεί να φέρει αντίθετο αποτέλεσμα.
 
Η βιταμίνη δεν νομίζω ότι χρειάζεται... Βραστό αυγό(εγώ δεν βάζω το τσόφλι)σφιχτοβρασμενο καθημερινά, διαθέσιμους σπόρους να έχουν προφανώς σε καθημερινή βάση για να ταΐζουν και φρέσκο νεράκι είναι ο,τι πρέπει!

Να τα χαίρεσαι και να σου ζήσουν!
 
Η βιταμίνη δεν νομίζω ότι χρειάζεται... Βραστό αυγό(εγώ δεν βάζω το τσόφλι)σφιχτοβρασμενο καθημερινά, διαθέσιμους σπόρους να έχουν προφανώς σε καθημερινή βάση για να ταΐζουν και φρέσκο νεράκι είναι ο,τι πρέπει!

Να τα χαίρεσαι και να σου ζήσουν!
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες, πριν απο λίγο ειδα το λαιμό τους κιτρινο, άρα η μαμά κάνει τη δουλεια της. Κάτι ακόμη να χωρισω το ζευγος;Θα προσπαθησω να βγάλω και φωτογραφιες.
 
οχι να μην το χωρισεις, εκτος και αν δεις καποια επιθετικη συμπεριφορα του αρσενικου.
 
τα μικρά μου 3 νεοσσοι (5-6 ημερων) βλεπω οτι ο λαιμος τους ειναι πολυ φουσκωμένος απο τροφη... σαν να καθεται εκει και να μην κατεβαινει.. ειναι φυσιολογικο;

και κατι αλλο να ρωτησω, επειδη δεν θελω η μανουλα να ξαναμπει σε αυτην την διαδικασια αναπαραγωγης, μηπως θα πρεπει να χωρισω τον αρσενικο;
αλλωστε δεν βλεπω να βοηθαει η ισως ειναι νωρις ακομη ;
 
την τροφη την κρατανε στο λαιμο και την κατεβαζουν λιγη λιγη ειναι πολυ φυσιολογικο και απο αυτα που λες μαλλον εχεις και καλη μανα αφου ειναι γεματος τροφη
οσο για τον αρσενικο βοηθαει αργοτερα μετα την πρωτη εβδομαδα στο ταισμα των μικρος σχεδον αυτος τα μεγαλωνει
εαν δεν εχεις προβλημα επιθετικης συμπεριφορας δεν τον χωριζεις
 
και αν ξαναβατεψει την μικρη μου; τοτε θα ξαναμπει στην διαδικασια αναπαραγωγης και δεν θελω γιατι στο τελος του μηνος θα αλλαξουμε περιβαλλον λογω διακοπων και θα τα παρω μαζι μου, αυτο ειναι το προβλημα.
 
Αν την ξαναβατεψει, που το πιο πιθανό είναι να την βατευει και τώρα καθημερινά, θα κάνει αυγά και εσύ θα τα πετάξεις..
 
Εγώ πρώτη φορά στην ζωή μου ζευγαροσα και με πήγε 5/5 έκανα όμως προετοιμασία πολύ καλά όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ. Έχω χωρίσει όμως το ζευγάρι γιατί μόλις σικονοτανε η θυλικια άρχιζε το κυνήγι μόλις πλησίαζε την φωλιά ο αρσενικός τον κυνηγαγε η θυλικια. Το για λαιμό στα μικρά, είναι κάπως κίτρινο. Πρέπει να είναι ολος ο λαιμός κίτρινος η στα ακρα.
 
Αν τον βλέπεις αμέσως μετά το τάισμα θα πρέπει να είναι γεμάτος. Πόσων ημερών είναι;
Σταύρο καλημέρα ειναι 3 ημερώνΝα σε ρωτήσω το ζευγάρι το έχω χωρίσει να τουσ αφήσω ετσι η να τους ενόσω
 
Αν ενοχλεί ο αρσενικός, άφησέ τα χώρια. Παρατήρησε μόνο αν ταΐζονται όλα τα μικρά.
 
Δεν ξέρω πόσο αυγό πρέπει να τρώει αλλά το πρωί έβαλα το μισό και έφαγε τόσο... είναι αρκετά;
 

Συνημμένα

  • 20140614_094651.webp
    20140614_094651.webp
    27,6 KB · Προβολές: 75
  • 20140615_172836.webp
    20140615_172836.webp
    20 KB · Προβολές: 73
Αυτά τα μικρά δεν είναι ταισμένα.. Πέρα από αυγό τρώει και σπόρους και τους δίνει.. Δεν έχει σημασία αν έφαγε πολύ ή λίγο αυγό..
 
Να τρώει και σπόρους, της δίνω και μήλο ενα κομμάτι κάθε μέρα για λίγο 5 ώρες περίπου. Πως κατάλαβες οτι δεν είναι ταϊσμένα (εκτός το οτι έχουν ανοιχτό το στόμα και κοιτάνε προς τσ πάνω)
 
baby bird hand feeding - Αναζήτηση Google

IMG_0711.JPG

Αυτό το κίτρινο εξόγκωμα που έχουν κάτω από το λαιμό τους είναι φαί άρα είναι ταισμένα.. Στα δικά σου δε βλέπω φαγητό στους λαιμούς τους..


*Μήλο θα δώσεις όταν και ο μικρότερος νεοσσός κλείσει 7 μέρες ζωής. Μη δίνεις από τώρα. Μόνο βραστό αυγό, σπόρους και φρέσκο νερό καθημερινά!
 
Back
Top