Αναπαραγωγή Χρειάζεται να βοηθήσω ταΐζοντας με το χέρι τον 3ο νεοσσό κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης argyrhs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

argyrhs

Banned
Εγγραφή
22 Αυγ 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
καλησπέρα, τα κοκατιλ μου εχουν γεννησει 3 υπεροχα μωρα αυτη την εβδομαδα, το ενα ομως νομιζω πως παρουσιαζει ορισμανα συπτωματα "crop stasis" , "splay leg", (δεν γνωριζω πως να μεταφρασω ακριβως τους ορους), καθως πριν απο λιγο το ειδα ξαπλωμενο στα παλγια, δεν ηταν ομως κατι σοβαρο, ή όπως συμβαινει συνηθως με αυτη την ασθενεια (την οποια την αντιμετωπισα επιτυχως στο παρελθον μα με μεγαλυτερης ηλικιας πουλι). Οπως προειπα στη φωλια υπαρχουν 3 νεοσσοι που τρεφονται αποκλειστικα απο τη μανα τους που δειχνει κουρασμενη και συνηθως ταιζει τα 2 μεγαλα και οχι το μικρο. τις τελευταιες μερες τα χωριζω και της αφηνω μονο το μικρο για καποιες ωρες εφ'οσον τα αλλα ειναι ταισμενα παντα και βλεπω μια ελαφρα βελτιωση και στο νεοσσο και σε αυτην, ειναι πιο ηρεμη. απο οτι καταλαβαινετε, φιλοι μου, υπαρχει αναγκη να βοηθησω και αυτην και το μικρο ταιζωντας με το χερι, εκτος κι αν προκειται για καποια βακτυριακη μολυνση κτλ. Ομως θα ηθελα να μου αναφερετε τεχνικες, κινδυνους, οι καποιες ιστιοσελιδες ή οτιδηποτε θεωρειτε πως πρεπει να προσεξω κατα το ταισμα με το χερι.
 
επισης φαινεται να εχει καποια παραλυση στα δαχτυλα των ποδιων.
 
στη φωλια ειχες βαλει αντιπαρασιτικο; Εκανες στους γονεις πριν διατροφικη προετοιμασια; βαζεις καθε μερα αυγο στους γονεις; οταν ειναι μαζι με τα αλλα το μωρο δεν το εχει ταϊσει καθολου; γιατι λες οτι η θηλυκια ειναι κουρασμενη; Εχει κανει και αλλες γεννες πριν απο αυτην; Εχει ασβεστιο;
 
ολα ειναι ενταξει οσον αφορα τη διατροφη, συνεχεια τη προσεχω συμφωνα με τους κανονες διατροφης για κοκατιλ και εν γενει για παπαγαλους. αντιπαρασιτικο στη φωλια δεν βαζω, δεν το ρισκαρω, βαζω στα υπολοιπα πουλια ομως. αυτο ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τα αλλα, ετσι την πιεζουν να ταιζει αυτα, 4 μερες περιπου τωρα μολις χτες το ταισε ενω ηταν και τα αλλα μεσα. εχει κανει αλλες γεννες μα βαζει τα αυγα τις σε αλλες φωλιες και κλοσσουν τα κοροιδα τα αλλα μου πουλια... ασβεστιο εχει σιγουρα, τρελενεται για οτιδηποτε περιεχει ασβεστιο. κουρασμενη ειναι επειδη τα ανατρεφει μονη της και κοιμαται πολυ λιγο, παιζει, πεταει ολα καλα, φωναζει κιολας, μα ειναι φορες που την βλεπω να ναι τοσο κουρασμενη που μολις καταλαβει πως τα χωριζω και παιρνω τα δυο, κατευθειαν παει ταιζει το μικρο και επειτα κοιμαται.. απο την αλλη βδομαδα πρωτα ο θεος θα την βοηθησω, γνωριζεις τι θα μπορουσα να κανω παραπανω απο ταισμα; και κυριως τους κινδυνους.. Το μικρο με το πιθανο προβλημα δεν μπορω να το βαλω σε καμια διαδικασια θεραπιας απο τις γνωστες για τετοιες περιπτωσεις και το εχω υποψιν μου, μα δεν μπορω να σκεφτω και τιποτα αλλο να κανω. Οποιαδηποτε συμβουλη-βοηθεια την εκτιμω ιδιαιτερως. σας ευχαριστω ολους εκτων προτερων. σε ευχαριστω πολυ Μαριλενακι.
 
εχει κανει αλλες γεννες μα βαζει τα αυγα τις σε αλλες φωλιες και κλοσσουν τα κοροιδα τα αλλα μου πουλια...

Τι εννοείς; Έχεις κι άλλα πουλιά στο ίδιο κλουβί;
Το ιδανικότερο είναι να έχει το κάθε ζευγάρι τον δικό του χώρο κατά την αναπαραγωγή, ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα.

Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς έναν πτηνίατρο για το πρόβλημα που έχει το μικρό στα πόδια, μήπως υπάρχει κάποια λύση και μπορέσετε να κάνετε κάτι, ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα... όσο είναι νωρίς.

Στο κλουβί που είναι το θηλυκό δεν είναι ο αρσενικός για να την βοηθήσει στο τάισμα; Εγώ θα σου πρότεινα αν βλέπεις ότι το μικρό ταϊζεται, αλλά όχι αρκετά να το ταϊζεις εσύ συμπληρωματικά και να το επιστρέφεις στη φωλιά. Δεν πρόκειται να πάθει κάτι αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής. Εξάλλου έχεις εμπειρία με το τάισμα στο χέρι... έτσι δεν είναι;

Μπορείς να κάνεις και το άλλο... μόλις δεις ότι τα μεγαλύτερα έχουν ταϊστεί να τα παίρνεις και να αφήνεις στη φωλιά το μικρότερο για να το ταϊζει το θηλυκό. Αν πιάσει το "κόλπο" έχει καλώς, αν όχι τότε το τάισμα από σενα είναι μονόδρομος.
 
θα με βοηθουσες παρα πολυ αμα ανεβαζες φωτο χωρις να ενοχλησεις τα πουλια οσο γινεται! Εχω μερικα ερωτηματα πρωτα..
η θηλυκια σου κουκος ειναι και τα βαζει σε αλλες φωλιες να τα κλωσσησουν αλλα; Και ποσες γεννες πριν εχει κανει;
μηπως την εχεις εξασθενησει καιθελει κανενα διαλειμμα γιατι θα τα εχει παιξει ο οργανισμος της;
πως ειναι δυνατον να τα ταϊζει μονη της; δεν εχει αρσενικο να μοιραζονται την δουλεια; τα κοκατιλ ειναι αρμονικο ζευγαρι και αναλαμβανουν και οι 2 την ευθυνη! Και στο κλωσσιμα και στην ανατροφη των νεοσσων;
για να λες τα κανει σε αλλες φωλιες και τα κλωσσανε αλλα τι εννοεις ακριβως;
εχεις και αλλα πουλια στο ιδιο κλουβι με φωλιες. Αυτο ειναι πολυ μπερδεμενο! Και δεν θα επρεπε καν να γινεται αμα γινεται! το καθε ζευγαρι πρεπει να ειναι μονο του σε ξεχωριστο κλουβι! Ελπιζω να μην εχεις και διαφορετικο ειδος κιολας εκει μεσα. Να τα χωρισεις οποσδοιποτε!
το μικρο αν γεννηθηκαν μεσα στην εβδομαδα ολα οπως λες ειναι ημερας ή κατι παραπανω και ειναι φυσιολογικο να μην το ταϊζει κανονικα οπως τα αλλα! Δεν νομιζω πως η μαμα του δεν ειναι στοργικη μητερα απλα δεν της εδωσες την ευκαιρια της! Μην περνεις βιαστηκες αποφασεις να το ταϊσεις αν δεν το εχεις ξανακανει γιατι εχει παρα πολλους κινδυνους! Και θα εχει ενα λογο παραπανω να σου παθει κατι γιατι δεν ειναι ουτε μιας εβδομαδας οποτε πρεπει να μεινει στη μαμα του!
η φωλια τι μεγεθος εχει; Εσυ οσο εχει τα μωρα να μην πηγαινεις σηνεχεια και τα βλεπεις γιατι θα αγχωθει και θα τα παρατησει! Μια φορα την μερα αν ειναι. τα μωρα βτης μην τα βγαζεις εξω ειναι πολυ μωρα ακομα. Να βλεπεις απλα οταν τα ανοιγεις να τα δεις αν ειναι ταϊσμενο το μικροτερο! Μην την αναστατωνεις πολυ
εγω στην φωλια χρησιμοποιω ροκανιδι που του εχω ανακατεψει σκονη για παρασιτα και δεν εχω βρει ποτε μου ουτε ενα ετσι! το υγρο στις φωλιες το αποφευγω απο μια μικρη εμπειρια σε μικρα παπαγαλακια σε φωλια που μου επαθαν πριξυμο στο ματι!
 
Τι εννοείς; Έχεις κι άλλα πουλιά στο ίδιο κλουβί;
Το ιδανικότερο είναι να έχει το κάθε ζευγάρι τον δικό του χώρο κατά την αναπαραγωγή, ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα.

Θα σου πρότεινα να πας το πουλάκι με το πρόβλημα στα πόδια σε έναν πτηνίατρο, μήπως και μπορέσει να κάνει κάτι, ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα... όσο είναι νωρίς.

Στο κλουβί που είναι το θηλυκό δεν είναι ο αρσενικός για να την βοηθήσει στο τάισμα; Εγώ θα σου πρότεινα αν βλέπεις ότι το μικρό ταϊζεται, αλλά όχι αρκετά να το ταϊζεις εσύ συμπληρωματικά και να το επιστρέφεις στη φωλιά. Δεν πρόκειται να πάθει κάτι αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής. Εξάλλου έχεις εμπειρία με το τάισμα στο χέρι... έτσι δεν είναι;

Μπορείς να κάνεις και το άλλο... μόλις δεις ότι τα μεγαλύτερα έχουν ταϊστεί να τα παίρνεις και να αφήνεις στη φωλιά το μικρότερο για να το ταϊζει το θηλυκό. Αν πιάσει το "κόλπο" έχει καλώς, αν όχι τότε το τάισμα από σενα είναι μονόδρομος.
εχω προσπαθησει πολλες φορες να τα χωρισω δεν θελουν και ως τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα, να φανταστειτε στη περασμενη γεννα, ολα τα μεγαλα πουλια εμπαιναν μεσα στη ξενη φωλια και τραγουδαγαν στα "ξενα" μωρα, 'η μπαινουν μερικες φορες και κλοσσουν ξενα μωρα...😛 ειναι πολυ παραξενο ξερω...
δεν νομιζω να αντεξει για πτηνιατρο ειναι μια ωρα μακρυα με το αμαξι.. Ο αρσενικος παει και τους τραγουδαει δεν τα ταιζει..😕
δεν θα ρισκαρω τοσο νωρις να το ταισω με το χερι, σκεφτομαι αργοτερα αν καταφερει να ζησει ως την αλλη βδομαδα να τρεφω τα αλλα που ναι πιο μεγαλα καλυτερα.
και ηδη κατι μερες τωρα κανω αυτο το"κολπο" που αναφερες να απομακρυνω τα μεγαλα για λιγες ωρες. σε ευχαριστω για το χρονο σου.
 
τι πουλια και ποσα εχεις ολα μαζι; και σε τι χωρο; και ποσες φωλιες;
δεν μου φαινονται και πολυ φυσιολογικα ολα αυτα..
 
δεν νομιζω να αντεξει για πτηνιατρο ειναι μια ωρα μακρυα με το αμαξι..

Ναι, όντως, μετά το σκέφτηκα κι έκανα edit στο μήνυμά μου, κάνε ένα τηλέφωνο τουλάχιστον για να πάρεις μία γνώμη, για το αν υπάρχει λύση ή όχι.

Όσο γι' αυτό που έχεις όλα μαζί τα πουλιά... ok, εσύ ξέρεις καλύτερα τα πουλιά σου. Εμείς σου είπαμε ποιο είναι το ιδανικό και το σωστό. Αν τα έχεις όλα μαζί δεν είναι κακό να τα παρατηρείς συχνά (αν δεν το κάνεις ήδη δλδ), για να δεις αν όλα βαίνουν καλώς.

Αν βλέπεις ότι υπάρχει αποτέλεσμα με το να απομακρύνεις τα μεγάλα για κάποιο χρονικό διάστημα και να αφήνεις το μικρό για να το ταϊζει το θηλυκό, τότε συνέχισε έτσι. Πρόσεξε μόνο μην ξεχαστείς και μείνουν τα άλλα πολλές ώρες ατάιστα και ψοφήσουν.

Καλή τύχη!
 
θα με βοηθουσες παρα πολυ αμα ανεβαζες φωτο χωρις να ενοχλησεις τα πουλια οσο γινεται! Εχω μερικα ερωτηματα πρωτα..
η θηλυκια σου κουκος ειναι και τα βαζει σε αλλες φωλιες να τα κλωσσησουν αλλα; Και ποσες γεννες πριν εχει κανει;
μηπως την εχεις εξασθενησει καιθελει κανενα διαλειμμα γιατι θα τα εχει παιξει ο οργανισμος της;
πως ειναι δυνατον να τα ταϊζει μονη της; δεν εχει αρσενικο να μοιραζονται την δουλεια; τα κοκατιλ ειναι αρμονικο ζευγαρι και αναλαμβανουν και οι 2 την ευθυνη! Και στο κλωσσιμα και στην ανατροφη των νεοσσων;
για να λες τα κανει σε αλλες φωλιες και τα κλωσσανε αλλα τι εννοεις ακριβως;
εχεις και αλλα πουλια στο ιδιο κλουβι με φωλιες. Αυτο ειναι πολυ μπερδεμενο! Και δεν θα επρεπε καν να γινεται αμα γινεται! το καθε ζευγαρι πρεπει να ειναι μονο του σε ξεχωριστο κλουβι! Ελπιζω να μην εχεις και διαφορετικο ειδος κιολας εκει μεσα. Να τα χωρισεις οποσδοιποτε!
το μικρο αν γεννηθηκαν μεσα στην εβδομαδα ολα οπως λες ειναι ημερας ή κατι παραπανω και ειναι φυσιολογικο να μην το ταϊζει κανονικα οπως τα αλλα! Δεν νομιζω πως η μαμα του δεν ειναι στοργικη μητερα απλα δεν της εδωσες την ευκαιρια της! Μην περνεις βιαστηκες αποφασεις να το ταϊσεις αν δεν το εχεις ξανακανει γιατι εχει παρα πολλους κινδυνους! Και θα εχει ενα λογο παραπανω να σου παθει κατι γιατι δεν ειναι ουτε μιας εβδομαδας οποτε πρεπει να μεινει στη μαμα του!
η φωλια τι μεγεθος εχει; Εσυ οσο εχει τα μωρα να μην πηγαινεις σηνεχεια και τα βλεπεις γιατι θα αγχωθει και θα τα παρατησει! Μια φορα την μερα αν ειναι. τα μωρα βτης μην τα βγαζεις εξω ειναι πολυ μωρα ακομα. Να βλεπεις απλα οταν τα ανοιγεις να τα δεις αν ειναι ταϊσμενο το μικροτερο! Μην την αναστατωνεις πολυ
εγω στην φωλια χρησιμοποιω ροκανιδι που του εχω ανακατεψει σκονη για παρασιτα και δεν εχω βρει ποτε μου ουτε ενα ετσι! το υγρο στις φωλιες το αποφευγω απο μια μικρη εμπειρια σε μικρα παπαγαλακια σε φωλια που μου επαθαν πριξυμο στο ματι!
ειναι δυσκολο να ανεβασω φωτο, δεν το ενοχλω καθολου, τα αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερα. Δεν ειναι κουκος, ειναι πανεξυπνη! αν βγαλω τις φωλιες πετανε τα αυγα τους παντου, συνεχιζουν να γεννουν, η προηγουμενη γεννα της ηταν περυσι.. κανονικα δηλαδη.. Το αρσενικο ο Σταυρος ζει στο δικο του κοσμο, μονο τους τραγουδαει.. σπανια τα ταιζει..
τα ιδια τα πουλια μου προτιμουν να ναι ολα μαζι, και οπως προειπα τιποτα δεν αλλαζει αν βγαλω τις φωλιες, εξαλου δεν ειναι αυτο το προβλημα να γεννουν μια φορα ανα 1, 2, η 3 χρονια.. ειναι υγιεστατα δοξα το θεο. και οι φωλιες ειναι για παιχνιδι για να πειραματιζονται με τον ηχο οπως κανουν οι παπαγαλοι..
2 φορες την ημερα ενοχλω τη φωλια, ειναι αναγκαιο να βγαζω τα μεγαλα για να αποφυγω το ταισμα με το χερι, εχω εμπειρια σε αυτο, μεγαλωσα αρκετα κοκατιλ μα δεν θελω να το ρισκαρω ξανα με τοσο μικρα.. αποκλειεται ωστοσο να τα παρατησει τα ηθελε πολυ, οταν ειχαν γεννηθει καποια απο αλλη τηνΤινα πηγαινε τα κλοσσαγε και τα φυλαγε μην παει κανα πουλι και τα πειραξει.. Τα κοκατιλ μου απο οταν γεννηθηκαν εχουν φωλιες, δεν σημαινει τιποτα το ιδιαιτερο γι αυτα, ουτε γεννοβολουν συνεχεια, το αν γενννησουν δεν εξαρταται απο τις φωλιες μα απο τη θεληση τους, το εχω διαπιστωσει και απο φορες που τις ειχα βγαλει.. μονο που ξεφευγουμε απο το θεμα νομιζω... εξαλου αν θελουν κατι και δεν το εχουν, ειτε φωλια ειτε καποιο δοχειο, ειτε παιχνιδι σε συγκεκριμενο μερος μου φωναζουν... ειμαι σκλαβος τους! το κλουβι το χουν διαμορφωσει αυτα οπως θελουν.. Τι ψαχνεις τωρα;:D απλα για τα βασικα tips ταισματος και τους κινδυνους θελω να τσεκαρω, γιατι πανε κατι μηνες απο οταν ταιζα και δεν εχω καλη μνημη...



επιστρεφω σε λιγο...
 
εχω προσπαθησει πολλες φορες να τα χωρισω δεν θελουν και ως τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα

Πως το καταλαβες δηλαδη οτι δεν θελουν και τι προσπαθεια εκανες για να βγαλεις το ζευγαρι;

δεν νομιζω να αντεξει για πτηνιατρο ειναι μια ωρα μακρυα με το αμαξι.
αν καταφερει να ζησει ως την αλλη βδομαδα να τρεφω τα αλλα που ναι πιο μεγαλα καλυτερα.

Σε τοσο ασχημη κατασταση ειναι το πουλι;Γιατι το αφησες να γεννησει εφοσον ειναι εξασθενημενο;Γιατι ξαφνικά να ηρθε σε αυτη την κατασταση αποκλειεται...
 
νομιζω οτι εχεις κανει συμαντικα λαθη με τα πουλια σου αλλα δεν νομιζω να θες να κανεις κατι αλλο γιαυτα γιατι εχεις βολευτει ετσι.. Τα πουλια σου συγχωρεσαι με δεν νομιζω!
μαλλον δεν θελεις να αναφερθω σε τιποτα αλλο απο οτι καταλαβα εκτος απο το πως να ταϊσεις το μωρο αλλα αμα βλεπω πραγματα που δεν τα θεωρω σωστα ή κατι νομιζω οτι ειναι λαθος νομιζω οτι πρεπει να στο πω.. Δεν θελω να στην πω ουτε τιποτα αλλο απλα να σου δειξω αυτα που πιστευω εγω για λαθη..
και αυτο με τις φωλιες το θεωρω λαθος και γενικα πως τα εχεις τα πουλια σου ετσι ολα μαζι οτι κανουν, οως να ειναι, αλληλοβοηθειες και σχετικα το θεωρω μεγαλο λαθος!
και δεν ειπες σε τι χωρο και που τα εχεις...
 
τι πουλια και ποσα εχεις ολα μαζι; και σε τι χωρο; και ποσες φωλιες;
δεν μου φαινονται και πολυ φυσιολογικα ολα αυτα..
προκειται για 8 κοκατιλ, ζουν απολυτα αρμονικα μεταξυ τους απορω γιατι να μην τα εχω μαζι, καθε μερα τα αφηνω ελευθερα στο σπιτι, το κλουβι τους ειναι γυρω στο 1,50-1,80 καθε πλευρα, τα κοκατιλ ειναι πολυ ηρεμα πουλια, σε οσα φορουμ ειμαι μελος κυριως ξενα ολοι μαζι τα εχουν, εξαλου τα ζευγαρια δεν ειναι τοσο "αυστηρα" αλλαζουν συντροφους μερικα απο τα κοκατιλ μου και δεν μπορω να τα χωρισω γιατι στεναχωριουνται, ομως τονιχω ξεφυγαμε...
 
νομιζω οτι εχεις κανει συμαντικα λαθη με τα πουλια σου αλλα δεν νομιζω να θες να κανεις κατι αλλο γιαυτα γιατι εχεις βολευτει ετσι.. Τα πουλια σου συγχωρεσαι με δεν νομιζω!
μαλλον δεν θελεις να αναφερθω σε τιποτα αλλο απο οτι καταλαβα εκτος απο το πως να ταϊσεις το μωρο αλλα αμα βλεπω πραγματα που δεν τα θεωρω σωστα ή κατι νομιζω οτι ειναι λαθος νομιζω οτι πρεπει να στο πω.. Δεν θελω να στην πω ουτε τιποτα αλλο απλα να σου δειξω αυτα που πιστευω εγω για λαθη..
και αυτο με τις φωλιες το θεωρω λαθος και γενικα πως τα εχεις τα πουλια σου ετσι ολα μαζι οτι κανουν, οως να ειναι, αλληλοβοηθειες και σχετικα το θεωρω μεγαλο λαθος!
και δεν ειπες σε τι χωρο και που τα εχεις...
ειχα βγει δεν μπορω πανω απο ενα υπολογιστη τοσες ωρες.. Κοιτα αγαπητη μου, εχω εμπειρια με τα πουλια, εξαλου ο καθενας τα παιδακια και τα ζωακια του οπως τα μαθει. τα δικα μου επιλεγω να τα εχω με αυτο τον τροπο και πιστεψε με μεχρι και ο πτηνιατρος παρεξενευτηκε με το ποσο ηρεμα και ζωηρα ειναι, εξαλου τα κοκατιλ ζουν σε κοπαδι, και οπως προειπα οσους γνωριζω εχουν πολλα το γεγονος πως δεν εχεις εσυ δεν με αφορα και ουτε ειναι απαραιτητα το σωστο. το σωστο κυμαινεται συμφωνα με τις αναγκες της εκαστοτε περιστασης. Εκτος πια κι αν δεν γνωριζεις να με βοηθησεις, ζητησα κατι απολυτα συγκεκριμενο..



Πως το καταλαβες δηλαδη οτι δεν θελουν και τι προσπαθεια εκανες για να βγαλεις το ζευγαρι;




Σε τοσο ασχημη κατασταση ειναι το πουλι;Γιατι το αφησες να γεννησει εφοσον ειναι εξασθενημενο;Γιατι ξαφνικά να ηρθε σε αυτη την κατασταση αποκλειεται...
😀 :D
ποιος ρε φιλε μου η Αργκη, η μαμα νομισες οτι ειναι αρρωστη; 😀 για το μωρο μιλω, ψαχνεις να βρες αφορμη να προσβαλεις; 😀 πλακα εχεις..
οκ, και το θεμα γιατι δεν τα χωριζω ειναι πως η Αργκυ εχει 2 αγορια κοκατιλ και θελει και τους δυο αν δεν τους εχει δεν τρωει, φωναζει και τα λοιπα, 😀 η Αρκυ δοξα το θεο ειναι μια χαρα.. Πες κι αλλα... Τιποτα για ταισμα στο χαρι ξερεις; Περα απο τα βασικα γιατι δεν ξερω αν στο χω πει τα ξερω...😀 πλακα κανω..
 
δεν υπαρχει προβλημα στο να τα εχεις ολα μαζι τα κοκατιλ να συμβιωνουνε ειναι κοινωνικα πουλια! Υπαρχει στο οτι τα εχεις ολα μαζι (8 κοκατιλ!) με φωλιες μεσα και δεν ξερεις και εσυ τι γινεται εκει μεσα. το καθε ζευγαρι θελει το χωρο του την φωλια του γιατι αλλιως δημιουργουνται προβληματα. και αυτα τα προβληματα που αντιμετωπιζεις απο εκει πηγαζουν! βρες το ταιρι του καθενος χωρισε τα ζευγαρια και θα δεις τεραστια διαφορα με το τωρα. ακομα και ο αρσενικος σου θα γινει φυσιολογικος πατερας (με μια θηλυκια) και δεν θα ειναι στον κοσμο του οπως λες!

τα κοκατιλ μου και δεν μπορω να τα χωρισω γιατι στεναχωριουνται

αυτο που λες πως το καταλαβες δηλαδη. Αν βαλεις το καθε ταιρι του μονο του δεν νομιζω να λυπηθουν πολυ και θα ασχοληθουν κανονικα με τα μικρα τους!
οι βαλτα καθε ζευγαρι χωριστα ή βγαλε τις φωλιες!

ναι ξερω παλι θα μου πεις οτι ξεφυγα απο το θεμα οποτε θα ηταν καλητερα να μην ξαναγραψω γιατι σιγουρα παλι θα ξεφυγω... Οποτε σταματαω εδω για να μην αναγκαζεσαι να δινεις λογο και σε μενα για το πως τα εχεις εσυ τα πουλια σου. αυτο ειναι οντως δικο σου θεμα.
εγω χρησιμοποιω την exact για κρεμα για παπαγαλους που θεωρω οτι ειναι και η καλητερη. το πως την φτιαχνεις εχει σχεση με την ηλικια του πουλιου
αυτα..
 
το γεγονος πως δεν εχεις εσυ δεν με αφορα και ουτε ειναι απαραιτητα το σωστο. το σωστο κυμαινεται συμφωνα με τις αναγκες της εκαστοτε περιστασης. εκτος πια κι αν δεν γνωριζεις να με βοηθησεις

πραγματικα δεν μπορουσα να αντισταθω! Εχεις δικιο δεν εχω και δεν ξερω τιποτα για πουλια και κυριως για κοκατιλ! απλα σαν εμπειρος που εισαι για τα πουλια σου ριξε μια μιατια μονο μια ματια γεδω μεσα να δεις ποσοι πολλοι εχουν παπαγαλους με τον τροπο που τους συμπεριφερεσαι εσυ και μετα κανε οτι θελεις! Πραγματικα σταματαω τωρα γιατι ειναι και ανωφελο ολο αυτο απλα δεν μαρεσει να βλεπω να βασανιζονται/τηρανιουνται τα ζωα.. αλλα ενταξει αφου ξερεις και εχεις πειρα δικο μου λαθος! Καληνυχτα!
 
δεν υπαρχει προβλημα στο να τα εχεις ολα μαζι τα κοκατιλ να συμβιωνουνε ειναι κοινωνικα πουλια! Υπαρχει στο οτι τα εχεις ολα μαζι (8 κοκατιλ!) με φωλιες μεσα και δεν ξερεις και εσυ τι γινεται εκει μεσα. το καθε ζευγαρι θελει το χωρο του την φωλια του γιατι αλλιως δημιουργουνται προβληματα. και αυτα τα προβληματα που αντιμετωπιζεις απο εκει πηγαζουν! βρες το ταιρι του καθενος χωρισε τα ζευγαρια και θα δεις τεραστια διαφορα με το τωρα. ακομα και ο αρσενικος σου θα γινει φυσιολογικος πατερας (με μια θηλυκια) και δεν θα ειναι στον κοσμο του οπως λες!

τα κοκατιλ μου και δεν μπορω να τα χωρισω γιατι στεναχωριουνται

αυτο που λες πως το καταλαβες δηλαδη. Αν βαλεις το καθε ταιρι του μονο του δεν νομιζω να λυπηθουν πολυ και θα ασχοληθουν κανονικα με τα μικρα τους!
οι βαλτα καθε ζευγαρι χωριστα ή βγαλε τις φωλιες!

ναι ξερω παλι θα μου πεις οτι ξεφυγα απο το θεμα οποτε θα ηταν καλητερα να μην ξαναγραψω γιατι σιγουρα παλι θα ξεφυγω... Οποτε σταματαω εδω για να μην αναγκαζεσαι να δινεις λογο και σε μενα για το πως τα εχεις εσυ τα πουλια σου. αυτο ειναι οντως δικο σου θεμα.
εγω χρησιμοποιω την exact για κρεμα για παπαγαλους που θεωρω οτι ειναι και η καλητερη. το πως την φτιαχνεις εχει σχεση με την ηλικια του πουλιου
αυτα..
γνωριζω πολυ καλα πως ειναι μεσα στο κλουβι το καθε ενα εχει το χωρο και τη φωλια του την οποια δεν την πλησιαζουν τα αλλα αν πας καμια βολτα σε κανα παρκο που ειναι ολα τα πουλια μαζι και παρολα αυτα διατηρουν την περιοχη του ο καθενας θα καταλαβεις. Ο Σταυρος ειναι αλλο θεμα, πρωτον ειναι μικρος ακομη για μωρα.. και ακομη κι αν βοηθαγε, αν ξερεις απο κοκατιλ, παντα το πιο αδυναμο το εγκαταλειπουν, και ζευγαρι αν ναι.. Το θεμα σε αυτο το φορουμ ειναι πως ολοι νομιζετε πως αυτο που κανετε εσεις ειναι και το σωστο, αν ξερατε καλα ομως θα λεγατε πως δεν ξερετε τιποτα ομως το καθε πουλι διαφερει, οπως προειπα σταματανε να τρωνε και φωναζουν μηπως να τα αφησω να πεθανουν για να βεβαιωθειτε οτι θελουν να ζουν μαζι:D. τα πουλια μου ειναι ολα εξημερωμενα. και δεν βρισκω το λογο να βγαλω τις φωλιες, εφοσον γεννουν οταν ειναι η εποχη τους και ειναι υγιεστατα.
αυτη τη επιμονη σου να επιβληθεις δεν την καταλαβαινω, 10 χρονια εχω κοκατιλ θα μου πεις εσυ τωρα; χαλαρωσε λιγο. και ζητησα πληροφοριες περα απο τα βασικα, οχι για τροφες αλλα για ασθενιες που ισως να μην γνωριζω ..:D και μαθετε να διαβαζετε τα ιδια και τα ιδια πειτε απλα πως δεν ξερετε τιποτα για να με βοηθηστε,
Νομιζω πως πρεπει να ξανα πουμε τους κανονες το φορουμ, οι αποψεις που εκφραζονται αντιπροσωπευουν το εκαστοτε ατομο, δεν μπορουν να επιβληθουν (με το να επαναλαμβανονται ξανα και ξανα), και δεν σημαινει πως ειναι σωστες. επιπροσθετως, κπαντας σε ενα θεμα οταν γνωριζεις για αυτο και απαντας μονο σε αυτο.

ποτε δεν μπορεις να πεις πως τα ξερεις ολα ή το τι ειναι καλυτερο για καποιον που δεν γνωρισες και δεν θα γνωρισεις ποτε, σκεψου μονο αν σε ακουγα, θα μπορουσαν μεχρι στο θανατο των πτηνων μου να οδηγησουν οι συμβουλες σου, εφοσον (επαναλαμβανω) σταματουν να τρωνε για μερες αν ειναι χωριστα ( και μιλω χωριστα σε ζευγαρια).:)
 
😀 :D
ποιος ρε φιλε μου η Αργκη, η μαμα νομισες οτι ειναι αρρωστη; 😀 για το μωρο μιλω, ψαχνεις να βρες αφορμη να προσβαλεις; 😀 πλακα εχεις..
οκ, και το θεμα γιατι δεν τα χωριζω ειναι πως η Αργκυ εχει 2 αγορια κοκατιλ και θελει και τους δυο αν δεν τους εχει δεν τρωει, φωναζει και τα λοιπα, 😀 η Αρκυ δοξα το θεο ειναι μια χαρα.. Πες κι αλλα... Τιποτα για ταισμα στο χαρι ξερεις; Περα απο τα βασικα γιατι δεν ξερω αν στο χω πει τα ξερω...😀 πλακα κανω..

Μην εισαι τοσο πλακατζης.. Κρυωσαμε. Εχω μεγαλωσει κι εγω μικρα στο χερι.

Οσο για την Αρκυ σου τι να πω.. Πιο πανω λες οτι η θηλυκια σου ειναι εξαντλημενη. Οτι ταιζει τα μικρα και κοιμαται.😕
 
κοιτα κοριτσακι μου ή οτι κι αν εισαι, με αυτο το σκεπτικο του τι κανουν οι αλλοι και πως συμπεριφερονται στα πτηνα τους και να το κανουμε ολοι ειναι ασχημο. Ειναι σα να μου λες να γινουμε ολοι προβατα, δεν ξερω αν εχεις μαθει αν ενα προβατο πεσει στο γκρεμο πεφτει ολο το κοπαδι. στα πουλια μου φερομαι πολυ ενταξει και μου το αποδεικνυουν καθε μερα. αυτο που παρατηρησα σε αυτο το φορουμ ειναι οτι (οι χρηστες) αμα χρειαστει καποιος βοηθεια δεν βοηθατε παρα μονο κρινετε, οταν μαθετε να βοηθατε και οχι να κρινετε τα ξαναλεμε ( χωρις να θελω να προσβαλλω το φορουμ, ζητω συγνωμη στον αντμιν αν το κανω, ομως τονιζω οτι αναφερομαι μονο στους χρηστες). και κατι αλλο που ηθελα να πω οτι εγεγργραμενος και σε αλλα φορουμ και τετοιους χρηστες-κριτες δεν εχω ξαναδει. Ο καθενας κρινει τον εαυτο του, κανεις δεν ειναι τελειος. Ξεκινησαμε απο το μωρο κοκατιλ και φτασαμε πως τα πουλια μου ειναι δυστυχισμενα, ελεος. τραβα για ψυχολογος ζωων αν ειναι ετσι, και οχι τιποτα αλλο λυπαμαι οσα μικρα παιδια μπαινουν μεσα που χουν κατοικιδια για πρωτη φορα και τα παρασυρετε και τα στεναχωρειτε πιστευοντας εσεις οτι ειστε ειδημονες..



Μην εισαι τοσο πλακατζης.. Κρυωσαμε. Εχω μεγαλωσει κι εγω μικρα στο χερι.

Οσο για την Αρκυ σου τι να πω.. Πιο πανω λες οτι η θηλυκια σου ειναι εξαντλημενη. Οτι ταιζει τα μικρα και κοιμαται.😕
😀 κουρασμενη ειπα δεν ειπα οτι ειναι του θανατα, ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.
 
Σας παρακαλω παρα πολυ, οποιος γνωριζει και επιθυμει να βοηθησει τον Αργυρη, ας παντησει μονο στην ερωτηση που εκφραζει στο αρχικο πόστ. Αν συνεχιστουν οι διαπληκτισμοι το θεμα θα κλεισει.
 
Back
Top