Διατροφή Χρειάζεται να προμηθευτώ υγρό ασβέστιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
παιδια σκεφτομαι την αγορα υγρού ασβεστίου Landmark Ασβέστιο για πτηνά. είμαι πριν την δευτερη γεννα στα ζευγάρια μου και ηθελα να ρωτησω αν πρέπει αν το προμηθευτω, σημειωνω οτι υπαρχει σουπιοκοκκαλο και grit αλλα δεν υπαρχει απευθειας εκθεση σε ηλιακο φως αλλα ουτε και λαμπες HVA... Ποια ειναι η γνωμη σας... ΥΓ συγνωμη αν σας εχω ζαλισει με τα ποστ μου αλλα ευτυχως η δυστηχως οι φτερωτει μας φιλοι ειναι απο τις λιγες ασχολιες που μας κανουν να ξεφευγουμε λιγο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλό είναι να το έχεις. Καλό είναι επίσης να δίνεις δύο τρεις μέρες πριν τη γέννηση των αυγών. Αν χρειάζεται πραγματικά ή όχι να έχεις, το μαθαίνεις μόνο όταν υπάρξει πρόβλημα και δεν έχεις πρόχειρο για να χορηγήσεις άμεσα σε μια περίπτωση δυστοκίας.

Επομένως έχε το να βρίσκεται και δίνε δύο τρεις μέρες πριν προληπτικά.
 
Δοσολογία: Σε 500 ml πόσιμου νερού ή ανά 200 gr μαλακής τροφής ή αυγοτροφής. 1ml=20 σταγόνες Προετοιμασία Αναπαραγωγή Πτερόρροια 1ml/2 ημέρες 1ml/μέρα παρά μέρα 1ml/3 ημέρες η δοσολογια ειναι αυτη! Αναθεμα αν καταλαβαινω τι εννοει! 😛
 
Δοσολογία: Σε 500 ml πόσιμου νερού ή ανά 200 gr μαλακής τροφής ή αυγοτροφής. 1ml=20 σταγόνες Προετοιμασία Αναπαραγωγή Πτερόρροια 1ml/2 ημέρες 1ml/μέρα παρά μέρα 1ml/3 ημέρες η δοσολογια ειναι αυτη! Αναθεμα αν καταλαβαινω τι εννοει! 😛
3-4 σταγόνες σε ποτήστρα 100ml μέρα παρά μέρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
πριν γεννησει και μεχρι να τελειωσει την ωοτοκια;
 
πριν γεννησει και μεχρι να τελειωσει την ωοτοκια;
Όχι τόσο πολύ, μπορεί να δημιουργήσεις το αντίθετο πρόβλημα.
Δυο τρεις μέρες το πολύ θα δώσεις και αφού κάνει το τρίτο αυγό άλλες δύο μέρες.
Κανονικά αν έχεις σουπικόκκαλο στο κλουβί και ισορροπημένη διατροφή όλως επικουρικά χρειάζεται απλά για την σιγουριά σου.
 
Back
Top