Αναπαραγωγή Χρειάζεται να ρίξω ψειρόσκονη στη φωλιά;

nessus9201

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα παιδια. Εφτασε η ωρα που θα βαλω τα καναρινια μου για αναπαραγωγη κ θελω να ρωτησω το εξης. Μεχρι τωρα στην φωλια δεν εβεζα σκονη για ψειρες φετος ομως το σκεφτομαι. Τι πιστευετε τελικα ειναι απαραιτητη η οχι; Ρωταω βασικα επειδη δεν θελω χωρις λογο να επιβαρυνω τα πουλια με φαρμακα κ διαφορα τετοια.
 
οτι πρεπει να βαλεις κατι για τις ψειρες ειναι σιγουρο. τωρα τι θα βαλεις ειναι κατι που ο καθενας εχει και μια διαφορετικη αποψη. Εγω οταν βαζω τις φωλιες στα πουλια τις εχω ψεκασει μια μερα πριν με frondline και δεν εχω προβλημα με ψειρες ολη την αναπαραγωγικη περιοδο
 
ναι μπορείς να ρίξεις ψειρόσκονη και πριν κάνει τα αυγά αλλά ακόμη και πάνω στα αυγά να ρίξεις δεν θα χεις πρόβλημα! Όταν βγουν οι νεοσσοί καλό είναι να το αποφύγεις!
 
Καλημερα, βαλε στο νημα (τριχα) PINEX POWDER περσυ εβαλα στα gloster και δεν ειχα κανενα προβλημα ΣΗΜ. (πριν κανει φωλια)
 
Καλημερα, βαλε στο νημα (τριχα) PINEX POWDER περσυ εβαλα στα gloster και δεν ειχα κανενα προβλημα ΣΗΜ. (πριν κανει φωλια)

Η γνώμη μου είναι οτι αυτό είναι λάθος. Ολο το νήμα της φωλιάς(και δεν είναι λίγο) περνάει απο το στόμα της θηλυκιάς. Μπορεί τα σύγχρονα σκευάσματα να λένε οτι είναι ακίνδυνα ακόμα να και πέσουν επάνω σε πουλιά ή νεοσσούς, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να πηγαίνουν σε τέτοιες
ποσότητες στο στομάχι του πουλιού.
 
ψειροσκονη

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες. Το αποφασισα τελικα θα βαλω σκονη αλλα λιγο.
 
Δηλαδή το να βαλεις Raff σκονη στο χαρτί στο πατο του κλουβιού ενω είναι σε αναπαραγωγή είναι κακό; Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Τώρα φτιάχνει την φωλιά της. Μπορεί αυτή η σκόνη να μπεί και στην φωλιά της;
 
Back
Top