Διατροφή Χρειάζεται να τους δίνουμε άργιλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Niki

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2016
Μηνύματα
54
Διαβάζοντας είδα ότι πάνε κ τρώνε άργυλο χρειάζεται να τους δίνουμε ή είναι περιττό;
 
Υπάρχει αυτό το προϊόν κυρίως για αμαζόνιους και μακάο, εγώ το παίρνω που και που και το τρώνε μετά μανίας οι ροζέλλες μου και τα red rumpeds.
product_thumb.php

Για τα πιο μικρά μπορείς να δίνεις και αυτό
22aa99c395530ff5522648f00a9803cc.jpeg
 
έχω ένα βαζάκι σκόνης άργυλου απο παραλία, θα μπορούσα να δώσω απ'αυτό;
 
έχω ένα βαζάκι σκόνης άργυλου απο παραλία, θα μπορούσα να δώσω απ'αυτό;
Όχι κατά την γνώμη μου. Ούτε ξέρεις τι μπορεί να περιέχει ένα προϊόν που δεν απευθύνεται ειδικά σε πουλιά. Εξάλλου ο άργιλος που λέμε, είναι καφέ ο δικός μας είναι γκριζοπράσινος.
 
k μενα γκρι ειναι αλλα οκ! Ελεγα μηπως ειναι καλύτερα!

επίσης βρήκα την ωραια συνταγή για στικάκια εδώ μέσα και εφτιαξα λιγα με μια μικρή παραλλαγή, εβαλα κουακερ τροφη παπαγαλου, αυγοτροφη, γύρη, δυόσμο αποξηραμένο, αλευρι ολικής, λιναρόσπορο, νερο γλυκοζη... ελπιζω να μην ήμουν υπερβολική, (έτριψα και λίγο σουπιοκοκκαλο που το σνομπαρει)
 
O άργιλος πιστεύεται ότι δεσμεύει τις τοξίνες απο τις τροφές των άγριων παπαγάλων ώστε να αποβληθούν με τις κουτσουλιές. Εμείς που τους κρατάμε στα κλουβιά και τους ταίζουμε τροφές χωρίς τοξίνες, τι λόγο έχουμε να τους δίνουμε άργιλο;
 
... Εμείς που τους κρατάμε στα κλουβιά και τους ταίζουμε τροφές χωρίς τοξίνες , τι λόγο έχουμε να τους δίνουμε άργιλο;
Σκέφτομαι εγώ τώρα... Και που ξέρουμε ότι δεν περιέχουν τοξίνες (σε μικρές ποσότητες βέβαια) οι τροφές (φρούτα και λαχανικά) που ταΐζουμε; 'Έχοντας άργιλο στη διάθεση των πουλιών μήπως θα ήταν καλύτερα;... Κάποτε βέβαια που είχα ένα μπλοκ στο κλουβί ουδέποτε το πλησίασαν (αντιθέτως με το καρβουνάκι).
 
Σκέφτομαι εγώ τώρα... Και που ξέρουμε ότι δεν περιέχουν τοξίνες (σε μικρές ποσότητες βέβαια) οι τροφές (φρούτα και λαχανικά) που ταΐζουμε; 'Έχοντας άργιλο στη διάθεση των πουλιών μήπως θα ήταν καλύτερα;... Κάποτε βέβαια που είχα ένα μπλοκ στο κλουβί ουδέποτε το πλησίασαν (αντιθέτως με το καρβουνάκι).

Σίσσυ, αναφερεσαι σε κάποιες συγκεκριμένα; Π.χ. σε πιθανά φυτοφάρμακα; Δεν τα δεσμεύει ο άργιλος απ'οσο ξέρω. Κι εγώ δεν έχω διαβάσει για πουλιά στην αιχμαλωσία που να τον τρώνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σίσσυ, αναφερεσαι σε κάποιες συγκεκριμένα; Π.χ. σε πιθανά φυτοφάρμακα; Δεν τα δεσμεύει ο άργιλος απ'οσο ξέρω. Κι εγώ δεν έχω διαβάσει για πουλιά στην αιχμαλωσία που να τον τρώνε.
Ναι, φυτοφάρμακα σκεφτόμουν Ανέστη...
 
Σίσσυ για τα φυτοφάρμακα μπορείς να χρησιμοποιείς καρβουνάκι και ζεόλιθο. Δε γνωρίζω δοσολογίες (δε χρησιμοποιώ ακόμη).
Πάντως το καλύτερο είναι η αποφυγή της έκθεσης (βιολογικά ή άγρια χόρτα).
 
Niki@ επειδή το Στικ που έφτιαξες περιέχει αυγοτροφή, η οποία δεν διατηρείται, με αλλα λόγια αλλοιώνεται γρήγορα, μήπως θα έπρεπε να εισαι προσεκτική στο πόσο θα το αφήσεις μέσα στο κλουβι; Μάλλον οχι για πάνω απο μια μέρα.

επίσης βρήκα την ωραια συνταγή για στικάκια εδώ μέσα και εφτιαξα λιγα με μια μικρή παραλλαγή, εβαλα κουακερ τροφη παπαγαλου, αυγοτροφη, γύρη, δυόσμο αποξηραμένο, αλευρι ολικής, λιναρόσπορο, νερο γλυκοζη... ελπιζω να μην ήμουν υπερβολική, (έτριψα και λίγο σουπιοκοκκαλο που το σνομπαρει)
 
Σ'ευχαριστώ που το επισημαίνεις καθότι και άσχετη ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι μόνο την πρώτη μέρα τα ακούμπησε, άντε και τη δεύτερη. Μετά έγιναν πολύ σκληρά, μάλλον έβαλα παραπάνω γλυκόζη από το απαιτούμενο. Όταν λέω αυγοτροφή εννοώ την συσκευασμένη. Την οποία της βάζω και έχει για μέρες να τρώει. Είναι λάθος αυτό; Επίσης το σακουλάκι με το περιεχόμενο πρέπει να το διατηρώ στο ψυγείο;
 
Νίκη, δεν ξέρω ποια αυγοτροφή χρησιμοποιείς, και ποιες οι συνθήκες αποθήκευσής της. Μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις τις οδηγίες στην συσκευασία και στο διαδίκτυο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όταν λέω αυγοτροφή εννοώ την συσκευασμένη. Την οποία της βάζω και έχει για μέρες να τρώει. Είναι λάθος αυτό; Επίσης το σακουλάκι με το περιεχόμενο πρέπει να το διατηρώ στο ψυγείο;
Είναι αυγοτροφή συσκευασμένη που γράφει eggfood και έχει όνομα μάρκας;
Καλύτερα όχι στο ψυγείο αλλά σε ξηρό και αεριζόμενο μέρος μέσα στην συσκευασία αγοράς της, καλά κλειστή.
 
ναι Μαρία! Ειναι συσκευασμένη μαρκας! Ευυχαριστώ
 
Back
Top