Γενικά Χρειάζεται ο παπαγάλος βιβλιάριο υγείας για να ταξιδέψει με ΚΤΕΛ;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Έχω όμως διάφορες απορίες. Θα ξεκινήσω με το κτελ. Με ρώτησαν χωρίς να υπάρχει βέβαια κανένα πρόβλημα ή παράξενο βλέμμα οι οδηγοί αν υπάρχει βιβλιάριο υγείας και τους απάντησα πως δεν χρειάζεται για την συγκεκριμένη ράτσα. Τι ισχύει όμως στην πραγματικότητα; Γνωρίζει κάποιος; κάποια;

Επίσης στο λεωφορείο είχα την Λινκ πάνω στα πόδια μου και δεν άφησα το κλουβί στην διπλανή θέση παρά το γεγονός ότι ήταν άδεια. Από όποια πλευρά είχα το κεφάλι, αριστερά αν ήθελα απλά να κλείσω τα μάτια ή δεξιά αν ήθελα να χαζεύω έξω γυρνούσε και η Λινκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αύριο όμως γιατί σε λίγο θα κοιμηθώ ☹
Για τα ΚΤΕΛ χρειάζεσαι μια βεβαίωση απο κτηνίατρο ότι είναι υγειες! Τυπική διαδικασία πήγαινε σε έναν εδώ Λευκάδα και μπαμ μπαμ
 
Δεν έχω άποψη, αλλά κάθε φορά που θα ταξιδεύει ο Άγγελος, θα παίρνει και τη βεβαίωση;
Βρήκα αυτό, το οποίο μιλά για βιβλιάριο υγείας. Στη θέση του Άγγελου θα το συζητούσα με τν κτηνίατρο.
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άρα όπως είπε και ο Παναγιώτης πηγαίνω σε έναν κτηνίατρο/πτηνίατρο και παίρνω μια τυπική βεβαίωση για 2 χρόνια και απλά την κουβαλάω μαζί μου σε κάθε μεταφορά.

Τα δύο χρόνια το σκέφτηκα με βάση το:

Προκειμένου να επιτραπεί η μεταφορά μικρών κατοικίδιων ζώων, αυτά θα πρέπει να συνοδεύονται υποχρεωτικά από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο τους. Ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος θα πρέπει να επιδεικνύει το διαβατήριο του ζώου ή το βιβλιάριο υγείας, το οποίο να είναι ενημερωμένο τουλάχιστον κατά την τελευταία διετία.
 
Άγγελε, θα σου έλεγα να ζητήσεις από τον γιατρό να σου φτιάξει, (δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό φυσικά) βιβλιάριο υγείας...
... Και από τα μέλη μας, αν γνωρίζουν / έχουν δει και που ή αν κατέχουν βιβλιάριο υγείας για πουλιά, ώστε να δούμε περί τίνος πρόκειται και να το δείξεις στον γιατρο.
Ανέστη, Φοίβος , εσύ που διαβιώνεις σε πιο οργανωμένο κράτος, μήπως έχεις υπόψη σου κάτι, ώστε να κατευθύνεις τον Άγγελο και τον γιατρό ενδεχομένως;
 
Εγώ βρήκα αυτό http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=LEGISSUM:f83009&from=EL δυστυχώς απ' το γραφείο δεν καταφέρνω να το διαβασω αναλυτικά και να δω, μιλάει παντως για τις ενδοκοινοτικές μετακινήσεις. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τις μετακινήσεις εντος της Ελλάδας, αλλά έχει και πολλές παραπομπές που πρέπει να διαβαστούν. Πιστεύω ότι στην "χειρότερη" κάποιος γιατρός θα ξέρει τι να μας πει.
 
Λογικα παιδια οποιο ζωο η πτηνο κ αν ειναι, οταν κινηται με μεσα μαζικης μεταροφας η μπαινη σε χωρους συνεστιασης κοινου απαιτειται να εχει μαζι του χαρτια που να πιστοποιη οτι ειναι υγιες.Αυτο το λεω χωρις να γνωριζω την νομοθεσια αν το απαιτει δηλ η οχι ο νομος αλλα βαση λογικης ετσι πρεπει να ειναι.
 
Όχι δεν χρειάζεται κάθε φορά ν παίρνει βεβαίωση αναγράφει πάνω μια ημερομηνία ο κτηνίατρος για το επόμενο τσεκ απ ας το πούμε έτσι και πας κανονικά
 
Ανέστη, Φοίβος , εσύ που διαβιώνεις σε πιο οργανωμένο κράτος, μήπως έχεις υπόψη σου κάτι, ώστε να κατευθύνεις τον Άγγελο και τον γιατρό ενδεχομένως;

Ναι, πιο οργανωμένο κράτος που ενώ επιτρέπονται τα σκυλιά παντού, όλοι περπατάνε με σκυλιά στο χέρι, μπαίνουν στα μαγαζιά, τα μαγαζιά έχουν όλα μπολ με νερό στην πόρτα, ταμπέλες ότι είναι ευπρόσδεκτα κτλ, απαγορεύονται σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς με εξαίρεση μόνο τα σκυλιά οδηγούς. Δεν μπορώ δηλαδή να πάω ούτε στον αδερφό μου 2 ώρες δρόμο με το λεωφορείο και να πάρω ένα σκυλί 2 κιλων ούτε σε κλουβί ούτε σε τσάντα ούτε καθόλου. Ούτε με το τρένο. 🙄

Μέχρι τώρα με το πουλί δεν έχει χρειαστεί να σκεφτούμε ούτε να ρωτήσουμε αν χρειάζεται κάτι μιας και δεν σκοπεύουμε να την μετακινήσουμε για ένα Σ/Κ ας πούμε.
 
Καλησπέρα δεν χρειάζεται βιβλιάριο η κατι τέτοιο βαλτο στο κλουβάκι του και παρτο διπλα σου απλα θα παρεις το λεωφορειο που επιτρεπουνε ζώα έχει συγκεκριμενες ωρες εγω ετσι κανω και δεν υπαρχει προβλημα μεχρι 2 πουλακια επιτρεπουν
 
Καλησπέρα δεν χρειάζεται βιβλιάριο η κατι τέτοιο βαλτο στο κλουβάκι του και παρτο διπλα σου

Αυτο Βιργινια ειναι το νομιμο για ειναι αυτο που συνηθως γινετε; Γιατι αν δεν ειναι το νομιμο εκτος του οδηγου που μπορη να σε αφηση να το παρης μαζι σου μπορει καλιστα καποιος απο τους επιβατες να σου δημιουργηση θεμα.. Οτι γινετε κ με τα σκυλια δηλ. Μηπως εχει καποιος απο εδω δυνατοτητα η καποιον γνωστο να μας πει τι ειναι το νομιμο... (Αν υπαρχει στο τριτοκοσμικο κρατος που ζουμε)
 
Αυτο ειναι το νομιμο ειχα ρωτησει τα κτελ και δεν υπηρχε προβλημα και πηρα το βραδινο οπου και ειχε και αλλα ζωακια
 
Back
Top