Φροντίδα Χρειάζομαι βοήθεια για νεοσσό χελιδόνι που βρήκα στον δρόμο

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Σημερα καθως περπατουσα βρηκα στον δρομο ενα αβοηθειτο χελιδονακι, το πειρα σπιτι το εβαλα σε μια χαρτιινη κουτα στρωνοντας στο πατομα χαρτι κουζινας και σε μια γωνιτσα λιγο ροκανιδι για κουνελακια. Το εδωσα με την σηριγγα λιγο βραστο αυγο (ασπραδι και κροκο), ομως θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:Καθε ποση ωρα να το ταιζω και αν επαρκη μονο αυτο;Επισης μετα θα το δοσω και λιγο ψιχα απο ψωμι βουτηγμενη σε γαλα! Αρκουν μονο αυτα εως την απελευθερωση του;
 
Μπράβο σου που το πήρες να το βοηθήσεις, διάβασε αυτό Βρήκατε ένα νεοσσό; Γιατί όλα εξαρτώνται και από την ηλικία του νεοσσού και αν χρειαστεί κάνε ένα τηλεφώνημα στην ΑΝΙΜΑ θα σε βοηθήσουν.
Εύχομαι να τα καταφέρει το μικρό.
 
Ευχαριστω πολυ Μαρια για τις πληροφοριες. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος καθε ποτε να ταιζω με συριγγα και αν επαρκουν μονο αυτα;
 
Πόσο μεγάλο είναι; Έχει βγάλει φτεράκια ή είναι γυμνό; Πάντως τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα και το βράδυ να αδειάζει ο πρόλοβος. Όλη την άλλη μέρα να είναι γεμάτος.
 
Μαρια μηπως ξερεις πως ανεβαζουμε φοτο για να σας δειξω πως ειναι το πουλακι;
 
Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ . Από ανέβασμα αρχείου πας αλλά ίσως χρειάζεται να μικρύνεις την φωτογραφία.
 
ααα είναι ξεπεταγμένο, εντάξει μια χαρά. Κάτι λέει στο άρθρο για το μήκος της ουράς και πότε θα είναι έτοιμο να πετάξει ελεύθερο. Έχεις επισημάνει την φωλιά που ίσως έπεσε; Τυχερό ήταν αλλιώς θα κολάτσιζε καμιά γάτα. Γατοτροφή έχεις που γράφει; Για αυγό γράφει το ασπράδι μόνο. Πάντως είναι πουλιά θέλουν πρωτεϊνες περισσότερο.
 
Καπου διαβασα και για 100γτ. κυμα τρυμμενη φρυγανια με ψωμι βουτηγμενο στο γαλα ετσι ωστε να γινει βλωμος και να το δινω σε μικρες ποσοτητες να το κανω αυτο;Δες και αυτην

EdInkW9.webp
 
Δεν ξέρω Δήμο μου, εγώ θα απέφευγα να δώσω ωμό κιμά σε νεοσσό αν και ίσως τον χρειάζεται. Κάνε ένα τηλεφώνημα στην ΑΝΙΜΑ βοηθούν και τηλεφωνικά.
Διάβασε και το θέμα δυσκολίας στην επανένταξη που γράφει για τα χελιδόνια. Είναι λίγο μαμόθρεφτα καθώς κατάλαβα :)
 
😀 μαμοθρεφτα ευχαριστω Μαρια και Γιαννη θα τηλεφωνησω στην ΑΝΙΜΑ!
 
Σας εχω νεα αφου εφαγε το χελιδονι, συνεχει βγενει εξω απο την κουτα και ανεβαινει στο χερι μου δεν ξεκολαει απο πανω μου! 😛
 
Παιδια το χελιδονακι απεβιωσε σημερα στις 9:00! Εκανα οτι εγραφε στην ιστοσελιδα που εστηλες Μαρια αλλα δυστηχω απεβιωσε συγνωμη εκανα οτι μπορουσα!☹
 
Πω πω τι κρίμα... και δεν φαινόταν καθόλου, ήταν μια χαρά ☹
 
Ναι Μαρια στα χερια μου ξεπσιχησε!Γιατι δεν το ειδα καλα και το ηρα να το δωσο λιγο νερο και φαγητο αλλα δεν προλαβα!☹
 
Δήμο μη ζητάς συγγνώμη! Τι τάισμα στο χέρι είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα και πολλοί λίγα πουλάκια επιβιώνουν με τάισμα στο χέρι και γενικότερα θέλει πολύ μεγάλη εμπειρία! Μπράβο σου για άλλη μια φορά που το έσωσες! Έκανες πραγματικά ό,τι μπορούσες!
 
Back
Top