Αναπαραγωγή Χρειάζομαι βοήθεια για την αναπαραγωγή των μπάτζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggelhs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggelhs

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Αγρίνιο
καλησπέρα, οπως καταλαβενετε κι απο τον τιτλο ειμαι νεος και δεν γνωριζω για την αναπαραγωγη των μπατζι μου και χρειαζομαι τις συμβουλες σας... Εχω δυο μπατζι τα οποια φαινονται να ειναι σε καταλληλη ηλικια για αναπαραγωγη(δεν γνωριζω ακριβως την ηλικια τους)... Τα εχω στο ιδιο κλουβι εδω και 5 μηνες με την φωλια τους... Επισης τους εχω καθημερινα αυγο... Εκομα, εχω προσθεσει και μια πετρα ασβεστιου και κοκκαλο σουπιας, δεν εχω δει κατι ολο αυτον τον καιρο... Μηπως μπορειται να μου πειτε κατι για να με συμβουλεψετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν το λες για να σιγουρευτουμε για την διακριση των φιλων των μπατζι μου ενημερωνω ειναι ειναι σιγουρα αρσενικο με θηλυκο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Βαγγέλη!

Το ότι έχεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό μπάτζι και έχεις βάλει φωλιά δεν σημαίνει και ότι θα κάνουν αυγά.

Όπως κάθε ζωντανός οργανισμός που θα δημιουργήσει καινούρια ζωή έτσι κι αυτά χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις ώστε η αναπαραγωγή να είναι επιτυχημένη και κυρίως ασφαλής για τους γονείς και τους απογόνους.

Για αρχή διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/23-ερωταπαντήσεις-για-την-αναπαραγωγή-των-budgie.15916/ πιστεύω ότι θα καλύψει τις περισσότερες απορίες σου.

Αν πάλι δεν σε καλύψει, μπορούμε να συζητήσουμε εδώ τις όποιες απορίες σου.
 
Καλημέρα Βαγγέλη!
δυο μπατζι τα οποια φαινονται να ειναι σε καταλληλη ηλικια για αναπαραγωγη(δεν γνωριζω ακριβως την ηλικια τους)
Για να αναπαραχθεί ένα παπαγαλάκι budgerigar θα πρέπει να είναι ενήλικο, δηλαδή άνω του ενός έτους. Αν κάποιος επιχειρήσει να αναπαράξει νεαρότερα πτηνά, πιθανόν τα προβλήματα και οι δυσκολίες θα είναι πολλές: τα θηλυκά να υποστούν δυστοκία, τα αρσενικά να είναι πιο επιθετικά και γενικώς, λόγω ηλικίας και ανετοιμότητας και τα δύο να μην είναι προσεκτικά και υπεύθυνα. Ο χαλινοί τους έχουν το οριστικό τους χρώμα (μπλε-μωβ το αρσενικό και καφέ - γκρι το θηλυκό);

τα εχω στο ιδιο κλουβι εδω και 5 μηνες με την φωλια τους...
Σε αυτό το σεβαστό χρονικό διάστημα που υπάρχει το κουτί φωλιάσματος θα έπρεπε να είχαν εκδηλώσει πρόθεση ή και να είχαν ξεκινήσει το ζευγάρωμα. Ίσως να μην είναι έτοιμα. Καλό θα ήταν να αποσύρεις το κουτί, ώστε να μην προβούν σε μια εκτός εποχής αναπαραγωγή, όπως σου ανέφεραν σωστά και παραπάνω. Από τον Οκτώβριο και έπειτα, και εφόσον τα πτηνά είναι σε οίστρο, μπορείς να την επαναφέρεις. 😉

επισης τους εχω καθημερινα αυγο... Εκομα, εχω προσθεσει και μια πετρα ασβεστιου και κοκκαλο σουπιας...
Είναι μια χαρά τα προαναφερθέντα! Μπράβο! Η πέτρα ασβεστίου, χωρίς παρεξήγηση, δεν θα τους προσφέρει κάτι, σε αντίθεση με το αυγό και το σουπιοκόκκαλο που είναι πολύ ωφέλιμα. Μπορείς να τους προσφέρεις και ωμό σουσάμι, grit και άμμο με τριμμένα όστρακα για καλύτερη πρόσληψη ασβεστίου. 👍

δεν εχω δει κατι ολο αυτον τον καιρο...
Η συμπεριφορά τους ποια είναι; Περιεργάζονται την είσοδο της φωλιάς; Μένουν μέσα σε αυτήν για λίγο; Παρατηρείς φλερτ μεταξύ των πτηνών; Αν όχι, τότε δεν είναι έτοιμα και θα προσπαθήσεις ξανά το φθινόπωρο. :)
 
Για αρχη να σου πω οτι λαθος εποχη ειχες φωλια! Ποσο καιρο τα εχεις τα πουλακια
τα εχω 6 μηνες περιπου, δεν τα εχω αγορασει ζευγαρι ομως

Η συμπεριφορά τους ποια είναι; Περιεργάζονται την είσοδο της φωλιάς; Μένουν μέσα σε αυτήν για λίγο; Παρατηρείς φλερτ μεταξύ των πτηνών; Αν όχι, τότε δεν είναι έτοιμα και θα προσπαθήσεις ξανά το φθινόπωρο. :)
εγω βλεπω τουλαχιστον μια φορα την ημερα και σχεδον καθημερινα τον αρσενικο να πηγαινει στην φωλια και να τρωει το ξυλο γυρο γυρο οσο μπορει ενω η θηλυκια αλλεσ φορεσ καθετε απο πισω του και τον κοιταζει και αλλες δεν την ενδιαφερει. Ποιο παλια ειχα πιασει μια μερα και την θηλυκια να βαζει το κεφαλι της μεσα στην φωλια...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρα ουσιαστικα απο οταν τα πηρες τους εχεις βαλει φωλια! Ηταν λαθος αυτο γιατι δεν ξερεις ουτε την ηλικια τους ουτε τα αφησες να εγκλιματιστουν και να δεθουν σαν ζευγαρι εφοσον βεβαια ειναι του αντιθετου φυλου! Οπως σου ειπε παραπ[ανω ο φιλος αφαιρεσαι τη φωλια και ξαναπροσπαθεις απο φθινοπωρο!
 
εγω βλεπω τουλαχιστον μια φορα την ημερα και σχεδον καθημερινα τον αρσενικο να πηγαινει στην φωλια και να τρωει το ξυλο γυρο γυρο οσο μπορει ενω η θηλυκια αλλεσ φορεσ καθετε απο πισω του και τον κοιταζει και αλλες δεν την ενδιαφερει. Ποιο παλια ειχα πιασει μια μερα και την θηλυκια να βαζει το κεφαλι της μεσα στην φωλια...

Άρα περιεργάζονται το κουτί και δείχνουν ενδιαφέρον. Το αρσενικό προσπαθεί να ενθαρρύνει το θηλυκό και κάνει και εκείνη το ίδιο. Ωστόσο έχουν περιοριστεί σε αυτό. Δεν έχουν αρχίσει να εγκαθίστανται στην φωλιά και να την οικειοποιούνται. Επομένως να την αφαιρέσεις προς το παρόν και θα προσπαθήσεις σε ένα δίμηνο ή τρίμηνο. Παράλληλα, θα είναι και πολύς χρόνος για να εμπλουτίσεις την διατροφή τους, προκειμένου να οικοδομήσουν την δύναμη τους και να αφομοιώσουν θρεπτικά συστατικά και βιταμίνες για να ανταπεξέλθουν στην δοκιμασία της αναπαραγωγής. Περιόρισε την χορήγηση του αυγού σε μία με δύο φορές την εβδομάδα. :)
 
Back
Top