Φροντίδα Χρειάζομαι καθοδήγηση και για την εξημέρωση του θηλυκού μου Μονκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleni G

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2022
Μηνύματα
8
Πόλη
Athens
Καλησπέρα,
Έχω ένα μονκ θηλυκό εδώ και 10 μέρες. Το πήρα 3 μηνών, μου είπαν ειναι ήμερο, αλλά είναι ακόμα πολύ φοβισμένη. Δεν έχει καμία σχέση με το αρσενικό που έχω 7 μηνών το οποίο είχα πάρει σε μικρότερη ηλικία και τώρα είναι συνέχεια πάνω μου.
Για το θηλυκό ο εκτροφέας μου είπε να την πιάνω με το ζόρι και να την αγγίζω για να με συνηθίσει αλλά έβλεπα ότι την ταλαιπωρώ και σταμάτησα τη δεύτερη μέρα.
Υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθήσω για την εξημέρωση της;
Επίσης το αρσενικό τις λίγες φορές που το άφησα να την πλησιάσει της επιτέθηκε, μάλλον λόγω ζήλιας. Γίνεται να αλλάξει στάση;
Ευχαριστώ
Ελένη Γ.
 
Ελένη όσον αφορά την μεταξυ σας σχέση με το πουλακι, ξεκινά του την βασική εκπαίδευση.
Σου παραθέτω ένα σχετικό άρθρο που πιστευω θα σε βοηθήσει.


Με την αγαπημένη του λιχουδιά ,συνηθως ειναι το μιλλετ,βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί και αφήνεις το πουλακι να τσιμπάει.
Όταν το δεχτεί άνετα προχωρας στο δευτερο βήμα που ειναι να βάλεις την λιχουδιά στην παλαμη σου με το χέρι χαμηλά και να αφήσεις το πουλακι να ανέβει σε αυτό για να φαει. Έτσι θα χτίσεις σιγά σιγά σχέση εμπιστοσυνης και οικειότητας.

Όσον αφορά την σχέση του με το τον αρσενικό στα είπα και στο άλλο ποστ. μονο σε κλουβιά δίπλα δίπλα να συνηθίζονται μεταξυ τους για την ώρα και βλέπεις πως θα παει.
Επίσης ιση ασχολία και για τα δυο για να μην υπάρχουν ζηλιες.
 
Καταρχάς κράτησες την καραντίνα 40 ημερών?
Πότε μην την πιάνεις με το ζόρι. Είναι εντελώς λάθος και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να φοβισουμε το πουλάκι.
Πρώτα το πουλάκι θα πρέπει να συνηθίσει την παρουσία σου. Κάτσε σε μια καρέκλα δίπλα του και δες τηλεόραση, διάβασε ένα βιβλίο φωναχτά ώστε να συνηθίσει.
Μετά όταν είναι εντός κλουβιου ακούμπησε και κράτα το μιλετ πάνω στα κάγκελα και μην κουνιέσαι. Στην γλώσσα των παπαγάλων είναι φαγητό= αγάπη οπότε αν την ταΐζεις θα καταλάβει πως την αγαπάς και θα ηρεμήσει σιγά σιγά.
Στην συνέχεια βάλε αργά το χέρι σου μέσα στο κλουβί με το μιλετ και άφησε την να το φάει. Μόλις το συνηθίσει και αυτό πάρε μια πατηθρα και δείξε από πίσω το μιλετ. Ο σκοπός είναι να ανέβει στην πατηθρα και να φάει το μιλετ. Τέλος όταν το μάθει και αυτό πολύ καλά κάνε το ίδιο πράγμα με το χέρι σου.
Όσο για τον αρσενικό που ζηλεύει βάλε τα κλουβιά τους το ένα δίπλα στο άλλο (όχι κολλημένα) για να την συνηθίσει και να μην της επιτεθεί. Μόλις ηρεμήσει να πλησιάζεις τα κλουβιά περισσότερο πιο κοντά. Μόλις είναι εκτός κλουβιου και τα δύο βάλε και στα δύο σου χέρια λιχουδιές και άσε το καθένα να τρώει τις δικές του. Μην δοκιμάσεις να τα φέρεις κοντά σε ένα χώρο που το αρσενικό ξέρει που είναι ή κοντά στο κλουβί του γιατί θα θέλει να κυριαρχήσει τον χώρο του και θα επιτεθεί στην μικρή.
Αυτά κι από εμένα! 😁
 
Θα έπρεπε να τηρήσεις καραντινα 49 ημερών σε διαφορετικό δωμάτιο ώστε να μην εισπνέουν τον ίδιο αέρα.
Καταρχάς δεν πρέπει ένα πουλάκι να είναι όλη μέρα ελεύθερο καθώς έτσι μαθαίνει να μην έχει όρια. Επίσης όταν είναι εκτός κλουβιου πρέπει να είναι με επίβλεψη καθώς μπορούν να συμβούν πολλά με πολύ κακές επιπτώσεις. Πες επίσης πως δεν μπορείς να είσαι όλη μέρα σπίτι πλέον. Ο μικρός θα αρχίζει να κράζει,να τρελενεται που μπορεί να οδηγήσει σε feather plucking. Οι παπαγάλοι είναι αυστηρά ζώα ρουτίνας και πρέπει να την τηρήσουμε πιστά για όλη τους την ζωή.
Για το θηλυκό:
Πρώτα το πουλάκι θα πρέπει να συνηθίσει την παρουσία σου. Κάτσε σε μια καρέκλα δίπλα του και δες τηλεόραση, διάβασε ένα βιβλίο φωναχτά ώστε να συνηθίσει.

Μετά όταν είναι εντός κλουβιου ακούμπησε και κράτα το μιλετ πάνω στα κάγκελα και μην κουνιέσαι. Στην γλώσσα των παπαγάλων είναι φαγητό= αγάπη οπότε αν την ταΐζεις θα καταλάβει πως την αγαπάς και θα ηρεμήσει σιγά σιγά.

Στην συνέχεια βάλε αργά το χέρι σου μέσα στο κλουβί με το μιλετ και άφησε την να το φάει. Μόλις το συνηθίσει και αυτό πάρε μια πατηθρα και δείξε από πίσω το μιλετ. Ο σκοπός είναι να ανέβει στην πατηθρα και να φάει το μιλετ. Τέλος όταν το μάθει και αυτό πολύ καλά κάνε το ίδιο πράγμα με το χέρι σου.
Όσο για τον αρσενικό που ζηλεύει βάλε τα κλουβιά τους το ένα δίπλα στο άλλο (όχι κολλημένα) για να την συνηθίσει και να μην της επιτεθεί. Μόλις ηρεμήσει να πλησιάζεις τα κλουβιά περισσότερο πιο κοντά. Μόλις είναι εκτός κλουβιου και τα δύο βάλε και στα δύο σου χέρια λιχουδιές και άσε το καθένα να τρώει τις δικές του. Μην δοκιμάσεις να τα φέρεις κοντά σε ένα χώρο που το αρσενικό ξέρει που είναι ή κοντά στο κλουβί του γιατί θα θέλει να κυριαρχήσει τον χώρο του και θα επιτεθεί στην μικρή.
 
@Eleni G καλησπέρα, να σου ζησει και εγώ θηλυκό Μονκ έχω και μπορώ να σου πω ότι το πήρα 2,5μηνων και παρότι ήμουν και είμαι ολοκληρωτικά αρχάριος κατάφερα να την εξημερώσω σχετικά πάρα πολύ γρήγορα. Άστην κατά την διάρκεια της καραντίνας εντελώς μόνη της, εχε μια αυξανόμενη παρουσία κοντά της ανά εβδομάδα. Βάζε τα χέρια σου πάνω στο κλουβί σιγά σιγά για να σε συνηθίσει, και μετά όταν δεν θα αισθάνεται ότι είσαι ξένη τότε βάλε το μέσα για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη της… Κάθε προσθήκη μέλους στην οικογένεια σου ειναι μια αλλαγή, αυτό αφορά και σένα αλλά και τα πτηνά σου…
 
Back
Top