Διατροφή Χρειάζομαι συμβουλές για συμπληρώματα για κοκατίλ 3 μηνών

marina.chania

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
39
Καλησπέρα παιδιά. Πήρα χθες ένα κοκατίλ από Pet shop. Είναι 3 μηνών θηλυκό. Αρχικά θα ήθελα συμβουλές όσον αφορά βιταμίνες και συμπληρώματα που χρειάζεται γιατί ξέρω ότι είναι επιρρεπή σε ασθένειες, έχει πολλά στο ίντερνετ και έχω μπερδευτεί. Θα στείλω μέσα στη βδομάδα κουτσουλιές για έλεγχο. Τρώει πολύ, δεν φοβάται αλλά παρατήρησα πράσινες υδαρές κουτσουλιές. Την πρώτη μέρα χθες δηλαδή το έβαλα σε διαφορετικό δωμάτιο από το Budgie μου για καραντίνα. Επειδή φώναζε πολύ παραπονιάρικα το έφερα σήμερα στο ίδιο δωμάτιο με το Budgie Μου και σταμάτησε να φωνάζει. Δεν έκανα καλά ε; Οποια συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ
 
Ποια είναι η βασική του τροφή? Δεν είναι κακό να δώσεις ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα τώρα στην αρχή αλλά θα ήταν καλό να το μάθεις να τρώει σωστά εμπλουτίζοντας τη διατροφή του με πολλά λαχανικά εποχής και λιγότερα όχι πολύ ώριμα φρούτα.
 
@marina.chania Εαν το πουλάκι τρώει πέλετς ως βασική τροφή τότε το πολυβιταμινούχο και γενικά τα συμπληρώματα δεν συνιστώνται. Το γράφουν και οι συσκευασίες των πελετς πάνω.
 
Δεν έχω καμία γνώση πάνω σε παπαγάλους αλλά γενικά τα λαχανικά και τα φρούτα μπορούν να προσφέρουν ο,τι ακριβώς και ένα σκεύασμα, ίσως και περισσότερα! Αν του δεινεις λαχανικά και φυτά με πλούσια διατροφική αξία δεν νομίζω ότι χρειάζονται συμπληρώματα...άλλωστε και στη φύση σε σπόρους και φυτά έχουν πρόσβαση, όχι σε συμπληρώματα! 😁
 
Καλησπέρα παιδιά. Πήρα χθες ένα κοκατίλ από Pet shop. Είναι 3 μηνώ


Να το χαιρεσαι Μαρινα!
Η ηλικια προκυπτει απο τα λεγομενα του petshop ή φορα δαχτυλιδι το πουλακι?
 
Back
Top