Φροντίδα Χρειάζονται οι Μονκ διαφορετική φροντίδα από τα Κοκατίλ, Ρίκνεκ, Μπάτζι;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σας πρόκειται αυτες τις μέρες να μου κάνουν δώρο παπαγαλο μονκ.. Κ επειδή δεν τους γνωρίζω ξερει κάποιος να μου πει αν χρειάζονται κατι ξεχωριστό απο αλλα ειδη π.χ. Κοκατιλ, ρικνεκ, μπατζι;
 
Εσύ τι εμπειρία έχεις από παπαγάλους;
Έχεις κάποιον στην κατοχή σου ή είναι ο πρώτος;
Βλέπω πως κινείσαι συνεχώς γύρο από τους μονκ... έχεις κάτι ιδιαίτερο που σε τραβάει κοντά τους;
 
Οι Μονκ θεωρώ ότι είναι σχετικά εύκολοι παπαγάλοι για κάποιον αρχάριο.
Έχουν συνήθως γλυκό χαρακτήρα, είναι κοινωνικοί, γενικά είναι μια χαρά.
Σε σχέση με τα ρινγκνεκ πιο ήπιοι χαρακτήρες.
Σε σχέση με τα κοκατίλ είναι παρόμοιοι.
Σε σχέση με τα μπάτζι είναι πιο σοβαροί.

Θέλουν ένα μεγάλο κλουβί και αρκετή ενασχόληση μαζί σου.
Θα είναι ήμερο;
Η διατροφή είναι ίδια όπως με τα υπόλοιπα που ανέφερες.
Ένα καλό μείγμα σπόρων συσκευασμένο, ίσως να δοκιμάσεις να του βάλεις και pellets (κροκέτες για παπαγάλους), λαχανικά, βότανα και φρούτα κλπ.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.. Και καλησπέρα σε όλους.. Σημερα θα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αν καποιος ιδιωτης θελει να πουλήσει κάποιο νεοσσο ζακο ενδιαφέρομαι ενημερώστε με αν γνωριζεται κάτι ααα τελικα μονκ δεν θα αποκτησω
 
Πριν λιγο καιρο ειχα απασχολήσει την παρέα σας για αγορα ζακο με χαμηλό budget.. Λοιπον ημουν κάτοχος κοκατιλ, μπατζι, ρικνεκ, καναρίνια, παραδησακια κ, α, τεσπα τα εδωσα σχεδον ολα και ειπα να αποκτισω το πουλί που θελω δλδ ζακο και να μην πεταω χρήματα για πουλιά που δεν με ευχαριστουσαν τοσο βεβαια το καθε ενα εχει τη χαρη του απλως εμενα με ευχαριστει ενας ζακό.. Οποτε σήμερα θα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αν καποιος θέλει ή γνωρίζει κατι ας μου πει..
 
φανταζομαι εισαι εσυ με τον παππου σου ετσι; Τελικα θελεις εσυ τον αφρικανικο η ο παππους σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι πολυ σωστα.. Επεισα τν παππου ν δωσουμε σχεδόν ολα τα πουλια που ειχαμε και να παρω εναν ζακό εγω και θα τον βλεπει και αυτος
 
Back
Top