Αναπαραγωγή Χρειάζονται προετοιμασία τα Parrotlet πριν την αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι Μου!
Λέω να βάλω φωλιά στο ζευγαράκι μου... Χρειάζεται προετοιμασια πριν και αν ναι τι και για πόσο καιρο;
Επίσης ποιο μηνα ζευγαρώνουν Γιατί δε θυμάμαι!
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
εφόσον τα έχεις μέσα στο σπίτι νομίζω πως δεν υπάρχει συγκεκριμένος μήνας, σίγουρα χρειάζονται προετοιμασία με αυξημένη ποσότητα βιταμινών και πρωτεϊνών αλλά πιο συγκεκριμένα θα μας πουν αυτοί που γνωρίζουν περισσότερα απο παπαγάλους
 
Προετοιμασία δεν υπάρχει, η διατροφή τους πρέπει να είναι καλή όλο τον χρόνο.
Εσύ πως τα ταΐζεις γενικά;
Ο καιρός είναι ακόμα ψυχρός και θα πέσει και πάλι η θερμοκρασία. Αφού είναι έξω δεν νομίζω πριν περάσει κανένας μήνας να έρθουν σε παραγωγική διάθεση.
Βάζεις τότε φωλιά.
Εν τω μεταξύ πύκνωσε μόλις βελτιωθεί λίγο ο καιρός την αυγοτροφή και τα σκούρα πράσινα χορταρικά.
 
Αυγοτροφη τρώνε συνέχεια ειδικά το θηλυκό. Μήπως Υπάρχουν ποσιμες βιταμίνες που πρέπει να δινω;
Έλεγα να βάλω φωλιά ανοιξη βέβαια Όχι Τώρα!
 
Καλύτερα ένα πολυβιταμινούχο σε σκόνη να προσθέτεις στην αυγοτροφή, όχι πόσιμο.
Σουπιοκόκκαλο έχεις;
Ωμό σουσάμι, φυστίκια Βραζιλίας, κανέλα σε σκόνη, ξηρή ρίγανη, να τα βάζεις κι αυτά στην αυγοτροφή.
 
Φιστίκια βραζιλιας; Ποια είναι αυτα;
Ωραία μέσα στην αυγοτροφη θα βάζω και όλα τα υπόλοιπα!
 
Φιστίκια βραζιλιας; Ποια είναι αυτα;
Αυτά, επειδή είναι κάπως μεγάλα, θέλουν χτύπημα πριν στο μούλτι. και βέβαια ωμά έτσι;
brazilian+nuts+-+%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BA%CE%B9.jpg
 
Καλημέρα.Αφού μιλάμε για εξωτερική αναπαραγωγή καλό είναι να περιμένεις λιγάκι. Δοκίμασε να βάλεις τη φωλιά τέλος Μαρτίου αρχές Απριλίου.Από διατροφή δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδίαιτερη προετοιμασία αρκεί βέβαια να προσφέρεις στα πουλάκια σου μια ισορροπημένη διατροφή με φρούτα και λαχανικά όλο τον χρόνο. Σουπιοκόκκαλο πάντα μέσα στο κλουβί (εγώ έχω μόνιμα και Minerals -όχι Grit- που τα τιμάνε ιδιαιτέρως). Για το θέμα των πόσιμων βιταμινών θα συμφωνήσω με την Μαρία και θα σου πρότεινα κι εγώ να τις αποφύγεις. Μπορείς να εμπλουτίσεις την αυγοτροφή σου με διάφορα αποξηραμένα βότανα. Μπορείς να διαβάσεις και το σχετικό θέμα.
 
Με υπομονή και σταθερά βήματα θα πετύχεις το στόχο σου.
Αν δεν απατώμαι, όμως, είναι από μόνα τους αρκετά δύσκολα στην αναπαραγωγή σα πτηνά με συνέπεια οι σχετικές απαιτήσεις κατά πολύ να αυξάνονται.
 
Μαρία όταν λες ήμερα φαντάζομαι εννοείς πουλιά τα'ι'σμένα στο χέρι.Αυτά δεν συνίσταται καν να μπαίνουν σε αναπαραγωγική διαδικασία, ειδικά αν είναι από αυτά που τα χωρίζουν οι εκτροφείς από τους γονείς στις 20 ημέρες.
 
Μαρία όταν λες ήμερα φαντάζομαι εννοείς πουλιά τα'ι'σμένα στο χέρι.Αυτά δεν συνίσταται καν να μπαίνουν σε αναπαραγωγική διαδικασία, ειδικά αν είναι από αυτά που τα χωρίζουν οι εκτροφείς από τους γονείς στις 20 ημέρες.
Γιατί; Τί προβλήματα εμφανίζουν;
 
Τα πουλιά που είναι μεγαλωμένα στο χέρι με κρέμα, και ειδικά αυτά που παίρνονται τις πρώτες 20 ημέρες, θεωρούνται ακατάλληλα για αναπαραγωγή διότι λόγω της απομάκρυνσής τους από τους γονείς χάνουν κάθε επαφή με τη γονική φροντίδα.Αυτό έχει σαν συνέπεια τα πουλιά να μεγαλώνουν χωρίς τα βασικά γονικά ένστικτα, το οποίο συνεπάγεται κακούς γονείς με εγκατάλειψη φωλιάς, σπάσιμο αυγών, ατάιστους νεοσσούς και επιθέσεις στους νεοσσούς, μέχρι και ακρωτηριασμούς. Συνήθως όμως η διαδικασία λήγει στις πρώτες 2 περιπτώσεις. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.
 
Αυτά, επειδή είναι κάπως μεγάλα, θέλουν χτύπημα πριν στο μούλτι. και βέβαια ωμά έτσι;
brazilian+nuts+-+%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BA%CE%B9.jpg

Καλά εγω αν είχα brasil nuts τωρα... Θα τα ετρωγα πριν προλαβω να τα βαλω στο μουλτι! Ειναι υπεροχα!:D
 
Ιωάννα μου με το καλό!

Μια ερώτηση.. Δίνεις κάθε μέρα αυγοτροφή; Κάνει να δίνεις τόσο συχνά στα παπαγαλάκια; (ρωτάω από ενδιαφέρον δε σε κρίνω.. :) )
 
Back
Top