Αναπαραγωγή Χρειάζονται τα ορτύκια φωλιές;

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα. Περιμένω να έρθουν 4 ορτυκια που έχω παραγγείλει, και θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται κάποιο σκεύος ή κάποιο υπόστρωμα για να γεννούν εκεί τα αυγά. Να αναφέρω επίσης πως στο κάτω μέρος της κλούβας υπάρχει κουνελοσιρμα.
 
Γεννούν κάτω στο χώμα οπότε δεν χρειάζεται η φωλιά απαραίτητα. Μπορείς όμως να τους βάλεις με τρόπο που να κάνει το χώρο τους να μοιάζει περισσότερο με φυσικό τοπίο. Βοηθά γενικότερα. Περισσότερα μπορείς να δεις στο άρθρο για την εκτροφή των ορτυκιών.
 
Καλησπέρα. Περιμένω να έρθουν 4 ορτυκια που έχω παραγγείλει, και θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται κάποιο σκεύος ή κάποιο υπόστρωμα για να γεννούν εκεί τα αυγά. Να αναφέρω επίσης πως στο κάτω μέρος της κλούβας υπάρχει κουνελοσιρμα.
Εγώ όταν παλιότερα είχα ορτυκια χρησιμοποιούσα μικρά μεταλλικά δοχεία τυριού έτσι ώστε να γεννούν σε σημείο με μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας. Ως υπόστρωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί άχυρο, ίσως και υπόστρωμα που χρησιμοποιείται για τα κατοικίδια κουνέλια. Ωστόσο αυτό εξαρτάται από το εάν θες να γίνει επωαση των αυγών από την μητέρα ή αν απλά θέλεις να παίρνεις τα αυγά για οποιασδήποτε άλλη χρήση (για φαγητό ή εκκόλαψη σε κλωσσομηχανή πχ).
 
@Stavros @Kostaskar Σας ευχαριστώ πολύ για τι βοήθεια. Θα τοποθετήσω κάποιο μεταλλικό δοχείο. Μέσα θα χρειαστεί να βάλω άχυρο ή κάποιο μαλακό υπόστρωμα;
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα άχυρο, ωστόσο ίσως κάποιος σου προτείνει μια καλύτερη επιλογή αν υπάρχει
 
Νομίζω το άχυρο θα είναι μια χαρά. Μια άλλη ερώτηση που έχω, είναι αν θα χρειαστώ 3 μεταλλικά σκεύη ή 1. Αν βάλω 1, θα το χρησιμοποιούν και οι 3 θηλυκιες χωρίς πρόβλημα;
 
θα χρειαστώ 3 μεταλλικά σκεύη ή 1. Αν βάλω 1, θα το χρησιμοποιούν και οι 3 θηλυκιες χωρίς πρόβλημα;
Προσωπικά θα έβαζα τουλάχιστον 2 για να μειωθούν οι πιθανότητες να υπάρξει πρόβλημα.
 
Back
Top