Ασθένειες Χρειάζονται τα παπαγαλάκια εσωτερική αποπαρασίτωση;

Thalia159

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Πλάτανος
Χρειάζονται τα παπαγαλάκια εσωτερική αποπαρασιτωση; Οι σκύλοι χρειάζονται Ένα χαπάκι κάθε 3 μηνες... Δίνουμε κάτι αντίστοιχο στα πουλιά; Σήμερα βγήκε για πρώτη φορά η μπλου έξω από το κλουβί της κ επειδή έχω κ παιδάκια δεν θα ήθελα να κολλήσουν κάτι...
 
Μιλάω για εσωτερικά παράσιτα, σκουλήκια κλπ, δεν έχω καμία ένδειξη για την μπλου φαίνονται όλα καλά! Ποιες είναι οι ενδείξεις;απλά ρωτάω,Δεν θέλω να ρισκάρω να πάθουν κάτι τα παιδιά μου! Ειδικά ο μικρός Την αγαπάει πολυ, συνέχεια ειναι στο κλουβί κ Της μιλάει... Κ μιας κ είναι το σκυλάκι μας να πάρει το χαπάκι του σκέφτηκα μήπως υπάρχει κίνδυνος κ για τα πουλάκια...
[automerge]1543501594[/automerge]
Το διάβασα το άρθρο κ φρικαρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σύμφωνα με τα άρθρο που θα σου παραθέσω παρακάτω λέει:

"ΠΡΟΣΟΧΗ, μόνο για την καταπολέμηση της, σε καμία περίπτωση δεν δίνονται για πρόληψη. Τα διάφορα αντιβιοτικά, 25 μέρες μετά την χορήγηση τους, έχουν εξαφανιστεί από το σώμα του πουλιού και το πουλί δεν έχει καμία προστασία εναντίων των βακτηρίων. Αντίθετα, έχει ήδη καταπονηθεί ο οργανισμός του, από την χρήση αντιβιοτικών.

Μόνον όταν είμαστε σίγουροι, έπειτα από μικροβιολογικές εξετάσεις, ότι τα πουλιά έχουν κοκκιδίωση ή σκουλήκια θα κάνουμε θεραπεία. "


Εδώ δεν βρείς όλες τις απαντήσεις που ζητάς :) https://community.petbirds.gr/threads/Κοκκιδίωση-και-προληπτικές-θεραπείες.915/

Πάντως τόσα χρόνια με παπαγάλους δεν έχω συναντήσει ποτέ! Ειδικά όταν έχεις μόνο ένα!
[automerge]1543502129[/automerge]
Το διάβασα το άρθρο κ φρικαρα!
Το πρώτο άρθρο στο έβαλα για να δείς πόσο απίθανο είναι να κολλήσεις απο το οικόσιτο παπαγαλάκι σου, όχι για να τρομάξεις :)
Επειδή έχω και εγώ παιδάκι που απο μωρό έχει επαφή με ζώα και πουλιά, ποτέ δεν φοβήθηκα μην κολλήσει κάτι απο αυτά.
Πιο πολύ φοβάμαι μην κολλήσει απο τους ανθρώπους :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασικά είναι δύο,(και ένα καναρίνι) απλά το αρσενικό παπαγαλάκι είναι καινούργιο κ δεν με απασχολεί για όταν κ άμα έρθει η ώρα να βγει εκτός κλουβιού... Μήπως είναι καλύτερα να μην βγαίνουν εκτός κλουβιού;
Και πήρα μια χαρά σήμερα που την έβγαλα έξω από το κλουβί... Ο πατέρας μου στα 30 χρόνια ασχολίας με περιστέρια δεν έπαθε ποτέ κάτι από αυτά...άλλα με έπιασε φόβος τώρα... Πφφφφ
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί να σε πιάσει φόβος. Δεν υπάρχει λόγος.
Αν φοβάσαι τόσο πολύ τότε πήγαινε σε έναν πτηνίατρο να του πάρει δείγματα απο κουτσουλιές.
Δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο να έχουν σκουλίκια πάντως!
Εμένα ο μικρός απο πολύ μικρός έπιανε και χαίδευε το λοβάκι που είχαμε και προσωπικά μόνο χαρά μου έδινε όλο αυτό.
Όλα θα είναι καλά :)
 
Κι εγώ έχω 2 παιδακια και πριν πάρω το παπαγαλάκι μας διάβασα το άρθρο και αγχωθηκα λιγάκι αλλά τα παιδιά εδώ με καθησυχασαν.
Τελικα πιστεύω πως αν καθαρίζεται σχολαστικά το κλουβί δεν θα υπήρχει πρόβλημα.
Ίσως θα πρέπει να κοιτάξετε και το θέμα με την καθαριότητα του κλουβιου π.χ. Εγώ δεν ήξερα πως το μηλοξυδο και ο ήλιος βοηθάει να σκοτωθούν κάποια βακτήρια.
Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βγω και να στείλω το θέμα,ισως θα μπορούσε να το βρει κάποιος.
 
Όταν είναι μέσα τα πουλάκια όμως πως κάνουμε απολύμανση τα κλουβιά;αλλάζω μέρα παρά μερα τις εφημερίδες, καθαρίσω τα σίδερα με μωρομαντηλα κ μετά τα περνάω με βαμβάκι ποτισμένο με καθαρό οινόπνευμα...
 
Όταν είναι μέσα τα πουλάκια όμως πως κάνουμε απολύμανση τα κλουβιά;αλλάζω μέρα παρά μερα τις εφημερίδες, καθαρίσω τα σίδερα με μωρομαντηλα κ μετά τα περνάω με βαμβάκι ποτισμένο με καθαρό οινόπνευμα...
ενταξει μη φτανουμε και σε υπερβολες με τη καθαριοτητα! Ενα πουλακι ποσο να λερωσει το κλουβι του σε 2-3 μερες! Ολα χρειαζονται αλλα με μετρο!
 
Για να σας φύγει όλο το άγχος και να μη σας τρώει η ανησυχία... Μπορείτε να στειλετε δείγμα κουτσουλιας για ανάλυση σε εργαστήριο για να είστε βέβαιη για την υγεία του πουλιού.
Βάζετε αλουμινόχαρτο κάτω από τη σχάρα, στη θέση της εφημερίδας και αφού κάνει το πουλάκι κουτσουλίτσες,το διπλώνετε,το βάζετε σε ένα φάκελλο και το στέλνετε στο εργαστήριο για ανάλυση, με το οποίο θα έχετε μιλήσει από πριν.
Αν εντοπίσουν κάτι θα σας συστήσουν φάρμακα για την αντιμετώπιση του.
 
Back
Top