Διατροφή Χρειάζονται τελικά τα πουλιά το grit ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης STIB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

STIB

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2023
Μηνύματα
157
Πόλη
Ιωάννινα
Πολλά ακούγονται για τα grit. Άλλοι το έχουν στην κορυφή, άλλοι να μην το βλέπουν. Τελικά τι ισχύει?
 
Πολλά ακούγονται για τα grit. Άλλοι το έχουν στην κορυφή, άλλοι να μην το βλέπουν. Τελικά τι ισχύει?
Το grit βοηθάει τις εντερικές δραστηριότητες παραδείσιων και καναρινιών, αλλά απαγορεύεται στους παπαγάλους γιατί το πεπτικό τους δεν μπορεί να το καταναλώσει, αλλά παρ' όλα αυτά γίνεται φοβερό marketing και πολλοί παπαγαλοκάτοχοι το δίνουν λανθασμένα. Γενικά δεν πρέπει να το χορηγούμε σε μεγάλες ποσότητες...
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Ενδιαφεροντα αρθρα αυτα που παρεθεσες και ισως και αντικρουομενα
1)

Simply stated, no, grit is not necessary in the diet of finches, and in fact can cause health problems.

Normal, healthy passerine birds do not require grit in their diet because they remove the fibrous hull of the seed and only ingest the kernel.5 The kernel is easily acted upon by the digestive enzymes,5 leaving grit without a purpose in the bodies of these avian species. Therefore, grit is not essential7 to finches.


The canary (Serinus canaria), also called the island canary, Atlantic canary or common canary, is a small passerine bird. It belongs to the genus Serinus in the finch family.

οπως διαβαζουμε στο αρθρο τα καναρινια και γενικα τα finches εφοσον δεν καταπινουν ολοκληρο τον σπορο οπως (οι κοτες ή τα περιστερια/δεκαοχτουρες ας πουμε ) οποτε δεν το χρειαζονται για να χωνέψουν την τροφη τους
=======================================================================================
2)
Αρχικα αναφερεται σε grits και απο οτι αντιλαμβανομαι εγω, ισως λανθασμενα ισως οχι, αναφερεται σε αγρια πουλια και ταισμα τους (and set it out where the birds can reach it.) γιατι οπως και στην αμερικη και στην αγγλια το birding γενικοτερα ειναι σε αλλο επιπεδο

It’s important to note that there is a difference between grits and grit. Grits are made from ground corn and eaten as a hot cereal or side dish.

On the other hand, grit is a coarse material, such as sand or gravel, used to help birds grind food in their gizzards. Both are perfectly safe for birds to eat, but grit should not be confused with grits.

===============================================================================
3)

Birds such as finches and canaries (Passerines) and even chickens, must have access to grit or sand to help digest seed, as their system does not have the powerful muscles that the parrot”s (Psittacines) system has.
η διαφορα στο τι τρωει και πως μια κοτα και ενα καναρινι η ενα finch αν θελεις , ειναι τεραστια

Parrots have strong muscles to grind their foods internally, but a small exit opening, so that rocks, sand and shell can remain trapped within the bird.
Ας κανουμε μια συγκριση μεγεθους ενος finch και μιας Ara ή cockatoo ή Υακινθου και μαλλον ηταν ατυχης η επιλογη που εκανε ο συντακτης γιατι μενει μεσα στο συστημα του παπαγαλου και οχι του καναρινιου.Εξισου ατυχης με το παρακατω για την εισοδο στο συστημα.
Passerines also have a larger opening to pass these non-digestable particles out into the intestine.

αλλά παρ' όλα αυτά γίνεται φοβερό marketing
Σε αυτο συμφωνω
Η αποψη μου σαν φροντιστη ειναι οτι αφου μπορει και να μην ειναι ασφαλης εν τελει η καταναλωση ή υπερκαταναλωση ενος ασκοπου , παντα κατα την αποψη μου, διατροφικα προιοντος γιατι να μπω στο αγχος?


 
@STIB έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο φόρουμ. Για παράδειγμα
Προσωπικά συμφωνώ απολύτως με τον κο Μάκη @mgerom. Ακόμα κ αν δεν προσφέρει κάτι ή δεν χρειάζεται, η κατανάλωσή του δρα αγχολυτικα. Επιπλέον στο δικό μου καναρίνι έχει μεγάλη αποδοχή. Ειδικά όταν το αλλάζω ή το ανανεώνω πάει κ το κατασπαράζει με προτίμηση στο καρβουνακι κ το κοχύλι που έχει. Χρησιμοποιώ το γκριτ της evia parrots που έχει κ βότανα.
Από ότι θυμάμαι, απαγορευτικό είναι όταν υπάρχουν νεοσσοί.
 
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι το grit δεν πρέπει να χορηγείται στους παπαγάλους σε καμία περίπτωση. Δεν το θεωρώ απαραίτητο ούτε στα καναρίνια, αλλά δεν είμαι φροντιστής και φαινομενικά δεν μπορεί να τα βλάψει... Το αναφέρω γιατί έχω δει σε παλιά ποστ, κάποιοι προτείνουν να υπάρχει ξεχωριστό μπολ με grit για να τρώνε οι παπαγάλοι, κάτι το οποίο με εξέπληξε δυσάρεστα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: STIB
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε δεν έχω άποψη για την παροχή γκριτ στους παπαγάλους, αλλά επειδή ο @STIB άνοιξε το θέμα στην ενότητα διατροφή καναρινιών, θεωρώ ότι οι απόψεις μας αφορούν τα καναρίνια όχι στους παπαγάλους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: STIB
Δείτε κάτι φρέσκο εδώ που ελπίζω να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

 
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε δεν έχω άποψη για την παροχή γκριτ στους παπαγάλους, αλλά επειδή ο @STIB άνοιξε το θέμα στην ενότητα διατροφή καναρινιών, θεωρώ ότι οι απόψεις μας αφορούν τα καναρίνια όχι στους παπαγάλους.
Το άρθρο τα διευκρίνισε όλα, αλλά οφείλω να αναφέρω ότι δεν άνοιξε το θέμα στην διατροφή καναρινιών όταν απάντησα πρώτη φορά. Είχε γράψει το πρώτο ποστ του θέματος στην παρουσίαση προϊόντος grit της Evia parrots όπου απάντησα εγώ και ο @φιλομαθης. Μετά μάλλον ο @Stavros μετέφερε τα ποστ μας σε ξεχωριστό θέμα στην διατροφή καναρινιών...
 
  • OK
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top