Διατροφή Χρειάζονται χρωστική οι κόκκινοι αχάτες κατά την πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα κ από μένα.....Να ρωτήσω κάτι που έχει να κάνει με την διατροφή του τώρα που έχει πτερόρροια και το δικό μου....Είναι ένας αχάτης γκρι με κόκκινο (στο θώρακα κ την μουρίτσα)......του δίνω κάτι για το χρώμα του η δεν έχει πρόβλημα?
 
Τα φτερά απορροφούν το χρώμα όταν σχηματίζονται. Από εκεί και έπειτα δεν ξανά τροφοδοτούνται, γιατί στην ουσία τα φτερά αποτελούνται από νεκρά κύτταρα.
Άρα αν θέλεις να ενισχύσεις το χρώμα του, μπορείς να του δώσεις χρωστική για το νέο του πτέρωμα, ώστε τα καινούρια του φτερά να διατηρήσουν το χρώμα τους.
Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και το dna του πουλιού. Για παράδειγμα: 3 χρόνια είχα αχάτες και εγώ γκρι με κόκκινο και πότε μου δεν χρειάστηκε να τους δώσω χρωστική για το πτέρωμα!!!!
 
Τα φτερά απορροφούν το χρώμα όταν σχηματίζονται. Από εκεί και έπειτα δεν ξανά τροφοδοτούνται, γιατί στην ουσία τα φτερά αποτελούνται από νεκρά κύτταρα.
Άρα αν θέλεις να ενισχύσεις το χρώμα του, μπορείς να του δώσεις χρωστική για το νέο του πτέρωμα, ώστε τα καινούρια του φτερά να διατηρήσουν το χρώμα τους.
Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και το dna του πουλιού. Για παράδειγμα: 3 χρόνια είχα αχάτες και εγώ γκρι με κόκκινο και πότε μου δεν χρειάστηκε να τους δώσω χρωστική για το πτέρωμα!!!!
Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ για την απάντηση....Υπάρχουν κάποιες χρωστικές που προτείνονται? Κάποια μάρκα ίσως?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top