Φροντίδα Χρειαζεται να κοβουμε το ραμφος των lovebirds;

Costas cc

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τελευταια το ραμφος του Lovebird μου απο επανω εχει μεγαλωσει αισθητα. Εχει δημιουργησει μια μυτη που ξεχωριζει απο το παλιο. Δε βλεπω να τον ενοχλει ιδιαιτερα στο φαγητο η το παιχνιδι του αλλα στο σημειο που ενωνεται το παλιο με το καινουριο εχει καποιες μικρες ρωγμες και αυτο με ανησυχει. Ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο μυτερο το ραμφος του;Η ηλικια του ειναι εναμισυ. Στο κλουβι του εχει τα παντα ολα!=>και ξυλινα παιχνιδια για να δαγωνει, και την καρδουλα απο το petshop και κοκκαλο σουπιας.Χρειαζεται να κοβεται συστηματικα το ραμφος των Lovebird?Αν ναι ποσες φορες το χρονο; Με ποιο τροπο; Μου εχουν πει οτι το κανουν με νυχοκοπτη στα petshop.Ισχυει;Εχει επιπτωσεις στη ψυχολογια του; Ας απαντησουν οσοι γνωριζουν και εχουν αναλογη εμπειρια. Ευχαριστω.
 
Χρειαζεται να κοβεται συστηματικα το ραμφος των Lovebird?

Μπορεί να μην χρειαστεί κόψιμο, αλλά λίγο λιμάρισμα. Εξαρτάται την περίπτωση. :)

Αν ναι ποσες φορες το χρονο;

Δεν υπάρχει κάτι standard, μόνο αν εμφανιστεί το πρόβλημα κόβουμε ή λιμάρουμε το ράμφος.

Μπορούμε να έχουμε ξύλινα παιχνίδια, σουπιοκόκαλό ή mineral block κ. Α. Για να ακονίζει το ράμφος του.

Με ποιο τροπο; Μου εχουν πει οτι το κανουν με νυχοκοπτη στα petshop.Ισχυει;

Μπορείς να το κάνεις και με νυχοκόπτη, αλλά για κάποιον που δεν έχει εμπειρία επί του θέματος δεν το συνιστώ. Το ράμφος έχει νεύρα και θέλει προσοχή. Καλύτερα να πηγαίνουμε τα πουλιά στον πτηνίατρο ή στον κτηνίατρο.

Εχει επιπτωσεις στη ψυχολογια του;

Το πουλάκι δεν θα πάθει τπτ επειδή του κόψαμε ή του λιμάραμε το ράμφος. Θα στρεσαριστεί μονάχα από την διαδικασία, αλλά θα το ξεπεράσει.

Σημ: Aν θες μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία, για να σου πει όποιος γνωρίζει αν θέλει κόψιμο ή όχι. :)
 
Περισσοτερο με αγχωνει που στο χωρισμα νεου με παλιο ραμφος αρχιζει και δημιουργει ρωγμες!Φοβαμαι μην το σπασει... Το μηκος του δεν ειναι αρκετα μεγαλο και δεν τον εμποδιζει προς το παρον.
 

Συνημμένα

  • user4237_pic1.webp
    user4237_pic1.webp
    16,2 KB · Προβολές: 213
  • user4237_pic2.webp
    user4237_pic2.webp
    15,3 KB · Προβολές: 227
Το ότι ξεφλουδίζει είναι μάλλον από έλλειψη βιταμινών είναι η γνώμη μου, ίσως ασβεστίου.

Και εμένα του παπαγάλου μου κάπως έτσι είναι εδώ και 6 χρόνια, με ανυσυχεί κάτα κάποιο λόγο, αλλά από την στιγμή που είναι δραστήριος και ασχολείται με το ράμφος του μου είπε ο κτηνίατρος ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι.

Το κόψιμο θέλει προσοχή μόνο από κάποιον που γνωρίζει πρέπει να γίνεται.
 
Back
Top