Διατροφή Χρειαζεται να χορηγησω καποια βιταμινη στο καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
καλησπερα σας!
εχω ενα καναρινακι εδω και ενα μηνα περιπου, κοκκινο λιποχρωμικο αρσενικο.
χρειαζεται να του χορηγησω καποια βιταμινη;
απο διατροφη του παρεχω μιγμα σπορων, ενα στικ με σπορια και εξωτικα φρουτα κα8ως και φρεσκα φρουτα και λαχανικα περιπου 3 φορες εβδομαδιαιως.
 
Ωραια, θα επιχειρησω να του φτιαξω αυγοτροφη κ καμια φορα εκεινη τη συνταγη που ειδα εδω για σπιτικο στικ!
 
Η βιταμίνη δεν είναι τόσο σημαντική όσο το αυγό και τα λαχανικά και τα φρούτα! Δλδ χίλιες φορές να φτιάξεις μια δικιά σου σπιτική αυγοτροφή με τα δικά σου φρέσκα υλικά! Θα ξέρεις και τι έχει μέσα που θα είναι φρέσκα και καθαρά και θα σου έρθει και πολύ πιο φθηνά! 😉

Η αυγοτροφή δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί! Εγώ πλέον την φτιάχνω στα τυφλά! 😛
 
Ayg;o
Η βιταμίνη δεν είναι τόσο σημαντική όσο το αυγό και τα λαχανικά και τα φρούτα! Δλδ χίλιες φορές να φτιάξεις μια δικιά σου σπιτική αυγοτροφή με τα δικά σου φρέσκα υλικά! Θα ξέρεις και τι έχει μέσα που θα είναι φρέσκα και καθαρά και θα σου έρθει και πολύ πιο φθηνά! 😉

Η αυγοτροφή δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί! Εγώ πλέον την φτιάχνω στα τυφλά! 😛
Έτσι.. Το βραστό αυγουλάκι είναι και πλήρης τροφή και πλήρες πρωτεϊνών.
 
Βάλε φρουτα και λαχανικά σΤην διατροφή του, βραστό αυγό ή μια εύκολη αυγοτροφη όπως σου παν παραπάνω. Στικ θα σου έλεγα να μην μπεις καν στον κόπο να φτιάξεις τα θεωρώ ανούσια, βάλε τσαμπι κεχριου σαν λιχουδιά! Τώρα αν δεν είσαι καλυμμένη με αυτά μπορείς να του πάρεις και μια πολυβιταμινη από το πετσοπ να του δίνεις κάθε τόσο δεν είναι όμως και αναγκαίο αν του τα παρέχεις με φυσικούς τρόπους!
 
τι ειναι το τσαμπι κεχριου; Το χουν στα πετ σοπ;
 
Ναι... Το βρισκεις ευκολα

BKJXSVo.png
 
Πηρα και εβαλα. Ποσο να του το αφησω;
 
Κεχρακι είναι τρώει όσο θέλει δεν παχαίνει πολύ.. Άστο να ασχοληθεί!
 
Back
Top